Text: J. Džugan

Po nečekané, podezřelé bouřce na Karlovarsku během předešlého dne jsem byl napjat, jaké dění nám přinese den následující. Měly se sejít poměrně zajímavé parametry. CAPE měla být v rámci několika stovek J/kg a střih větru mezi 15 až 20 m/s. Vzhledem k tomu, že červen byl dosud na bouřky velice chudý, byla chuť i na slabší bouřky o to větší.

Bouřky na samotné frontě měly dorazit poměrně brzo, což se mi moc nehodilo. Ještě jsem musel ve škole zařizovat poslední záležitosti ohledně studia a vyčkávání ve frontě na studijním oddělení mi mohlo pozorovačku snadno zmařit. Nakonec se málem tak stalo, už hřmělo, severozápad se hrozivě černal a sledovat jsem vyrazil na skoro na poslední chvíli. Bohužel žádný shelf cloud, nebo nic hezkého se nekonalo. Jen šedá stěna a občas pár roztroušených výbojů. Čili v onen okamžik jen další bouřková nesituace v tomto velice slabém červnu.

Protože jsem měl následující hodiny trochu času, navštívil jsem Luboše v práci a popovídali jsme si o proběhlém dění. Příliš jsme neuvažovali o tom, zda nás tento den bouřka ještě navštíví, ačkoliv cumuly na obloze byly vzhledem k silnému střihu větru velice zajímavé. Vydal jsem se tedy k večeru na kolej. Celou cestu jsem pozoroval dění na obloze. Když jsem byl asi 15 minut chůze od koleje, všiml jsem si vznikající bouřky západně od Plzně, bohužel zatím jen s výhledem na její vrchní část, spodní část překrývaly budovy a stromy. Až když jsem se dostal do otevřenějšího prostoru u koleje, spatřil jsem pod základnou bouřky formaci shelf cloudu, a tak jsem posledních 500m ke koleji dosprintoval :-). Naštěstí webkamera na koleji timelapsovala skoro správným směrem, takže vývoj se jí podařilo zachytit. Z 9. patra koleje byl perfektní výhled západním směrem na bouřku. Tvar a chování shelf cloudu ve mě zpočátku budila domněnku, že se jedná komplet o wall cloud. Ovšem to byl spíše shelf cloud, ačkoliv možná přechodně na jeho spodní straně wall cloud přechodně byl, soudě podle timelapsu. Silný vzestupný proud bouřky totiž sál částečně i vlhčí vzduch z prostoru srážek, a vznikaly zde tak různé sníženiny.

Vzestupné pole bouřky s arcusem - autor: Jan Džugan

Jak bouřka vypadala dále, dobře zachytil spolubydlící. Za fotky mu děkuji :-).

Bouřka později - pohled na západ - autor: Jan Džugan  Bouřka později - pohled na jihozápad - autor: Jan Džugan  Rozpadající se arcus bouřky - autor: Jan Džugan  Severní okraj srážkového pole bouřky - autor: Jan Džugan

Bouřku jsem dále oznámil Lubošovi, který byl ten den v práci bez internetu a ten pak bouřku fotil jihozápadním směrem od obchodního centra u výpadovky na Prahu.

Blížící se bouřka - autor: Luboš Opalecký  Bouřka se zajímavou strukturou - autor: Luboš Opalecký  Postupující bouře nad Plzní - autor: Luboš Opalecký

Zajímavá bouřka nad Plzní - autor: Luboš Opalecký

Bouře nad Plzní - autor: Luboš Opalecký  Postupující bouře nad Plzní - autor: Luboš Opalecký  Bouře nad Plzní - autor: Luboš Opalecký

Bouřka mezitím postupovala k východu a shelf cloud západně na severní straně jádra se rozpadl, jeho část na severovýchodní straně bouře ovšem přetrvala po celý život bouřky. Přesunul jsem se na druhou stranu s výhledem na východ, kde jsem nechal fotoaparát natáčet z pokoje přes chodbu od sousedů. Bouřka postupně ztrácela veškerou strukturu a v poslední fázi to již byla jen šedivá clona bez fotogenicity. Nutno dodat, že bouřka jako celek nebyla příliš silná. V jádru se soudě podle odrazů určitě vyskytl přívalový déšť, nebo menší kroupy jižně od Plzně. Blesková aktivita byla slabší, s asi jedním až dvěma blesky do minuty. I přesto se dosud jednalo o bezkonkurenčně nejfotogeničtější bouřku v Plzni za jinak velmi bídný červen.

Radarová animace s detekcí blesků CELDN v časovém intervalu 17:00 – 20:30 SELČ. Křížek značí město Plzeň.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 8093.3 kB

A zde video z celého mého pozorování:


Související odkazy:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=48&t=1438 – Bouřky 25.6.2014 ve fóru A.S.S.

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav