Miroslav Sedlmajer, Veronika Mičáková  JZ od Prahy; Brandýsek, okr. Kladno

Osmý červnový den ohodnotil Estofex celé území České republiky stupněm jedna s poukazem na riziko velkých krup, silných nárazů větru a lokálních povodní z důvodu pomalu se pohybujících srážkově vydatných bouří. Odpolední teploty se ve čtyři hodiny přiblížily 28 °C, na jihu země nad Šumavou a Novohradskými horami se již vyskytovaly silné bouře a my právě dokončovali doplňování zásob na výjezd v supermarketu na pražském Zličíně.

Mapa výjezdu (odkaz do nového okna)
©2010 Google; Data Map ©2010 Tele Atlas

Ani nebylo zapotřebí radaru, abychom si všimli cumulonimbu vyskytujícího se jihovýchodně od nás. S cílem co nejvíce se mu přiblížit a přitom si udržet odstup jsme vyrazili přes Chrášťany na jih od Prahy. Namířeno jsme měli na vyvýšenou oblast okolo obcí Tachlovice, Kuchař a Trněný Újezd, kde jsme zároveň plánovali najít si místo k pozorování bouří postupujících z Plzeňska severovýchodním směrem.
Naše první krátké zastavení (č. 2 v mapě) se odbylo na zdánlivě opuštěném vjezdu na lesní cestu nad obcí Chýnice. Odtud se nám skýtal pohled na východ, kde jsme ještě chvilku sledovali prvně zmíněný oblak, než se nám naprosto skryl za vrstvy stratocumulků a sporadicky vznikajících nízkých cumulů. Ještě než nás zchladily první kapky letního deštíku, začalo být na cestě poněkud rušno – nejdříve u krajnice kvapně zastavil postarší automobil, aby z něj vyskočil chlapík se slovy „vlít mi čmelák mezi nohy, tak jsem to musel řešit“. Ještě než jsme vyšli z údivu, začal se na nás tlačit džíp, který se domáhal vjezdu na cestu. Hned co jsme ho odblokovali, začalo kapat. Kapání přešlo v osvěžující deštík, který vytvořil pěknou duhu – a to byla příležitost úspěšně vyzkoušet novou pláštěnku na fotoaparát.

Malé cumulky na východě - autor: Miroslav Sedlmajer  Odcházející cumulus congestus - autor: Miroslav Sedlmajer  Duha - autor: Miroslav Sedlmajer

Dosavadní stanoviště nám neumožňovalo pražádný pohled na západ, tudíž přesun byl jasná volba. Po pár minutách tápání na místních okreskách jsme narazili na místo s velmi slušným výhledem na jižní, západní a severní světovou stranu – křižovatku silnice II/101 s místní komunikací Choteč–Kuchařík (č. 3 v mapě). Nestačili jsme se ani rozkoukat a přímo nad námi vznikla mohutná bouřková buňka, kterou jsme pocítili velmi výrazně. Provazy vody bičující náš vůz se v mžiku změnily ve zprvu drobné a později až centimetrové kroupy, které zasypávaly naše stanoviště asi po tři minuty.

Cumulonimbus nasouvající se nad naše stanoviště - autor: Miroslav Sedlmajer  Prudký déšť - autor: Miroslav Sedlmajer

Radarová animace 18:00–21:00 SELČ. Křížek značí Řevnice nedaleko od místa pozorování.
© 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 3737.8 kB

A takto vypadala elektrická aktivita této bouře z Brandýska (obrázky z videozáznamu):

Blesk z videa - autor: Mirka Sedlmajerová  Blesk z videa - autor: Mirka Sedlmajerová  Blesk z videa - autor: Mirka Sedlmajerová  Blesk z videa - autor: Mirka Sedlmajerová  Blesk z videa - autor: Mirka Sedlmajerová  Blesk z videa - autor: Mirka Sedlmajerová

Jakmile bouře odezněla a pokračovala ve své cestě na severovýchod, odstartovali jsme ve vidině pozorování odstupujícího cumulonimbu nasvícného podvečerním sluncem. Již na našem předešlém místě jsme si vyhlídli pěkně položenou asfaltku na protějším kopci. Naštěstí nebylo nikterak složité se na ni dostat a my jsme během pěti minut zaparkovali na kraji silničky o málo širší než leckterý chodník (č. 4 v mapě). Ještě nás čekal přechod okraje další bouře směřující stejným směrem jako její předchůdkyně. U nás se projevila pouze nevýraznými srážkami a my měli slušný výhled na – sice nikterak silnou – elektrickou aktivitu.

Panorama přechodu srážek pod bouří - autor: Veronika Mičáková

Jakmile jsme měli nad hlavou čisto, popojeli jsme o pár set metrů vpřed a uvelebili se na travnatém plácku v zatáčce (č. 5 v mapě). Na obloze se rýsovala krásná sluncem osvětlená odcházející kovadlina. Zprvu se nám ani nechtěla vejít do objektivů, ale postupem času se stávala se slábnoucím světlem méně a méně výraznou, až nám úplně zmizela.

Tato bouřková skupina, jak jí vidíme na radaru, postupně zeslábla, aby v Podkrkonoší opět nabrala na síle.

Západ slunce a přicházející bouře se srážkami - autor: Miroslav Sedlmajer  Vypařování z lesa - autor: Miroslav Sedlmajer  Oblétáme bouři - autor: Miroslav Sedlmajer  Rozplizlá kovadlina odcházejícího cumulonimbu - autor: Miroslav Sedlmajer  Nevýrazné mammaty - autor: Veronika Mičáková

Pro nás to však byl pro tento okamžik konec dnešního výjezdu. První, co jsem po příjezdu domů udělal, byla kontrola aktuálního radarového snímku. A nestačil jsem se divit. Linie bouří mířící k nám od jihozápadu nejenže nezeslábla, ale naopak nabrala na síle. Než jsem se o to stačil podělit s Verčou, už mi volal Honza, že stojí na Rovinách a fotografuje blesky na výše zmíněných bouřích v severozápadních Čechách. Za necelých pět minut už zastavujeme vedle Honzova auta a poznáváme situaci. Blýská se takřka všude – na severovýchodě, kam teleobjektivem míří Honza, na severozápadě, kde je v tuto chvíli nejkrásnější cumulonimbus co chvíli prosvěcovaný elektrickými výboji, i na jihozápadě až západě, kde se nachází už popisovaná linie. A my nad hlavami máme hvězdy. Prostě ideální situace na noční lov blesků. Rozestavujeme se a postupně věnujeme pozornost všem částem blikající noční oblohy.

CG blesky - autor: Miroslav Sedlmajer

CC blesky - autor: Miroslav Sedlmajer  CG blesky - autor: Miroslav Sedlmajer  CG blesky - autor: Miroslav Sedlmajer

Blesky - autor: Veronika Mičáková  Blesky - autor: Veronika Mičáková

CG blesky s autobusem ČSAD Slaný - autor: Veronika Mičáková

Blesk - autor: Veronika Mičáková  CG blesk - autor: Veronika Mičáková

CG blesky - autor: Veronika Mičáková

Blesky s větrnými elektrárnami Pchery - autor: Miroslav Sedlmajer  CC blesk a větrnými elektrárnami Pchery - autor: Miroslav Sedlmajer  CG blesky - autor: Veronika Mičáková

Radarová animace 22:00–00:30 SELČ. Křížek značí Brandýsek. Severně pozorujeme pohyb Cb, který jsme nejvíce fotili.
© 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 3025.3 kB

 


Jan Drahokoupil – SZ od Prahy; Brandýsek – okr. Kladno

Zatímco se Mirek s Veronikou pohybují jihozápadně od Prahy a objevují nová místa pro případné budoucí výjezdy tímto směrem, já jsem doma a vyčkávám, jak se situace vyvine.

Po půl sedmé se také konečně vydávám do terénu. Rozjíždím se bouřím vstříc. Rovina zůstávají tentokrát zapomenuta a mým prvním cílem se stává okolí letiště Ruzyně. Nejprve zastavuji jižně od obce Dobrovíz, kde sleduji linii bouřek, která se postupně přibližuje od jihu.

Radarový snímek s detekcí blesků. Křížek značí letiště Ruzyně.
© 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 215.5 kB

Panorama Cb přicházejícího od JZ - autor: Jan Drahokoupil

Bouře se však začíná stáčet či přesouvat svou aktivitu mírně k SV, a tak volím postupný přesun k východu podél severní hrany letiště. S krátkou zastávkou mezi obcemi Dobrovíz a Kněževes pokračuji na obec Tuchoměřice kde se trochu motám po místních komunikacích a marně hledám vhodné místo k zaparkování s výhledem na jih. Nakonec zastavuji na polní cestě nad Přední Kopaninou. Bouře zrovna kropí Prahu silným deštěm, ale na mém stanovišti zatím neprší. Hbitě rozkládám stativ a dávám se do focení blesků. Jak to tak ale bývá, najednou se moc neblýská a když už, tak mimo záběr. Přesto se mi daří pomocí Triggeru vyfotit alespoň dva blesky.

Radarový snímek s detekcí blesků. Křížek značí letiště Ruzyně.
© 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 195.2 kB

Fotím blesky :-) - autor: Jan Drahokoupil  CC blesk nad Prahou - autor: Jan Drahokoupil  Blesk u Prahy - autor: Jan Drahokoupil  Přicházející bouře od JZ - autor: Jan Drahokoupil

Vypadá to, že bude za nedlouho pršet, tak balím věci a rozhoduji se přesunout na střešní parkoviště blízkého obchodního domu Šestka. Jen co přijíždím, spouští se poměrně intensivní déšť. Parkuji tak, abych mohl přes přední sklo auta sledovat dění a případně zkusit fotit blesky. Nedaří se. Začíná však foukat silný vítr, pršet a možná do toho padají i malé kroupy. Rozhoduji se proto raději přesunout na kryté stání. Situace se rychle dramatizuje a vypadá to, že jsem se právě dostal do downburstu. I pod střechou na mě začínají padat kroupy, vítr rozhýbává auto, jako kdyby se do něj ze stran opíralo pár statných chlapů a stěrače chvíli nestíhají odvádět to množství vody, které se řine na auto pod střechou :-).

Následující animace z radaru s pravděpodobností výskytu krup ukazuje, že došlo k „pádu“ srážek a krup těsně pod letištěm a tedy i do míst, kde jsem byl já. To také může svědčit o downburstu.

Radarová animace pravděpodobnosti krup. Křížek značí letiště Ruzyně.
© 2010 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 1912.4 kB
Video zachycující možný downburst na střeše OC Šestka, letiště Ruzyně, 8. 6. 2010Autor: Jan Drahokoupil
Formát: AVI
Délka: 8:01 min.
Velikost: 67,0 MB

Telefonuji tedy Lukášovi a popisuji mou situaci, když tu náhle přede mnou udeří blesk. Nejdříve si myslím, že muselo uhodit do radaru v areálu letiště, ale nakonec poznávám, že to bylo jinam, ale určitě v letištním areálu.

Odjíždím ze Šestky a vydávám se na místo nad Přední Kopaninou, kde jsem fotil před příchodem bouřky. Zde sleduji odcházející cumulonimbus a všímám si, jak letadla oblétávají tento mohutný mrak.

bouře odchází - autor: Jan Drahokoupil

Na závěr dne se přesouvám na tradiční místo na Rovinách, kde hodlám pozorovat večerní blýskavice v okolí. Nejprve se zaměřuji na bouři, která se pomalu sune po Krušných horách k SV. Pomocí teleobjektivu se snažím zachytit nějaké ty blesky a trochu doufám, že by se mohl podařit nějaký CG+. Ale jediné co vidím, je občasné prosvícení cumulonimbu a sem tam se objeví CG blesk na jeho spodní straně.

Bouře na severu Krušných hor. Křížek značí Brandýsek.
© 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 242.4 kB

Blesk nad Krušnými horami - autor: Jan Drahokoupil

Jsem trochu zklamaný, ale naštěstí tu mám po své pravici další bouřku. Na místě, kam odešla slábnoucí bouřka, kterou jsem sledoval od letiště, se vytvořilo nové jádro, na kterém se začíná blýskat s velkou četností. Hbitě měním objektivy a zaměřuji svůj fotoaparát na nový cíl. Začínám bědovat, že jsem si s sebou nevzal „pevnou padesátku“, která by mi poskytla zrovna to správné ohnisko pro fotografování. Nicméně fotím v pravidelných intervalech a daří se mi zachytit většinu blesků na zadní straně jádra bouře. Konečně se objevují oblíbené a zřídka kdy fotografované blesky i s celým Cb v záběru.

Bouře s blesky na SV. Křížek značí Brandýsek
© 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 244.6 kB

CG blesk s cumulonimbem - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk s cumulonimbem - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk s cumulonimbem - autor: Jan Drahokoupil  CG+ - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk s cumulonimbem - autor: Jan Drahokoupil  Dvojice CG blesků - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk s cumulonimbem - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk s cumulonimbem - autor: Jan Drahokoupil  Dvojice CG blesků - autor: Jan Drahokoupil  Prosvícený cumulonimbus - autor: Jan Drahokoupil  Rozdvojený blesk - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk s cumulonimbem - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk - autor: Jan Drahokoupil  Dva CG blesky - autor: Jan Drahokoupil

Krátký timelapse z fotografování výše zobrazených blesků, 8. 6. 2010Autor: Jan Drahokoupil
Formát: AVI
Délka: 0:09 min.
Velikost: 1,3 MB

V ten okamžik přijíždějí i Mirek s Veronikou, rozkládají stativy a dávají se do stejného počínání jako já. Ale to již popisuje Mirek ve svém textu, takže není třeba se opakovat :-).

Dva CG blesky - autor: Jan Drahokoupil   - autor: Jan Drahokoupil  3 CG blesky - autor: Jan Drahokoupil


Tomáš Novotný – Nové Strašecí

 Po bouřkově chudém květnu nastala 8.6. první lepší bouřková situace tohoto roku. Konvekce měla typický denní cyklus, ráno výskyt mělké konvekce, v poledne vývoj střední kupovité oblačnosti s oblaky pileus a odpoledne vývoj cumulonimbů. První cumulonimbus v okolí Nového Strašecí se začal vyvíjet v podvečer, ihned jsem proto vyrazil na letiště za město, kde jsem začal timelapsovat. Po chvilce na mě začaly v hojném počtu útočit mušky, jejichž agresivita se stupňovala a za chvíli začaly napadat i timelapsujícího Ricoha (což je patrné na jednom z timelapsů). V okolí se vytvořilo ještě několik dalších cumulonimbů, které postupně přestávaly být zajímavými, protože se čím dál více schovávaly za oblaka středního patra.

pileus - autor: Tomáš Novotný  vznikající cumulonimbus - autor: Tomáš Novotný

cumulonimby v okolí - autor: Tomáš Novotný

Radarový snímek s detekcí blesků. Křížek značí Nové Strašecí.
© 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 269.3 kB

Vrátil jsem se domu abych doplnil jídlo a vodu a v tom se začal mohutný cumulonimbus zbavovat oblaků středního patra a objevil se v celé své kráse. Nezbývalo nic jiného než se přesunout zase zpátky na letiště a fotit a timelapsovat. Cumulonimbus, který se v tuto chvíli právě nacházel nad Prahou, byl krásně vyvinutý do tvaru incus. Mohl jsem tak více než půl hodiny sledovat jeden z nejhezčích cumulonimbů za tento den.


cumulonimbus incus - autor: Tomáš Novotný  detail kovadliny - autor: Tomáš Novotný

cumulonimbus incus - autor: Tomáš Novotný

Radarový snímek s detekcí blesků. Křížek značí Nové Strašecí.
© 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 254.5 kB

Když už to vypadalo, že se bouřková aktivita blíží ke konci, tak ve večerních hodinách začaly přecházet další bouřky od západu do podkrušnohoří. Ještě než jsem se však stačil zaměřit na tyto bouřky, tak se u Nového Strašecí vytvořil osamělý cumulonimbus, který po chvilce začal produkovat i blesky, kvůli kterým jsem se přemístil na oblíbenou vodárnu u Hříškova na Lounsku.


večerní cumulonimbus - autor: Tomáš Novotný  CG blesk - autor: Tomáš Novotný  CG blesk - autor: Tomáš Novotný  CG blesky nad Českým středohořím - autor: Tomáš Novotný

Radarový snímek s detekcí blesků. Křížek značí Louny.
© 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 217.3 kB

Po ukončení fotografování blesků jsem vzal do jedné ruky stativ a do druhé zrcadlovku a za tmy jsem se pokoušel sejít travnatý svah vodárny, bez úspěchu, po několika metrech jsem “hodil záda“ i s vybavením. Ničemu se naštěstí nic nestalo a mohl jsem svoji pozornost zaměřit zase na bouřky. Když se blížila už značně rozrostlá linie bouřek od západu, tak mi přišlo jako lepší nápad vrátit se zpět do Nového Strašecí, kam mířila jednoznačně aktivnější část této linie, kdežto ta severní část začala mírně slábnout. Když jsem přijel do Nového Strašecí tak se tato aktivita úplně obrátila a linie u Nového Strašecí zanikla a v severnější části (tam kde jsem pozoroval asi před půl hodinou) značně zesílila. K nám dorazilo jen pár blesků za závojem deště, to bylo vše. Ačkoliv se mi zase trochu přilepila smůla na paty, tak byl pro mě tento den za letošek zatím bouřkově nejzajímavějším.

zanikající bouřka - autor: Tomáš Novotný

Radarový snímek s detekcí blesků. Křížek značí Nové Strašecí.
© 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 253 kB

Video :

Timelapse :


 Michal Janoušek – Slaný

Situace začala být zajímavá před 19 hodinou, když jsem pohledem z okna na východ zpozoroval zpočátku nepříliš výrazné květáky a kovadliny bouřkových mraků. Po několika pořízených fotografiích z okna jsem pak vyjel na kole před barák a vyfotil jsem východní scénu s několika kumulonimby. V tu dobu už byly oblaky podstatně pohlednější. Současně s nimi se mi podařilo zachytit i krásný několikavrstvý Ac lenticularis, který se náhodou před nimi vyskytl.

Na další pozorování jsem se pak vydal několik km severně od Slaného, abych vyzkoušel své nové pozorovací stanoviště. Ušlechtilé oblaky ale postupně zakryla nízká a střední oblačnost, takže bylo možné pozorovat jen vzdálená srážková pole a později také velmi vzdálenou kovadlinu bouřky na severozápadě. Rozhodl jsem se tedy pro návrat. Cestou zpět se ale balastní oblačnost začala opět trochu protrhávat, až bylo zřejmé, že se za ní ukrývá nádherná kovadlina osvícená zapadajícím sluncem. Ta se sice nikdy zcela neodkryla, ale i tak se po dlouhé době naskytla zajímavá podívaná.

Několik čerstvých vrcholů bouřkových oblaků a Ac lenticularis - autor: Michal Janoušek  Část kovadliny mohutného bouřkového oblaku - autor: Michal Janoušek

Druhé dějství začalo po soumraku, kdy jsem z radaru vyrozuměl, že se od jihozápadu blíží několik spíše slabých bouřek. Pohledem z okna jsem zjistil, že se v první z nich docela četně blýská. Hned jsem podnikl další výjezd, tentokráte jen na západní okraj Slaného. Vlastně to bylo teprve druhé ostré nasazení mého nového stativu Vanguard, který mám už od Vánoc. Stativ a foťák jsem nainstaloval tak rychle, že jsem prvních několik minut nevědomky fotil s krytkou na objektivu 🙂 Chvíli jsem nemohl pochopit, proč i tak světlé blesky dělají pořád černé fotky… Pak se mi ale podařilo vyfotit několik blesků, které dokonce i osvětlovaly části mraků. Akorát je škoda, že byly příliš daleko. Tato bouřka, která byla nyní na severozápadě, se již vzdalovala. Nové, relativně časté záblesky však přicházely od jihozápadu, což představovalo další naději.

Následné dění však mnoho úspěchu nepřineslo. Blesky byly pořád ještě poměrně daleko, ale především došlo k významnému zeslabení obou nových bouřek. Střídavě se zdálo, že jedna či druhá produkuje přecejenom poněkud lepší blesky. To vedlo k neustálému zmatkování s natáčením fotoaparátu, což si vzhledem k omezenému výhledu vynucovalo i místní přesuny. Nakonec se mi povedlo vyfotit jen dva nepříliš zdařilé CC blesky ze zbytku bouřky.

Blesky a částečně osvícený bouřkový oblak - autor: Michal Janoušek  Blesk a částečně osvícený bouřkový oblak - autor: Michal Janoušek  Blesk a částečně osvícený bouřkový oblak se srážkovým polem - autor: Michal Janoušek


Související odkazy a zdroje dat:

http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html – Oddělení radarových měření ČHMÚ
http://www.chmi.cz/meteo/rad/blesk/ – zpracování bleskových dat ČHMÚ
http://hailstorm.rajce.idnes.cz/Bourky_8.6.2010/ – další fotky Michala Janouška z 8. 6. 2010

Související diskuze na fóru:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=37&t=682 – bouřky 8. 6. 2010