Možnost výskytu bouřek




— SITUACE —

Výšková cyklona, která ovlivňovala v předchozích dnech východní část střední Evropy splyne s postupující výškovou brázdou. V rámci této brázdy se vydělí další výšková tlaková níže, která postoupí nad oblast západních Čech. V jejím rámci bude nad toto území proudit chladná vzduchová hmota. Východ Slovenska bude ovlivňovat od západu postupující studená fronta.

— PŘEDPOVĚĎ západ ČR —

Za studenou frontou sem proudí chladná vzduchová hmota. Ta by se měla v průběhu dne slabě labilizovat, přičemž model GFS uvažuje s hodnotami MLCAPE v řádu několika set J/kg. S iniciací konvekce by mohly napomoci výstupné pohyby v rámci cyklony. Střih by měl být nad většinou území spíše slabý – kolem 10m/s ve spodních 6 kilometrech. To vše nasvědčuje možnosti vývoje přeháněk a slabě organizovaných multicelárních bouřek, . Ty by se povětšinou měly obejít bez nebezpečných projevů, ojedinělé slabší krupobití vak nelze vyloučit. Bouřková činnost by měla dojít svého maxima v odpoledních hodinách. K večeru by pak měla slábnout.

— PŘEDPOVĚĎ východ SR —

Pres tuto oblast bude v průběhu dne přecházet studená fronta. Před ní bude proudit slabě instabilní vzduchová hmota s předpokladanými hodnotami MLCAPE do 500J/kg. Vzhledem ke slabé labilizaci, slabému střihu větru, který by měl být, stejně jako v předchozím případě, jen do 10m/s ve spodních 6km. očekáváme ojedinělý vývoj slabě organizovaných bouřek s minimem nebezpečných projevů. Ojediněle však nemůžeme vyloučit vývoj slabého krupobití, nebo lokálního vyššího úhrnu srážek, zejména na návětří hor.