Neděle 22. května 2011 byla posledním dnem bouřkového semináře, pořádaného již tradičně ve spolupráci s ČHMÚ v jihočeských Radostovicích. Ve dnech předchozích jsme si na místě užívali docela pěkné bouřkové žně a zdálo se, že i v tento den by mohly pokračovat. Atmosféra byla nabita energií a navíc se od západu blížila studená fronta, která mohla bouřkám dodat tolik kýženou organizaci, které se ve dnech minulých nedostávalo. Proto jsme očekávali, že nějaké časné bouřky zachytíme už cestou domů, případně již ve svých domovech večer, na samotné frontě. Po obědě jsme se rozloučili a kolem 13. hodiny se rozjeli do všech koutů republiky.

  Fronta samotná byla nakonec víceméně zklamáním, avšak jak se ukázalo, není třeba supercel nebo mohutných squall line, aby se neukázaly zajímavé jevy, krásná oblaka. Během jediného dne se povedlo zachytit další strom „očesaný“ bleskem, pravděpodobnou trombu, krásné bouřkové kovadliny, večerní bleskovou show, sprites a další projevy, které ke správné bouřce patří. Ale o tom již dále, osobně od těch, kteří se na záznamu podíleli…

T. Prouza – cesta z Radostovic do Velkých Svatoňovic, V. Svatoňovice, okr. Trutnov

Z Radostovic jsme vyrazili, společně s L. Rongem a D. Rývou zhruba ve 13:15. Při cestě po silnici k severu, směrem na Benešov jsme mohli pozorovat množství kumulů, povětšinou congestů, které ale nevypadaly na to, že by se jim chtělo zabouřit. Až po sjezdu z dálnice D1 u Říčan se nám dostaly do zorného pole oblaky, jejichž horní část začínala ledovatět, vzhledem k tomu, že dosahovaly již úctyhodné výšky. Od Říčan jsme pokračovali směrem na Úvaly a poté na Kolín. Na silnici mezi Úvaly a Kolínem jsme projeli docela intenzivní přeháňkou s velkými kapkami (bez krup). O bouřku se při zpětném pohledu na detekci blesků a radar nejspíše nejednalo. V samotném Kolíně bylo horko a sucho. Vyložili jsme tedy Davida a vydali se domů na severovýchod.

Hned za Kolínem, nad areálem automobilky TPCA se nám otevřel výhled na sever – na rozsáhlou bouřku, toho času zhruba jihozápadně od Jičína. Těsně před najetím na dálnici D11 ze základny černého oblaku vyšlehly do země 2 blesky. Dále jsme tuto bouřku nesledovali, protože se nám dostala při naší cestě na východ za záda. Avšak bouřka sledovala nás, lépe řečeno její kovadlina, která se natahovala stále více na severovýchod. Od Hradce Králové jsme měli tuto bouřku opět po levé straně, ale kromě vizuálního vjemu temného mračna a rozsáhlé kovadliny nás ničím neupoutávala. Zajímavější pohled skýtala konvekce po naší pravé straně, nad Orlickými horami. Tam se již „něco“ dělo dříve a kolem 16. hodiny začal vývoj nového bouřkového jádra.

Toto jádro rostlo velmi rychle do výšky až dosáhlo stádia Cb calvus alias „květáku“. Tou dobou jsme již byli těsně před cílem, takže jsme zastavili na kopci nad Studencem u Trutnova, odkud byl na bouřku pěkný výhled a pořídili několik snímků. Poté mě již Lukáš bez zastávky dovezl domů, vyložil a vracel se do Trutnova (přitom se zastavil na „Kamenci“ nad Velkými Svatoňovicemi a opět fotil). Mezitím bouřka nad Orlickými horami dosáhla dospělosti a vytvořila takový oblak, který se v mém případě řadí k těm nejkrásnějším, jaké jsem kdy viděl. Nádherně symetrická kovadlina Cb incus dokonale připomínala oblak, před kterým má už 65 let respekt celé lidstvo…

Cumulonimbus calvus - autor:   Cumulonimbus incus - autor:

Radarový snímek situace z neděle 22. května 2011 v 17:20 SELČ,
křížek označuje město Úpice (2 km JZ od Velkých Svatoňovic)
Sledovaná bouřka je na východ od křížku cca 35 km
© 2011 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 283.9 kB

Tím však bouřková aktivita na severovýchodě Čech neskončila, vždyť bylo teprve 17:20 SELČ. Ale ještě jsme si museli chvíli počkat – bouřky nad Orlickými horami zanikly, stejně jako dříve zmiňovaná bouřka na Jičínsku. Žezlo začínaly přebírat lineárně organizované bouřky přibližující se od jihozápadu. Ty nakonec kolem 22. hodiny obklíčily celé Trutnovsko.

Radarový snímek situace z neděle 22. května 2011 ve 22:50 SELČ,
křížek označuje město Úpice (2 km JZ od Velkých Svatoňovic)
© 2011 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 282.6 kB

Jako vždy jsem se pohyboval na IRC a sledoval dění v okolí, takže jsem předem věděl, že linie je vcelku bleskově bohatá, ale nijak moc na ni neprší ani nefouká. Od 21:30 SELČ začaly být na celém západním obzoru pozorovatelné nafialovělé blýskavice s narůstající četností. Od 22:10 jsem už slabě slyšel i hřmění, které nadále zesilovalo. Ve 22:15 byly na jihozápadě viditelné první čárové CC blesky, opět fialové barvy. Bouřka se bohužel již před Velkými Svatoňovicemi rozpadla na více jader, které mě následně víceméně minuly severně (přes Pec pod Sněžkou) a jižně (přes Jaroměř). Přes V. Svatoňovice přešla oblast s rozptýlenou elektrickou aktivitou. Ve 22:33 jsem zaznamenal výrazný fialový CC blesk doprovázený dunivým hromem. Od 22:37 vypadávaly slabé srážky (krápání), poté následoval další výboj ve vzdálenosti 5 km, a to ve 22:43. Srážky skokově zesílily ve 22:45, zároveň se zvedl slabý SZ vítr do 1,5 m/s. Před příchodem bouřky se oteplilo z +15,6°C až na +17,3°C ve 22:52, kdy se začalo opět pozvolna ochlazovat. Ve 22:52 se vyskytl CC výboj ve vzdálenosti 3 km, ve 22:57 CG (dle detekce pozitivní) ve vzdálenosti kolem 2500 metrů – ten vygeneroval opravdu mohutný hrom. Další silné výboje následovaly ve 23:02 a 23:07 již ve větší vzdálenosti – většina blesků se vyskytovala na severu, kde vzniklo nové aktivní jádro. Po 20:30 déšť slábl, avšak srážky stále padaly a byly viditelné vzdálené záblesky doprovázené slabými hromy. Před půlnocí srážky ustaly a vymizela elektrická aktivita. Po zbytek noci panoval klid.

Na závěr připojuji ještě záznam z vlastní meteostanice – bouřka při svém přechodu nebyla nijak výrazná co se týká větru i srážek, zajímavý však byl vývoj chodu teploty, vlhkosti a tlaku vzduchu, který se choval docela nestandardně s ohledem na situaci. Vzestup teploty před bouřkou chápu, ale již příliš ne současný vzestup a následný pokles tlaku vzduchu (očekával bych spíš opačný chod).

Data z meteostanice Davis VP 2 Velké Svatoňovice
Neděle 22. května 2011 20:00 – 2:00 SELČ
Velikost: 11.5 kB

L. Ronge – cesta z Radostovic s Tomášem Prouzou domů a pozdější večerní lov

Jak již přede mnou uvedl Tomáš Prouza, při cestě domů jsme viděli blesky u Kolína z Cumulonimbu, jehož kovadlina zasahovala až skoro k nám na Trutnovsko. Nejzajímavější pohled na vývoj u Orlických hor začal při cestě zhruba od Jaroměře a pokračoval celou cestu domů. Kousek za obcí Studenec se výhled přímo nabízel k tomu, aby jsme krásně urostlý Cumulonimbus s Tomášem vyfotili. Zastavil jsem tedy, z kufru auta jsem vyndal foťák a nafotili jsme několik snímků. Poté po průjezdu Úpicí téměř u Tomášova bydliště se vyskytl opět nádherný pohled na Cb, ale nakonec jsem usoudil, že ho o pár minut později vyfotím z kopce u Markoušovic, kde bude výhled daleko lepší, rozloučil jsem se tedy s Tomášem a vyrazil jsem na cestu domů. O pár minut později nakonec dorážím na místo a jak jsem předpokládal, výhled byl vskutku prvotřídní, opět jsem tedy vyndal foťák a udělal několik fotek. Bohužel jsem se na místě nemohl zdržet moc dlouho, tj. jsem ani nemohl začít timelapsovat vývoj, protože jsem spěchal domů, abych stihl od 18. hodiny další z kurzů potápění, a bylo již po 17. hodině, a to jsem ještě musel vynosit věci do bytu 🙂

Vyvíjející se Cu Con - autor:   Vyvinutý Cumulonimbus - autor:   Krásný vyvinutý Cumulonimbus - autor:  Detail Cumulonimbu - autor:

Po kurzu jsem přijel opět domů a při pohledu na radar mi bylo hned jasné, že se dlouho nezdržím. Připravil jsem si tedy fotobatoh a stativy, rychle jsem se navečeřel a ještě chvilku sledoval radar. Zhruba okolo 21. hodiny, kdy byla další bouřka směřující na Trutnov zhruba 50km daleko, vyrazil jsem na blízký Humlův kopec, kde mám nalezeno již perfektní místo na pozorování. Po příjezdu bylo již možné sledovat blýskavici na JZ obzoru. Vybalil jsem tedy foťák a začal pořizovat snímky – prozatím na větší ohnisko z důvodu vzdálených blesků. Zanedlouho mi volá kolega, jestli sleduji co se žene na Trutnov, což mu odpovím, že ano, a že jsem pár desítek metrů od jeho baráku. Nakonec nabízí ať přijedu, že budeme fotit z terasy, odkud je lepší výhled. V tom měl určitě pravdu, rozložil jsem oba stativy, a začaly jsme fotit. Ihned se daří několik vcelku hezkých záběrů, chvílemi sleduji pohyb buňky na iPadu a bohužel zjišťuji, že se začíná přesouvat více na západ, kde je z Humlova kopce horší výhled, ještě chvíli fotíme a okolo 22:15 SELČ se s kolegou loučím a přesouvám se pár set metrů za kopec s výhledem na Krkonoše, kde jen z auta pozoruji několik blesků.

Vzdálený CG blesk - autor:   Vzdálené CG blesky - autor:   Několik vzdálených blesků - autor:  Několik vzdálených blesků - autor:

Pěkný blesk typu mrak-země - autor:   Vydařený blesk - autor:   Pěkný rozvětvený blesk - autor:   Vzdálenější výboj - autor:

Vzdálenější výboje - autor:  Dlouhý CC výboj - autor:   Celkový pohled na bouřku - autor:   Celkový pohled na bouřku - autor:

Nakonec kolem 22:45 SELČ odjíždím domů „vyvolat“ fotky a zkontrolovat případné úlovky z webových kamer.

Ozářená obloha - autor:   Nádherný rozvětvený výboj - autor:   Výboj v mracích - autor:


J. Drahokoupil – postupně Brandýsek, letiště Ruzyně a Přední Kopanina

  Poslední den radostovického semináře se nesl v duchu zbývajících ale neméně zajímavých přednášek, loučení se všemi účastníky a cestou k domovu, ale také očekáváním příchodu studené fronty od západu v odpoledních a večerních hodinách.

Ranní modely nám dávaly docela dobrou šanci na o něco lépe organizované bouřky než ve dnech předchozích, což nám potvrdil i pohled na předpověď Estofexu, na které svítil stupeň jedna pro celou západní půlku ČR.

Kolem druhé hodiny odpolední jako jedni z posledních také opouštíme Radostovice a vydáváme se směrem k domovu. Cesta probíhá hladce a výhled z auta nám zpříjemňují první kupovité oblaky tohoto dne. Kolona tří vozů v obsazení já + Dáša, Tomáš a Mirek Meglič s Lukášem Sykáčkem míří v poklidném tempu směrem k Praze. Před Jesenicí si dáváme krátkou pauzu a rozdělujeme se. Já s Dášou a Tomášem ve dvou vozech pokračujeme až k letišti Ruzyně na střechu OC Šestka, kde se loučíme a každý už sám pokračujeme k domovu s tím, že když to situace umožní, tak že se případně ještě setkáme na výjezdu.

Tou dobou již bouřky rostou jako houby po dešti, a tak naše zraky míří především k západní hranici, odkud k nám míří několik bouřkových jader. Pohled na radar dává odhadnout, že máme ještě nějaké dvě hodinky čas, než to dojde k nám.

Radarový snímek ze 16:00 SELČ.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 283.7 kB

Rychle se stavuji ještě pro mamču v práci a před 6. hodinou odpolední jsem již na Rovinách a vybaluji svou techniku. Roste přede mnou čerstvý cumulonimbus a já tak mohu sledovat jeho vývoj od samého počátku. V pozadí na západě to sice pohledem radaru vypadá momentálně zajímavěji, ale rozhoduji se zůstat a sledovat dění přímo přede mnou.

Zoom radarové animace. Křížek značí Brandýsek.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 2954.2 kB

Situace je krásně čitelná a je zřejmé, že se za pár okamžiků projeví onen přede mnou rostoucí Cb i elektrickou aktivitou. Fotoaparát s triggerem mám tedy připravený a namířený na místo, kde očekávám první CG blesky. Bouřky se nejprve ozve dvěma výboji uvnitř mraku, které vnímám pouze jako slabé hřmění v jeho horní polovině, ale za krátko opravdu přicházejí první CG výboje. Trigger je spolehlivě detekuje, a tak fotím první denní blesky tohoto dne. Blesková aktivita není kdo ví jak úchvatná, ale v daný moment je to asi to nejlepší,  co mohu pozorovat.

CG blesk u Slaného - autor:

CG blesk u Slaného - autor:   Blesk u Slanéhon - autor:  CG blesk u Slaného - autor:  CG blesk u Slaného - autor:  CG blesk u Slaného - autor:  CG blesk u Sleného - autor:  CG blesk u Slaného - autor:

Po očku sleduji i západ, kde se právě nachází Tomáš Novotný. Vidím tam ne nijak oslnivou húlavu, takže mé prvotní myšlenky, že po vyfocení pár blesků se sbalím a pojedu jí naproti, rychle odmítám.

V tom mi volá Dáša, která je na Šestce, že asi pozoruje trombu! Otáčím se tím směrem a opravdu tam pod základnou vzdáleného Cu con vidím cosi. Rychle tedy nasazuji teleobjektiv a na maximální přiblížení se snažím udělat pár fotek. Útvar je ale již v závěrečné fázi své existence a navíc velmi daleko, takže nejsem schopen potvrdit ani vyvrátit Dášino pozorování.

Vzdálená tromba na jihu - autor:

Dáša má však lepší výhled a pořizuje poměrně zdařilé fotky. Večer se ukazuje, že existuje další pozorovatel tohoto úkazu a poskytuje k nahlédnutí své fotky u nás ve fóru, a tak je již celkem evidentní, že se opravdu mohlo jednat o trombu.

Malá tromba - autor:  Malá tromba - autor:  Malá tromba - autor:  Malá tromba - autor:  Malá tromba - autor:

Malá tromba - autor:

Obracím svou pozornost zpět k bouřce na severu, která se teď jeví jako slábnoucí. Na západ ode mě se tvoří další slabší jádra a já tak váhám, co dál. Volám si s Tomášem a po krátké chvíli se rozhoduji vyrazit směrem k Praze, kde bych poté zhodnotil další vývoj situace.

Slábnoucí húlava na západě - autor:   Podivné útvary v oblasti vtoku do bouřky? - autor:   Intensivní srážky - autor:  Bouřka za Slaným opět nabírá na síle - autor:

Láká mě jádro postupující od Plzně zhruba paralelně s dálnicí D5 směrem k Praze. Zastavuji na Šestce, kde ale zklamaně na radaru sleduji, že během mého přejezdu jádro zesláblo. Dělají se však další buňky. Vývoj je poměrně chaotický a lze jen těžko předvídat, co se bude dít dál. Jedinou jistotou je, že u nás bude za chvíli po všem, protože je na radaru jasně vidět, jak na západ od nás vše slábne a zaniká.

Duha na odcházející bouřce - autor:

Na střeše Šestky se setkávám s Dášou a nabízím útočiště v autě. Společně pozorujeme přechod slabšího jádra kolem letiště a přes Prahu, ale kromě pár bližších CG nezaznamenáváme nic zajímavého. Po odchodu bouře sledujeme její zadní část, kde se ukazuje pár mammatů. Pohled na radar ale dává najevo, že nás počasí zase pěkně vypeklo. Jen co nás systém přešel, tak rapidně zesílil a nyní si to míří na SV k Mladé Boleslavi a dál. Kontaktujeme Mirka Megliče, že tam bude mít brzy pěknou bouřku, ale není třeba, on už je samozřejmě připravený.

S velkým překvapením zjišťujeme, že nejsme na parkovišti sami, kdo pozoruje onu bouřku. Není úplně obvyklé, aby se v našich končinách setkalo více navzájem neznámých lidí s tímto koníčkem na jednom místě a v jeden čas. Chviličku se bavíme, ale nastává čas na změnu stanoviště. Střecha Šestky sice poskytuje poměrně dobrý výhled do okolí, ale rozhodně ne nerušený. Volíme tedy přesun směrem k Tuchoměřicím východně od letiště. Nakonec však po krátké jízdě zastavujeme u obce Přední Kopanina, kde je dobrý a ničím nerušený výhled. Můžeme tak sledovat odcházející silnou bouřkou, která nám ještě mezi ostatní oblačností dovoluje nahlédnout na její nyní úchvatnou turbulentní kovadlinu.

Zadní strana kovadliny Cb s tzv. Knuckles - autor:   Širší pohled na turbulentní kovadlinu - autor:   Kovadlina na zadní straně bouřky - autor:   Kovadlina na zadní straně bouřky - autor:

Panorama zadní strany odcházejícího Cb - autor:

Radarový snímek z doby, kdy jsme pozorovali Cb odcházející na SV.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 266.7 kB

M. Popek – Nýdek

(upravená kopie textu z diskuzního fóra…)

V neděli ve 22h 32m 38s SELČ jsem odpozoroval svůj první slabounký sprites. Vzdálenost od místa pozorování byla asi 217 km (Chotěboř v okresu Havlíčkův Brod). 
http://ukazy.astro.cz/upload/20110522Ma … 8–sap.jpg

Druhý – opět samostatný a podobně slabší sprites se objevil v 22h 49m 23s. Vzdálenost byla asi 198 km (Luže v okresu Chrudim).
http://ukazy.astro.cz/upload/20110522Ma … 3–sap.jpg

Top úkaz dorazil ve 23h 22m 24s, kdy se objevil celý roj poměrně jasných sprites. Období viditelnosti spritu bylo poměrně dlouhé a během krátkého okamžiku dvakrát zjasnělo. Vzdálenost asi 187 km (Litomyšl v okresu Svitavy)
Originální snímek:
http://ukazy.astro.cz/upload/20110522Ma … 4–sap.jpg
Dobarvený snímek:
http://ukazy.astro.cz/upload/20110522Ma … ssprit.jpg
Originální video:
http://ukazy.astro.cz/upload/20110522Ma … 4–saa.avi
Zpomalené video:
http://ukazy.astro.cz/upload/20110522Ma … ty22.5.gif

Stratosferické blesky typu red sprites - autor:   Obarvené sprites - autor:

Před půlnocí dorazily první cirry a ty ukončily první úspěšný lov stratosférických blesků.


Související odkazy:

www.chmi.cz – ČHMÚ

Estofex.org – European Storm Foreacast Experiment