D. Müllerová, J. Drahokoupil – Pechova Lhota, okr. Písek; Brandýsek, okr. Kladno
text – Dáša
O tomto víkendu jsem potřebovala navštívit rodiče v Pechově Lhotě u Milevska, tudíž mě předpověď bouřek “v tlakovém bahně” příliš nenadchla. Jednak proto, že budu bez auta a pak se také budu moct bouřkám věnovat jen omezeně. No, co se dá dělat, na druhou stranu – alespoň budeme mít s Honzou pro jednou různé fotky ;-).
První bouřka se v mém jihočeském rodišti vyřádila k mé nelibosti ještě před mým příjezdem. Nicméně aby se neřeklo, tak na mě večer zbyl alespoň nasvícený cumulonimbus z bouřky u Českých Budějovic a na opačné straně blýskavice z bouřky, která blikala kdesi u Vlašimi. Navíc mi začala nebezpečně problikávat baterie v triggeru a náhradní jsem s sebou neměla. Honzovi se u Brandýska vedlo o kapku lépe. Vrrrrrr … :-).
Fotky z pátku 12. 5. – Dáša
Fotky Honza:
V sobotu 13. 5. mě hned po probuzení přivítalo černo na jihu, které několikrát táhle zabručelo. Vyřítila jsem se na pole, ale nic valného se již nekonalo. Snad kromě slabé duhy, která mi udělala radost. Po snídani mi to nedalo a vyrazila jsem do vedlejší vesnice pro náhradní baterii do triggera, abych si zajistila zbytek dne bez bouřky :-). Tedy konvekce se sice rozjela již kolem poledne, kdy jsem měla dost práce a celé odpoledne nás pečlivě obkličovala. V čase, kdy jsem se jí už ale mohla věnovat, bylo pro tento den u nás již vymalováno. Malou náplastí byla snad jen zdechlá kovadlina ozářená zapadajícím Sluncem. Honzovi se v Brandýsku vedlo ještě lépe, než v pátek. Vrrrrrrr… 🙂
Dáša:
Fotky Honza:
Radarová animace s detekcí blesků CELDN zobrazující slabou bouřku procházející jižně od Brandýska vyznačeného křížkem. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 2013.4 kB |
V neděli 14. 5. to začalo ještě před polednem zhruba podobně jako v sobotu a já jen vrčela jako pes na řetězu, kterému mávají v bezpečné vzdálenosti před čumákem věncem buřtů. Nakonec jsem to již nevydržela, odstavila polévku na plotně a vyběhla jsem na pole alespoň pro rychlou fotku sněhobílého cébáku, který se pohřímáváním hlásil na severozápadě.
Po obědě jsem si už konečně mohla udělat čas a jelikož bouřky jely jako na výrobním páse, začala jsem s jednou, která na mě vystrkovala zadek na severovýchodě, bohužel přestala hřmít sotva jsem vybalila foťák. Vzhledem k tomu, že jsem se svou výbavou byla nainstalovaná tak nějak na očích zvědavých sousedů, raději jsem se na další bouřky stáhla za vesnici, kde jsem kromě soukromí mohla využít i úkrytu v polootevřeném srubu, který si zde místní mladí pánové postavili pro trávení volného času. Celkem se i hodil. Bouřky nad naší vesnicí rozjely backbuilding a sotva jedna najela, aby za naší vesnicí zesílila až na bílé pixely, už se nad hlavou chystala další. Trigger cvakal jako vzteklý, ale na fotkách nebylo nic. Drtivá většina blesků byla IC a jen výjimečně jsem mohla spatřit kanál CC blesku. Můj čas se zde vzhledem k blížícímu odjezdu krátil, ale stále se mi nechtělo bez valného úlovku odejít. Nad hlavou se začala tvořit další buňka s podezřele nazelenalým nádechem a já tušila, že “bílé pixely” dorazí za chvíli i sem. Skutečně za okamžik již do střechy začaly cinkat kroupy o velikosti cca do 1cm. Po přechodu této bouřky jsem se odebrala k domovu, kde jsem zjistila, že jich tam vlastně jen o pár set metrů vedle napadalo podstatně více a v některých místech dokonce utvořily i vrstvu.
Radarová animace s detekcí blesků CELDN zobrazující vývoj bouřek na Písecku. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 7345.3 kB |
Další a poslední bouřce toho dne jsem již mávala z autobusu do Prahy, která můj pozdrav opětovala vzdáleným CG bleskem – vlastně jediným, který jsem za celý víkend viděla.
Bouřky 14. 5. 2017
J. Džugan – Krašov, okr. Plzeň-Sever
V tento den pokračovala situace z minulých dnů. Čili hodnoty CAPE okolo 800J/kg a zanedbatelný střih větru. Byla vysoká vlhkost, proto se první bouřky začínaly vytvářet už během dopoledních hodin. Jedna taková slabá bouřka přešla okolo 10. hodiny i kolem Toužimi. Strukturově však zajímavá nebyla.
Během odpoledních hodin se už v mém okolí nedělo nic. Proto jsem se rozhodl jít večer na smržovité houby, které v tomto období rostou. Vyjel jsem proto na jih za Bezvěrov prozkoumat svoje plácky s malým kompaktem s domněním, že bouřky nebudou a že si nafotím alespoň houbařské úlovky. Pak ale mě zaujala turbulentní základna východně. Přerušil jsem tedy houbaření a vyjel jsem k vysílači na pozorovací místo s výhledem na východ pro lepší kontrolu nad děním.
Jižně od vrchu Vladař se právě vytvořil mohutný cumulonimbus a srážky na radaru brzy dosáhly odrazů až 60 dBz. Jelikož jsem nedokázal zachytit celý oblak jedním snímkem, zhotovil jsem několik panoramat.
Cumulonimbus měl zřetelně oddělený vzestupný proud, který se nacházel pod jižní částí mraku a na sestupný proud na severní straně. Podle vývoje bylo vidět, jak celý oblak postupuje za vzestupným proudem směrem na jih k Plzni, kde ho později pozorovali Luboš Opalecký a Daniel Neumann i se svým nádherným shelf cloudem. Já jsem ho pozoroval vlastně ze zadní strany.
Pak začlo pršet z rozpadající se přeháňky jdoucí od severozápadu. Cumulonimbus navíc rychle ustupoval k jihu a zakryl se vrstevnatou oblačností. Pozorování jsem tedy ukončil a jel domů
Video z celého pozorování:
Bouřky 14. 5. 2017
Lubomír Opalecký, Dita Reiserová – Rokycansko, Plzeňsko
V tento den se očekával výskyt bouřek v teplé a vlhké vzduchové hmotě bez výraznější podpory dynamiky. CAPE dosahovalo hodnot do 1000 J/kg. Střih větru byl pouze kolem 5 m/s. I přesto vznikaly po celý den celkem pěkné bouřky.
K prvním vznikajícím bouřkám severně od Plzně jsem vyrazil v doprovodu kamarádky Dity, která příležitostně také sleduje bouřkové počasí. Jednu z prvních bouřek se nám podařilo dohonit kdesi u Plas.
Radarová animace s detekcí blesků CELDN zobrazující situaci kolem poledne. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 5231.7 kB |
Po návratu do Plzně jsem pokračoval v pozorování dalších bouří už sám.
Jedna z bouřek procházející jihem Plzeňska měla zajímavou, organizovanou strukturu s anticyklonálně rotujícím vzestupným proudem – to mě vzhledem k nedynamickým podmínkám velice zaujalo. Na téže bouřce se utvořila i tromba.
Radarová animace s detekcí blesků CELDN zobrazující situaci odpoledne. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 5338.4 kB |
Ve velmi provlhčeném vzduchu přišla večer ještě poslední, taktéž velice zajímavá bouřka s výrazným shelf cloudem.
Po přechodu bylo možné pozorovat velmi výraznou dvojitou duhu v doprovodu oblaků mammatus, které byly nasvíceny zapadajícím Sluncem.
Celý tento den byl bouřkově velice rozmanitý s množstvím různých oblačných struktur. Ukázalo se, že když se povede, dovedou se i v nedynamickém prostředí utvořit velmi fotogenické bouřky.
Radarová animace s detekcí blesků CELDN zobrazující situaci ve večerních hodinách. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 4667.9 kB |
Související odkazy:
http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=51&t=1718 – Bouřky 12.5.2017 ve fóru A.S.S.