D. a H. Drahokoupilovi – Slavětín, okr. Louny; Úhonice, okr. Praha-západ; Praskolesy, okr. Beroun
Letošní sezóna jako by to chtěla přepálit hned ze začátku. U Brandýska se nám po pár letech pauzy vystřídaly již 3 zimní bouřky. Né že bychom z toho snad něco měli, většinou se jednalo jen o ojedinělý problik v chumelenici. Ovšem do statistik se to počítá, takže až budeme v létě zase probublávat, jak to stojí v Brandýsku s bouřkami za pytel, tak nám nikdo nebude věřit :-).
A aby toho nebylo málo, tak k tomu přibyly ještě dvě další již “letní” na samém konci března, z nichž za tu jednu by se nestyděl ani červenec.
Čtvrtek 30. 3. byl běžný jarní den, kdy jsme počítali tak maximálně s nějakým deštěm, ale když se kolega v práci zmínil o článku na Novinkách s klasickým názvem : “Meteorologové varovali před silnými bouřkami…” , v první chvíli mě napadlo, že si někdo spletl datum, neboť apríla je až pozítří. Následně jsem článek otevřela a když jsem viděla první letošní výstrahu ČHMÚ na silné bouřky na večerní studené frontě, zpozorněla jsem. Projeli jsme modely a skutečně některé něco dávaly zrovna na příhodný čas kolem západu Slunce. Nastalo plánování. Vzhledem k tomu, že se to „nej“ očekávalo na severu a při postupu přes ČR to vypadalo spíš na slábnutí, rozhodli jsme se tedy proti tomu trochu popojet.
Za hranicí v Německu se již zformovala jakási na první pohled zatím nepříliš přesvědčivě vypadající linie, která se záhy chystala podniknout sebevražednou misi přes Krušné hory. Nakopnou ji a nebo ji čeká obvyklý smrtící úder? Po zastávce v Panenském Týnci nás dle aktuálního vývoje napadlo popojet k Ústí nad Labem, neboť tam směřovalo zatím něco málo živého, nicméně záhy se tam místo aktivní buňky objevila díra, a tak jsme se vrátili k našemu oblíbenému místu u Slavětína.
Měli jsme ještě chvíli klid, a tak jsme testovali kompozice a dívali se, jak západ postupně tmavne. Lajna dorazila na hřeben hor a na radaru to chvíli vypadalo, že je s ní ámen. Ale stále jsme viděli lajnu s živými vršky. Ještě to nebudeme odepisovat. Za chvíli jsme v přibližujícím se tmavu rozeznali jakousi strukturu formující se v shelf a v kopcích před sebou v oparu spatřili i celkem mohutné nasávání. Pustili jsme se do práce. Přibližovalo se to velice rychle a za chvíli to stálo před námi v plné parádě. Navíc se před námi vytvořil poměrně mohutný scud imitující tornádo. Hučení deště a větru se přibližovalo. Za chvíli první kapky a hned ceďák. Balíme. Vše se obešlo bez jediného blesku, nicméně struktura byla působivá.
Co teď? Tady už asi nic nevymyslíme. Když pominul počáteční nápor, vyrazili jsme k domovu. Hrana na čele se pohybovala před námi, nicméně záhy to začalo vlevo od nás blikat a najedou i před námi. To byly najednou blesky. Herdek, kde se to tu bere? Zvládneme to ještě předjet? Přidali jsme trochu na rychlosti, ale jak jsme dojížděli čelo, déšť sílil. Silnice navázala za Slaným na dálnici. Jedeme domů nebo to zkusíme dál? Zkusíme to. Povrch za chvíli téměř plaval, a tak jsme se museli přizpůsobit. Ani sebelepší bouřka nestojí za dopravní nehodu. Minuli jsme Brandýsek, Lidice a u Středokluk se nám konečně podařilo z lajny vyjet. To byla krása. Pod shelfem šlehal jeden blesk za druhým. Na tohle nejsme zvyklí. Viditelná blesková aktivita obvykle s přibližujícím se čelem slábne. Co tohle, safra, je? Vždyť to mělo dávno zdechnout. Uhnuli jsme u Kněževsi a zamířili na jedno naše známé místo, že si uděláme narychlo ještě nějaký cvak. Bohužel vjezd do pole byl po dopolední teplé frontě značně rozbahněný. Jedeme dál. Projeli jsme kolem Jenče, zanadávali si u dalších prošvihnutých blesků a zamířili na další již vyzkoušené místo “u lípy” kdesi pod Jenčí u obce Úhonice. Dorazili jsme tam na poslední chvíli, na místě stálo pár dalších aut, ale o lovce bouří se nejednalo. Bohužel světlo ubývalo a kompozici kromě drátů na horizontu kazilo i blízké mohutné hnojiště. Stativy jsme nechali v autě a pár posledních dokumentačních fotek jsme zkusili jen tak z ruky. Za chvíli čelo dorazilo s přívalovým deštěm i malými krupkami, a tak jsme kapitulovali. Domů jsme dorazili s projasňujícím se západním obzorem a smíšenými pocity. Bylo to hezké, bylo to na březen velkolepé, ale bylo nám líto těch blesků, které jsme již nestihli.
Další příležitost na sebe nedala dlouho čekat, neboť podobná situace, byť v menší míře, se chystala ihned na další den pátek 31. 3. Vše se mělo odehrávat tentokrát trochu jižněji a trochu dříve. Do práce jsme tak již jeli s plnou polní a po práci zamířili rovnou k Berounu, kam přímo od západu směřovala opět jakási linie buněk. Objevili jsme celkem pěkné místo s výhledem na Točník. Zrovna na nás směřovala radarově poměrně slibně vyhlížející bouřka, ze které mohutně hřmělo a horizontem křižovaly CG blesky. Avšak jen co jsme vybalili triggery, bouřka svou bleskovou aktivitu rázně utnula. Jediný zapomenutý blesk, který nám byl dopřán, jsme zachytili v okamžiku, kdy jsme si oba zrovna hýbali se záběrem… Do háje! Bouřka nás přelétla se shelfem, který byl slabší než předchozí den. Vítr, sprcha, opět pár krupek zhruba do půl cm a bylo odbyto.
Zamířili jsme k domovu, ale linie bouřek projela nakonec téměř celou republikou. Na Vysočině zesilovala a u Olomouce, kde nabrala jakousi předskočivší buňku (možná se jednalo o low topped supercelu), se dokonce objevilo i první letošní slabé tornádo. Brzký a silný začátek nemusí nutně znamenat celkově silnou sezónu, i tak se budeme těšit na další situace.
T. Novotný – Korozluky, okr. Most
L. Tuháček – Velvary, okr. Kladno
Ještě jsme se ani neprobrali ze zimního bouřkového spánku (včetně ESTOFEXu 🙂 ) a příroda si pro nás připravila „překvapení“ v podobě bouřkové linie, která se vytvořila na čele studené fronty přicházející ve večerních hodinách od severozápadu. Popravdě mě ani nenapadlo koukat na nějaké modely a vůbec něco očekávat. Až když mi appka na mobilu nahlásila bleskovou aktivitu 98km SZ, koukl jsem na situaci a byl mile překvapen. Linie bouří se blížila z Německa k našim SZ hranicím. Z počátku se zdálo, že při přechodu přes Krušné hory ztrácí celistvost a sílu. Ovšem po pár snímcích na radaru aktivita opět zesílila a já musel začít řešit, kam že to vyrazím.
Jako vždy v časové tísni, vybral jsem neznámé místo, tentokrát u Velvar na Kladensku. I když s vědomím, že v době, kdy tam dorazím, už mě budou smáčet konvektivní kapičky, vyrazil jsem. Třeba to nějak vyjde. Už po čtvrt hodině jízdy při pohledu na oblohu mi bylo jasné, že to nestihnu. Otáčím auto a vracím se kousek k jinému místu, které jsem cestou zahlédl. Výhled na Z a SZ byl fantastický. Klasicky nastavuji jeden foťák na časosběr. Beru do ruky druhý a běžím do pole, abych měl v záběru co nejméně stromů v mé blízkosti. Pole v tu dobu bylo krásně bahnité po předchozí vydatné zálivce, což mi v ten moment vrásky nedělalo. V dálce bylo vidět shelfcloud na čele fronty, který se rychle přibližoval. Občas v něm probliklo, ale žádný viditelný kanál. Vše utopené v dešti. Navíc se zdálo, že západní část systému je silnější a ke mně doleze zase jen jakási demoverze. Zmateně jsem pobíhal po poli a zkoušel tu nádheru zachytit. Po pár minutách se vracím k autu a zjišťuji, že časosběrný foťák už nemá moc co zajímavého zabírat, neb shelf byl téměř nad mou hlavou. Pootáčím tedy foťák více vlevo (na západ), kde je vidět mohutné srážkové pole jdoucí k mému bydlišti. Po ani ne dvou minutách začíná pršet, balím foťáky, s botami obalenými blátem sedám do auta a odjíždím. Cestou k domovu směrem na JZ mě několikrát oslní světlo blízkých CG blesků, které se provokativně promenádují přímo přede mnou. Silně prší, fouká nárazový vítr, padají krupky do 0,5 cm. Na silnici se válí spousta větví od stromů a keřů, které pravděpodobně silničáři odřezali a nechali jen tak volně ležet ve škarpě. I přesto, že jsem na celé focení měl jen 6 minut, mám radost, že jsem se na to nevykašlal a vyrazil do terénu.
Kdo by to byl řekl – konec března, vidina mrazů příští týden a ono až k nám domů doleze něco takového. Pěkná situace, mám jen obavu, že pro letošní rok v našich končinách poslední 😀
D. Erban, L. Opalecký
30. 3. 2023 – Chlumčany, okr. Plzeň-jih
31. 3. 2023 – Blovice, okr. Plzeň-jih
J. Džugan – 30. 3. 2023 – Krašov, okr. Plzeň-sever; 31. 3. 2023 – Zbiroh, okr. Rokycany
Související odkazy:
https://www.chmi.cz – ČHMÚ
https://www.blitzortung.org/ – Bleskové výboje a bouřky v reálném čase