J. Džugan, L. Opalecký – Jesenice, okr. Rakovník; Blšany, okr. Louny

Hned následující den se očekávala další várka bouřek, tentokrát v severozápadní části Čech. Nemělo se nyní jednat o žádný velký systém, hodnoty CAPE a střihu větru, které byly stejné, jako v předchozí den, napovídaly, že je zde možnost výskytu supercel. Nicméně bouřky měly poměrně rychle odcházet celkem netypicky k severozápadu, a tak jsme neměli jistotu, co z této situace vytěžíme.

Do terénu jsme se vydali po práci už ve večerních hodinách. Jeli jsme směrem z Plzně po mostecké silnici přes Kralovice přímo na sever. Již se utvářela kupovitá oblačnost, která rychle rostla do přeháňkových cumulonimbů.

Cumulus congestus - autor: Jan Džugan  První cumulonimby - autor: Jan Džugan  Vznikající konvekce - autor: Jan Džugan

Žádné silné bouřky ovšem nevznikaly, navzdory našemu očekávání. Přesto se nám však nedařilo dlouho vyjet z deště. V obci Jesenice se nám ale podařilo zachytit nádhernou trombu.

Výrazná tromba - autor: Jan Džugan

Zúžující se tromba - autor: Jan Džugan  Zánik tromby - autor: Jan Džugan

Z deště jsme pak vyjeli někde u Blšan. Naskytla se nám scenérie na jádro jižně od nás, které podle vizuální stránky prodělalo splitting, ve východní i západní části byly jednotlivé vzestupné proudy. Radar ale ničemu příliš nenapovídal a ani sama bouřka nebyla kdoví jak silná. I tak se ale jednalo o pěknou bouřku, která dokázala překvapit naší druhou trombou v tomto dni a zákeřnými CG+ blesky.

Druhá tromba - autor: Jan Džugan

Podezřelá bouřka - autor: Jan Džugan  Podezřelá bouřka s trombou, západní část - autor: Jan Džugan

Podezřelá buňka - autor: Jan Džugan  Podezřelá bouřka, východní část - autor: Jan Džugan

CG blesk na podezřelé bouřce - autor: Jan Džugan

Po rozpadu jádra se ještě naskytla scéna na zapadající Slunce s krepuskulárními paprsky vycházejícímu zpoza kupovité oblačnosti.

Konvekce při západu Slunce - autor: Jan Džugan  Konvekce po západu Slunce - autor: Jan Džugan

Radarová animace ČHMÚ v zoomu zobrazující vývoj a postup slabé bouřky.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG
Velikost: 6449.1 kB

 


D. Müllerová, J. Drahokoupil – Třebíz, okr. Kladno

Na úterý jsme byli vybaveni už rovnou dvojkou Estofexu a chutí spravit si po pondělku chuť. Na tento den jsme se nechali po dlouhé době ukecat televizním štábem k natočení krátké reportáže o lovu bouřek, a tak jsme se společně grilovali na OC Šestka a vyčkávali, až to naskočí. Po několika hodinách a několika vybublaných a vzápětí chcíplých kumulech jsem to vzdali a odebrali se domu s tím, že to nemá cenu a nejspíš ten den nic nebude. Také mezodiskuse Estofexu odsunula favorizovanou oblast až za naši severní hranici s tím, že v Čechách to prostě nejede.

A na tento okamžik to přesně čekalo. Doma jsme se ani příliš neohřáli, nebo spíš neochladili a na SZ konečně naskočila nějaká buňka, která se dopracovala až do stádia bouřky. Vyrazili jsme za ní na naše oblíbené místo u Třebíze. Na blesky to bylo sice daleko, ale na timelapse celého mraku, který připomínal LP supercelu, to bylo akorát. A bylo to v podvečerním světle moc hezké. Radarově to vypadalo, že to každou chvíli zdechne, ač se to tedy snažilo udržet, co to jen mohlo, a tak nás to ani nehnalo se přiblížit víc základně.

Cumulonimbus s LP strukturou - autor: Dagmar Müllerová

Cumulonimbus s LP strukturou - autor: Dagmar Müllerová

Stejně jako my se jediné bouřce v širém okolí věnovali i kolegové Tomáš Novotný a Luboš Tuháček. Tomáš pozoroval také jednu z tromb na této bouřce a Luboš podobně jako my pořizoval timelapse:

jedna z mnoha tromb - autor: Tomáš Novotný  Drobná trombička - autor: Luboš Tuháček

panorama bouře na Lounsku - autor: Luboš Tuháček  bouřka na Lounsku - autor: Luboš Tuháček

panorama velmi pěkně strukturované bouře - autor: Luboš Tuháček

bouře na Lounsku při západu Slunce - autor: Luboš Tuháček  zánik bouře se slunečními paprsky - autor: Luboš Tuháček

zánik bouře při západu slunce - autor: Luboš Tuháček

zánik bouře se slunečními paprsky - autor: Luboš Tuháček  obří baterka :) - autor: Luboš Tuháček

Až poté, co se u nás na chvíli zastavil náš brandýský kolega Jirka Kratochvíl, který pokračoval ještě kousek k Lounům, jsme se za chvíli vydali za ním. To byl jasný povel pro bouřku to zabalit definitivně, a tak jsem se u Loun pokochali hezkým západem a jelo se domů.

Kužel světla skrz mrak při západu Slunce - autor: Dagmar Müllerová  Poslední paprsky skrz mraky - autor: Jan Drahokoupil

Krepuskulární a antikrepuskulární paprsky - autor: Dagmar Müllerová

To ale nebylo úplně vše. Vzhledem k tomu, že bouřka zdrhla do Německa a za ní bylo čisto, vytáhl doma Honza kamerku na sprity a zamířil z okna na SZ. Skutečně se něco málo podařilo zachytit.

Red Sprites - autor: Jan Drahokoupil  Red Sprites - autor: Jan Drahokoupil

Red Sprites - autor: Jan Drahokoupil

Red Sprites - autor: Jan Drahokoupil  Red Sprites - autor: Jan Drahokoupil

Radarová situace s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující bouřky v Německu, nad kterými se vyskytly Red Sprites.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Blitzortung.org
Velikost: 264.1 kB
Družicový snímek z družice MSG v tepelném pásmu zobrazující rozsáhlou oblast bouřek v Německu, nad kterou se vyskytly Red Sprites.
© Český hydrometeorologický ústav, EUMETSAT
Velikost: 511.5 kB

Související odkazy:

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústavhttp://www.blitzortung.org – A world-wide, real-time, community based lightning detection and lightning location network with live lightning maps

http://www.estofex.org – European Storm Forecast Experiment

http://www.bourky.com/projekt-tle – Projekt – T.L.E. – Transient Luminous Events