Michal Geryk – 23. a 24. 4. 2011 – PřerovNa Bílou sobotu, ale spíše až na velikonoční neděli, byly konečně předpovídány první letošní „početnější“ bouřky – pravda, nějaké se už na jaře objevily, hlavně na SV, ale hodně daleko od střední Moravy.
Sobota se ale bouřkově vůbec netvářila, na obloze byly poměrně ploché cumuly, večer se to ovšem konečně „rozjelo“. V okolí narůstaly cumulonimby a na východě (u Valašského Meziříčí) a západě (u Prostějova) se vytvořily bouřky, v Přerově pozorovatelné pouze jako blýskavice. Pokoušel jsem se z balkónu fotit blesky z té východní bouřky (mám výhled jen na východní půlku oblohy), ale bez většího úspěchu – výboje byly příliš daleko a byly slabé, můj kompakt Panasonic Lumix DMC TZ7 nestíhal. Ale byly to první viditelné blesky od půlky srpna 2010, kdy zde byla poslední bouřka. Přesně 250 dní bez bouřky je pro milovníka konvektivních jevů nekonečná doba, něco takového nepamatuji. Šel jsem spát s tím, „že snad zítra“…
Před 23. hodinou mě ale probudily první hromy a blesky a v mžiku jsem byl opět na balkóně. Než jsem ale stačil cokoliv vyfotografovat, tak se ozval řev mé tříleté dcerky, celá rozklepaná za mnou přišla, že se bojí toho „ohňostroje“ :-). Takže místo kochání se bouřkou jsem utěšoval vystrašené dítko (ostatní dvě naštěstí spaly). Přesto se mi podařilo vyfotografovat pár výbojů z odcházející bouřky – jen škoda budovy místní kabelové televize, která bránila ve výhledu. Co do velikosti byla bouřková buňka malá, ale trefila se přímo na město. Blesků bylo asi třicet (aspoň co jsem zaregistroval), ostatní projevy byly slabé (krátký silný déšť dal 2 mm vody).
Vznik bouřky v nočních hodinách 23. 4. 2011. Křížek značí Přerov. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 256.3 kB |
Neděle už byla zajímavější. Kolem poledne začala narůstat kupovitá oblačnost, odpoledne se obloha zatáhla zcela a byla slušná tma. Bouřka sice neměla nijak zvláštní strukturu (na rozdíl od jihu Moravy), přesto mě potěšila několika hezkými CC výboji. Zajímavý byl vítr – po většinu dne vál Moravskou branou chladný a nárazový SV vítr, pouze během bouřky bylo téměř bezvětří. Déšť byl opět krátkodobě silný, ale víc než 5 mm vody nenapršelo.
Takže začátek sezóny celkem ujde – jen doufám, že letos to bude více o kvalitě než kvantitě. A také doufám, že se mi podaří pozorovat něco zajímavého i z jiného místa než z balkónu paneláku v centru města, připadám si totiž jako stormchaser na mateřské :-).
Radim Čáslava – 24. 4. 2011 – Brněnsko
Modely několik dní naznačovaly poměrně slibné podmínky pro vznik bouřek zejména na Moravě a ve Slezsku. Od ranních hodin 24. 4. 2011 jsem byl již připojen na radaru a IRC fóru, kde jsme diskutovali nejdříve o pásmu srážek, které se táhlo na severovýchodě a poté o dalších buňkách vznikajících s přibývajícím časem. Okolo 13:30 mě na radarových snímcích zaujalo tvořící se srážkové pásmo v okolí Havlíčkova Brodu, které postupně mohutnělo a postupovalo JV k Brnu. Nejdříve jsem chtěl vyjet jen na blízkou rozhlednu a pořídit nějaké snímky téhle vznikající bouřky. Z rozhledny je krásný výhled na všechny světové strany a můj předpoklad byl takový, že se bouřka stočí spíše severně kolem Brna a bude postupovat dále k východu a já udělám nějaké pěkné snímky vzdálené bouřky. Jak se následně ukázalo tak jsem se mýlil a jízda na kole nebyla správná volba.
První vývoj kupovité oblačnosti SZ od Brna. Křížek značí Havlíčkův Brod. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 258.3 kB |
Bouře v plné síle. Křížek značí Rajhrad – Brno, venkov. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 267.3 kB |
Po urputném výjezdu na rozhlednu na kole při dusnu jsem si vybral místo s výhledem na sever a pomalu si nachystal anemometr a fotoaparát a něco na zub pro sledování postupu bouřkové oblačnosti. Zpočátku šlo vše podle mých představ. V okolí Brna narůstala oblačnost a základna postupně tmavla. Pořídil jsem pár snímků a čekal, co se bude dít dále, protože radarová data jsem neměl na místě k dispozici. Postupně se nad Brnem zatahovalo a začalo vzdálené hřmění a posléze i blesky CG+. Čím více se tmavá základna přibližovala, tím více z ní šel strach a já se musel rozhodnout, zda sjet do města a někde se schovat, nebo zůstat pod přístřeškem u rozhledny. Času již moc nebylo, proto jsem zvolil variantu zůstat u rozhledny.
Nástup bouřky byl famózní. Doprovázel ho silný vítr o nárazech 20m/s (Windmaster), který snižoval dohlednost vířením prachu ze suchých polí a cest. Následoval silný déšť doprovázený krátkým krupobitím za podpory hromového dunění. To už jsem musel fotoaparát schovat díky bičování deštěm smíchaným s prachem podporovaný silným větrem. Po 15 minutách bouřka postupně odezněla a já se vydal totálně promočen, ale spokojen k domovu. Průběh bouřky mě ale překvapil.
Po cestě dolů do údolí tekly po svazích proudy vody a silnice v obci Blučina byla celá pod vodou a bahnem. Na začátek bouřkové sezony to byl tedy vskutku velice povedený den.
Tomáš Prouza – 24. a 25. 4. 2011 – Velké Svatoňovice, okr. Trutnov
Zatímco na Moravě si užívali bouřlivého počátku víkendu už v sobotu 23. dubna, u nás na severovýchodě Čech jsme se během dne žádné aktivity nedočkali. Skoro se začínalo zdát, že snad letos překonáme zatím nejzažší začátek bouřkové sezóny od začátku mých pozorování v roce 1993 – a to 2. května 1996, neboť i přes relativně příhodné předpovědi v dnech předchozích se nám bouřky vyhýbaly jako čert kříži.
Protože se před půlnocí na neděli stále nic nedělo a situace vypada nezajímavá, odebral jsem se krátce po půlnoci na lože s tím, že v neděli přes den se konečně dočkáme. Poněkud jsem se však přepočítal. V neděli ve 2:55 SELČ zaduněl otevřeným oknem půl roku toužebně očekávaný zvuk, aby mě vytrhl z říše snů. Rychle jsem probudil počítač, též ze spánkového režimu, abych se podíval z čeho že to proboha bylo.
Data z meteostanice Davis VP 2 Velké Svatoňovice Neděle 24. dubna 2011 1:00 – 7:00 SELČ Velikost: 13.3 kB |
Aktuální snímek mi ukázal slabou srážkovou linii táhnoucí se v západo-východním směru od Krkonoš až po Beskydy. První stopy jejího vzniku se na radaru objevily zhruba již v 0:40 SELČ, avšak buňka zesilovala jen velmi pozvolna, stejně jako velmi zvolna postupovala k jihovýchodu. Nad Velké Svatoňovice se dostala v 1:50 SELČ. Podle dat z meteostanice ve 2:10 začaly vypadávat srážky (buňka byla stále elektricky neaktivní, tudíž jsem je prospal), do 2:21 jich spadlo 0,8 mm. Současně se srážkami začal propad teplot z +14,4°C ve 2:10 na +11,4°C ve 2:33. Srážky se poté již znovu nevyskytly. Vyšel jsem se podívat za dům směrem k jihovýchodu v pravý okamžik, abych spatřil CG blesk nad obzorem směrem k Červenému Kostelci. Odpočítané vteřiny k hromu mi ukázaly na vzdálenost kolem 11 kilometrů. Ještě předtím jsem v domě zaznamenal pouze blýskavici, také doprovázenou zahřměním. Další výboje jsem už nezaznamenal. Zhruba ve 3:10 náhle utichl vítr a zůstal slabý až do rána. Srážková linie se dále pomalu odsouvala na jihovýchod, ale do ranních hodin se již znovu elektricky neaktivizovala.
Sice se říká, že noční bouřka se odpoledne vždycky vrátí, ale v průběhu neděle se tak nestalo a tato ranní bouřka, první v letošním roce, tak zůstala tento den jedinou.
Přesunuli jsme tak své očekávání na pondělí, bohužel nás hned ráno čekalo velké zklamání. Výšková tlaková níže postoupila od východu na západ a přímo nad námi se uhnízdil její střed. Tudíž veškerá oblačnost stagnovala přímo nad námi, doprovázena nízkou teplotou, pouze kolem +9°C, a trvalými srážkami z vrstevnaté oblačnosti. Naděje svitla až krátce před poledne společně se slunečním svitem, jenž se začal drát okny a pozvolna zvedat teplotu. „Oko cyklóny“ se začalo pozvolna odsouval ještě více na západ a na jeho jihovýchodní straně se vytvářela linie konvektivní oblačnosti nad Orlickými horami a dále přes Vysočinu na Moravu. Seděli jsme kolem poledne na IRC, když tu se vcelku neočekávaně ozvalo zahřmění, které potvrdil jak Lukáš Ronge, tak kolega z Červeného Kostelce. Bouřka Velké Svatoňovice minula východně zhruba ve vzdálenosti 6 kilometrů (prošla přes Zbečník u Hronova). Nevyprodukovala tak zde žádné srážky. Blesky jsem nepozoroval, pouze slyšel hromy ve 12:16, 12:18 a 12:35 SELČ. Poté se bouřka odsunula dále na sever mimo možnost pozorování a posléze až nad území Polska, kde detekce zaznamenala několik dlaších výbojů.
Další vývoj po zbytek dne nás míjel příliš východně a severně, avšak jak se stále měnila pozice středu rotace výškové cyklony, měnil se i směr pohybu přeháňkové a bouřkové oblačnosti. Nakonec již v pozdních večerních hodinách, kdy po celém území ČR srážková aktivita odumírala jsme se dočkali vcelku nečekaně podruhé. Slabá multicelární bouřka bez vazby na lineární vývoj vývoj postoupila ve večerních hodinách z polského Kladska nad Broumovsko a přesouvala se dále na západ. Srážky ve Velkých Svatoňovicích začaly vypadávat okolo 20:50 SELČ a pozvolna zesilovaly k maximu kolem 21:20. Elektricky aktivní byla tato srážková oblast pouze na svém severním křídle v Polsku, takže aktivita zde byla opravdu neočekávaná. První hrom byl zaznamenán ve 21:09 a poté ve 21:15 (opět potvrzen více pozorovateli), blesky jsem žádné nespatřil (ani blýskavice). Při přechodu srážkového pásma zesílil SV vítr až k nárazům přes 5 m/s, při slábnutí srážek po 21:30 zeslábl také a změnil svůj směr na SZ. Srážky ustaly před 21:40, elektrická aktivita již nebyla mimo výše uvedenou sledována.
Z hlediska síly a významu by si takové bouřky ani samostatný report nezasloužily, ale přeci jen byly to první bouřky roku 2011 a vyskytly se za ne zrovna standardní synoptické situace. Za absenci fotografií se omlouvám, ale noční bouřky fotit možné nebylo a ty za dne byly pro změnu naprosto nefotogenické.
Tibor Csörgei – 24. 4. – Blahová, Slovensko
Na nedeľu, 24. apríla modely a predpovede slubovali búrky. Pracovne som musle ísť na hvezdáreň v Modre, kde ma zastihla prvá búrka tohto dňa. Bola to taká obyčajná, slabá búrka. Pár bleskov, nič moc…
Ako som sa po príchode domov dozvedel, u nás na Blahovej padali aj krúpy o priemere 2-3 mm.
Večer sediac pri telke ma preberie blesk. Podľa radaru je to dalšia zo slabších búrok. Po chvýlke váhania beriem foťák, statív a už som vonku.
Celkovo padlo 8,2 mm zrážok. Na sviatky sme mali pekné bleskové divadlo…
Noční bouřka nad obcí Blahová na Slovensku. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 251.8 kB |
Pár snímků z webových kamer