L. Opalecký – Plzeň
Fotografie z ranní MSCky přecházející od západu:
Radarová animace ranního přechodu MCS přes Plzeňsko. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 4717.6 kB |
Bouře, která se prohnala Plzní v čase 15:30 a protnula svojí nejintenzivnější částí Starý Plzenec, způsobila škody především na porostech (vyvrácené stromy, sražené větve). V místě padaly kroupy o velikosti 3 cm a rychlost větru dosahovala v nárazech 22 m/s. Bouře byla taktéž doprovázena mohutnými přívalovými srážkami, které měly za následek zatopení několika sklepů. Intenzita 60mm/38min. Fotodokumentaci bouře jsem pořídil z Borských Polí – 4km od maximálních odrazivostí.
M. Geryk – Přerov
Na pátek 19. srpna slibovaly modely dobře organizované bouřky se svižným pohybem a těšil jsem se, že po několika dnech zažiji opět nějaké vzrušení – srpen zde pěknými bouřkami letos nešetří.
Dopolední vývoj situace mě trochu zneklidnil, na Moravu se sunul slábnoucí MCS a bál jsem se, že ochlazením a zataženou oblohou zadusí další dění. Po poledni před Přerovem ale bouřky onoho MCS ožily a tak jsem se jal focení z nábřeží u Bečvy a z mostu. Už jsem viděl fotogeničtější bouřky, přesto tato byla zajímavá temnou turbulentní základnou, méně výrazným shelf cloudem, přechodně silným větrem, ale pouze slabými srážkami. Vše podstatné uteklo kousek severně od města – Vláďa Večeřa (tou dobou nedaleko na stormchasingu) poznamenal, že hranice vydatných srážek začínala a končila u cedule „Přerov“.
Po bouřce se citelně ochladilo, ale naštěstí se rychle oblačnost protrhávala a stoupala jak teplota, tak rosný bod. To už jsem měl v hledáčku radarů poměrně výraznou squall line řítící se z Čech na východ.
Večer jsem se opět vydal na pozorování k nedaleké Bečvě, ale nakonec jsem zakotvil pár metrů dál a výš na terase přerovského hradebního opevnění (asi k nelibosti cukrujícího se mileneckého páru…). V hlavě jsem si ještě naplánoval budoucí útěk před bouří do nedalekých podloubí historického Horního náměstí.
Přibližující se pásmo bouřek se napřed zdálo nevýrazné, za srážkovými pruhy bylo v dálce vidět trhající se oblačnost. Ale k mé radosti bouřka sílila a sílila, postupně se vytvářel nádherný shelf cloud, ale přesto jsem nejen v duchu nadával, že já hlupák, hlava děravá, náhradní akumulátor do kompaktu jsem nechal doma… Musel jsem se vzdát natáčení videí, abych aspoň něco vyfotil – vyšlo to jen tak tak. Jakmile byl shelf přímo nade mnou, prchal jsem hradní fortnou s „tunelem“ pro pěší na Horní náměstí, abych nezmokl. Bouřka byla podle očekávání krátká, ale velmi intenzívní. Přívalový déšť, v tomto roce poprvé kroupy (do 1 cm), prudký vítr (stanice na letišti dávala 20 m/s) a téměř nepřetržité hřmění a blikání především v oblacích, žádný blízký CG blesk se ovšem nekonal. Bouřka skončila nádhernou dvojitou duhou a šlo se domů.
Večerní bouřku hodnotím jako jednoznačně vizuálně nejhezčí v tomto roce, v „synoptických“ projevech (snad kromě větru) ale zbylé srpnové bouřky tuto předčily.
Radarová animace v zoomu v rozmezí časů 18:30 až 19:30 SELČ. Křížek značí Přerov. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 3354.5 kB |
Související odkazy:
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=39&t=960 – Bouřky 19.8.2011 ve fóru A.S.S.
www.chmi.cz – ČHMÚ