Pátek 29. Července

Tento den se čekal výskyt bouřek v celé republice, a tak jsem počítal taky s tím, že se něco dostane do mé blízkosti a já to budu moci pozorovat a dokumentovat. Tak se také stalo a po poledni se vydala mým směrem taková neuspořádaná linie spíše slabších bouřek. Vyjel jsem tedy na kole na nadjezd nad železnicí a jal se pozorovat blížící se oblačnost. Blesky se vyskytovaly spíše v severní části, zatímco na jižním konci byl shelf s celkem výrazným snížením na pravé straně.

První linie - autor: Jiří Kaňovský

Radarový snímek s detekcí blesků zobrazující situaci ve 12:20 SELČ. Křížek značí město Hranice.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 286.6 kB

Jak se celá linie blížila, tak bylo jasné, že nás shelf podjede, navíc se na jižní straně začalo tvořit další zrážkové jádro ještě před linií. Snížení bylo stále zřetelné, ale začalo se zahalovat do srážek.

Panorama první linie - autor: Jiří Kaňovský

Celá formace se nenápadně blížila, ale bez blesků, občasné hromy byly slyšet jen severně. Začlo foukat a já zavelel na ústup, ale bylo pozdě, tak jsem domů dojížděl za sílícího deště. Ještě se vyskytlo pár blesků severně, trochu sprchlo a byl konec.

Ale den ještě nekončil ani zdaleka, tak se k večeru blížila druhá linie, tentokrát jen přeháněk. Jakmile byl nahlášen shelf viditelný z Přerova, okamžitě jsem popadl foťák a jel zpátky na nadjezd. Nad západem byl opravdu vidět hezký shelfcloud a pomalinku se blížil.

Shelf v dálce - autor: Jiří Kaňovský

Jakmile se čelo dostalo nad lesnatý terén v okolí Hranic, začala kondenzovat vlhkost, co v nich zbyla po předchozím dešti z první linie a celé to stoupalo do shelfu… nádherná dramatická podívaná, jen ty blesky tomu chyběly.

Nasávání z lesů - autor: Jiří Kaňovský

Panorama shelfu 1 - autor: Jiří Kaňovský

Panorama shelfu 2 - autor: Jiří Kaňovský

Panorama shelfu 3 - autor: Jiří Kaňovský

Postupně se spodek jakoby rozpadal, protože došel přísun vlhkosti zespodu, ale přeháňka byla stále vitální a v plné síle, čemuž odpovídalo i srážkové pásmo pod základnou. Opět se čelo dostalo až nade mě a bylo čas zmizet. Stejně jako v prvním případě došlo na déšť už po cestě. Na závěr se objevila i duha. Tím skončil první ze série tří dnů s bouřkami, která se dá považovat i za vrchol sezony.

Srážkové pole - autor: Jiří Kaňovský  Duha - autor: Jiří Kaňovský

Radarová animace s detekcí blesků CELDN zobrazující postup bouřek od západu k Hranicím.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 3949.2 kB

sobota 30. Července

Tento den se očekávaly ne moc silné bouřky, ale už dopolední vývoj v okolí Olomouce naznačoval, že to bude trochu jinak. Chvíli to vypadalo i na supercelu, výrazné osamocené jádro si to šinulo směrem ke mně, to jsem si říkal, že by to mohlo vyjít, ale pak bouřka lehce změnila směr a namířila si to podél moravské brány na SV. Jižně od ní se však začala tvořit nová buňka. Tou dobou už jsem opět kempil na nadjezdu a čekal, co z toho bude. V dálce se rýsoval zřejmě wallcloud severní buňky a nalevo od toho se spouštělo srážkové pásmo té jižní.

Vznik jižní buňky - autor: Jiří Kaňovský

Zdálo se, že nebude zajímavá, tak jsem jel po pár fotkách domů s tím, že kdyby se něco dělo, tak vyjdu za barák, protože i tahle potvůrka nás měla minout severně. Z okna mého pokoje jsem viděl, jak se odděluje vzestupný a sestupný proud a jak se základna stává stále tmavší a rovnější. To už mi nedalo a začal jsem opět sledovat onu buňku.

Oddělený updraft - autor: Jiří Kaňovský

Náhle se v cárech srážek začal tvořit jakýsi ocas, to už jsem popadl foťák a běžel severním směrem od našeho domu s výhledem na SZ. Při vyběhnutí na volné prostranství už byl vidět učebnicový wallcloud na jižní straně srážkového pásma. Stále lehce mohutněl a už to vypadalo, že se tvoří další supercela. Ta se nakonec nepotvrdila a ani rotace nebyla očima pozorovatelná. Následně se začal wallcloud pomalu rozpadat až zcela zanikl, ale bouřka (do této chvíle byly slyšet jen 4 hromy a to ještě k tomu slaboučké) se v plné síle odsouvala dále k východu.

Wallcloud - autor: Jiří Kaňovský  Zanikající wallcloud - autor: Jiří Kaňovský

Radarová animace s detekcí blesků CELDN zobrazující postup izolované bouřky na Přerovsku.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 5802.6 kB

Po tomhle krásném zážitku jsem čekal, co přinese neděle. Zatím se vše obešlo beze škod a silných projevů, ale to se mělo následující den změnit.

Video z předchozích dvou dnů:

Neděle 31. Července

Poslední den července se čekal přechod studené fronty s bouřkama a ve večerních hodinách i výrazný MCS nad Moravou. Vše bylo nakonec ale úplně jinak. První bouřka se v mém okolí utvořila už krátce před polednem. Vznikla náhle a také podle toho i vypadala, tmavá základna, ze které se spustil downburst a obce jižně zasáhlo silné krupobití s kroupami o průměru až 3 cm.

První bouřka - autor: Jiří Kaňovský  První bouřka se blíží - autor: Jiří Kaňovský

Radarový snímek s detekcí blesků v ZOOMu zobrazující čerstvou bouřku u Hranic.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 334.8 kB

Z bouřky, respektive jejího západního okraje trochu sprchlo, vyskytlo se pár nárazů větru a bouřka nás objela východně. Lehce se ochladilo a to se mi moc nelíbilo, protože jsem si myslel, že další bouřky dojedou až večer. No mýlil jsem se a zhruba kolem druhé se utvořila masivní linie silných bouří a začala si razit cestu k východu až severovýchodu. Dlouho se nic nedělo, až najednou byly vidět temné základny pod kovadlinami a začalo být slyšet hřmění. Zanedlouho se pod základnou objevila sníženina, pak další a další a už bylo jasné, co se žene – shelfcloud. Tak tohle bude velké, pomyslel jsem si. Šli jsme s mamkou zahnat slepice do chléva, a když jsem se vrátil, tak jsem nevěřil vlastním očím. Od severozápadu se sem hnala linie bouřek jak z Ameriky. Černá základna, mohutný klínovitý arcus na čele a za ním tyrkysové srážkové pásmo.

Mrknul jsem na radar a podle něj se bouřky pohybovaly spíš od jihozápadu, tohle nesedělo. Znamenalo to, že bouře bude asi silnější, než jsem čekal a proto se propagovala kolmo na převládající proudění.

Blížící se MCS - autor: Jiří Kaňovský  Shelfcloud na mohutné MCS - autor: Jiří Kaňovský

Čelo se stále blížilo a obloha temněla, vypadlo internetové připojení a krátce nato i elektřina. To nebylo dobré znamení, bouře byla opravdu velmi intenzivní, což jsem v tuto chvíli ještě nevěděl. Zajímavé bylo, že dosud nebyly vidět téměř žádné blesky, bylo to hlavně proto, že byly mezimračné a taky bylo v bouři hodně vody a krup. Začalo pršet a vítr dosahoval v nárazech rychlosti kolem 70 km/h, ale to nejhorší se teprve blížilo. Déšť stále nabíral na intenzitě a vítr sílil. Po asi 10 minutách došlo na to nejhorší – kroupy a to velké, největší kolem 2,5 cm odhadem, ale v dešti dost tály a rozbíjely se, takže větší škody krom listí orvaného ze stromů nenapáchaly. Pak náhle narazil do našeho domu příval vody a hned nato další, krupobití ještě víc zesílilo. Právě se hnal naší obcí downburst. Takhle silnou bouři jsem rozhodně nečekal a troufnu si říct, že ji překonává jen památné derecho z 25. Června 2008.

Radarová animace s detekcí blesků CELDN v ZOOMu zobrazující postup bouřek přes Hranicko.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 6147.5 kB

Po asi 2 minutách se vítr uklidňuje a krupobití ustává, i déšť slábne, zato začínají být vidět blesky a že jich není zrovna málo. Obloha neustále poblikává a byla škoda, že to nešlo k večeru, bylo by toho vidět víc. Asi dalších 10 minut intenzivně pršelo a pak to konečně ustávalo, chod oblačnosti se ale změnil, už postupovala opět od jihozápadu! Bylo to velice zvláštní. Po této bouři nešla elektřina až do půl páté, kdy ji nahodili. V Hranicích bylo slyšet sirény a hasičská auta, bylo to celkem skličující a do toho to ticho, tyrkys na východě, mammaty na západě a táhlé hromobití z crawlerů.

Asi v pět začíná opět pršet a ozývají se další hromy, jedná se o bouřky v oblasti fronty, ale ty už jsou naštěstí relativně slabé. Večer pak při stmívání začínají létat masivní crawlery přes celou oblohu, to souvisí s tvořícím se dalším mohutným systémem, který pak pustošil rakousko a slovensko v první polovině noci.

Video z první bouřky a linie s downburstem:


Související odkazy:

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=50&t=1681 – Bouřky 29.7.2016 ve fóru A.S.S.

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=50&t=1682 – Bouřky 31.7.2016 ve fóru A.S.S.