D. Müllerová, J. Drahokoupil – Zvoleněves, okr. Kladno; Tuřany, okr. Kladno
Tak kde jsou ty silné bouřky, co se na nás ženou? Trochu jsem narážela na zprávy v rádiu, kde průběžně strašily již od časného rána. Odpoledne již celkem pokročilo a kromě nějakého „vysrávkového“ festivalu na západě se nic významného nedělo. Bouřky si řekly: „No tak dobře, zavřeme jí zobák“, a tak při SV okraji Prahy naskočilo pár buněk, z nichž jedna rapidně zesílila a vyrazila směrem k nám.
Podívala jsem se z okna a najednou jsem uviděla na východě cébák nad kterým čněl poměrně mohutný pileus, jaký jsem snad neviděla od supercell outbreaku 16. 6. 2016. Hned mě napadlo, že tato bouřka bude stát za to. Chvíli jsme řešili, jestli si na ni počkáme doma či ji vyrazíme raději naproti. Rozhodli jsme se pro výjezd a dobře jsme udělali, neboť tato bouřka nakonec Brandýsek minula.
Našim cílem se stala lokalita za Třebusicemi směrem na Velvary. Už po cestě na Slatinu jsme mohli pozorovat, jak se pod základnou tvoří základ budoucího shelf cloudu. Zastavili jsme na předem vytipovaném místě, kde k naší nelibosti probíhala jakási stavba, udělali rychlý cvak a rozhodli se pro ústup, neboť bouřka se rozrostla do kolizního kurzu a dávala najevo, že bude celkem i elektricky aktivní. Skočili jsme do auta a ustoupili jsme k obci Zvoleněves, kde jsme nalezli dost slušný výhled na celé to nadělení, které vypadalo čím dál tím lépe. Popadla jsem zrcadlovku a začala spěšně pořizovat první snímky z ruky, abych zachytila strukturu celého oblaku. Mám zkušenost, že před shelfem příliš blesků nebývá a proto jsem na instalaci triggera nespěchala. Tahle bouřka byla ale v tomto ohledu jiná a střílela jako u Verdunu. Honza si s triggerem pospíšil, což se mu tentokrát vyplatilo :-).
Radarová animace v zoomu s detekcí blesků Blitzortung zobrazující postup bouřek. Křížek značí Zvoleněves. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 5873 kB |
Po propásnutí nejlepších blesků jsem sáhla po triggeru i já, ale rychle se přibližující clona deště i pár „ulétnutých cégéček“ nás přiměla opět vše zabalit a hohem pryč a pokud možno na západ. Původní úmysl pokračovat přes Slaný na R7 a pak na Panenský Týnec jsme zavrhli. Bouřka letěla jako splašená a stále nám šlapala na paty. První zastávku jsme udělali za obcí Tuřany, kde jsme se zdrželi jen chvíli a už nás zase doháněl déšť. Další stop jsme udělali až kousek před Řevničovem, ale to už jsme se vzdálili až příliš.
Po okolí to sice řádně kvetlo, ale přímo u nás se nic nedělo a až nad Rakovnickem se rozjely další buňky, které byly pro nás již daleko. Rozhodli jsme se projet přes dvě údolí k obci Hříškov o které jsme se nedávno bavili s Radkem Šímou a kde byl krásný výhled směrem na sever. Třeba tam z té bouřky, která nás prohnala, uvidíme ještě něco na její zadní straně, kde stále něco přirůstalo a slilo se v MCS. Po vyjetí z lesa jsme se ovšem ocitli na hranici srážek a před námi jen beztvará šeď, ve které to občas probliklo. Tady už nic nevyfotíme, ale alespoň jsme to tu omrkli. Buňky směrem Rakovník začaly blikat, kolem nás naskákaly nové ač tedy ne moc aktivní a my se ocitli v klasickém „oku“. Brandýské oko na cestách :-).
Putovní Brandýské oko 🙂 © Český hydrometeorologický ústav, Blitzortung.org Velikost: 602.1 kB |
Rozhodli jsme se se pro návrat. Domů jsme přijeli již za šera, neboť nás po cestě ještě pár blesků nalákalo k zastávce, abychom na další výboj čekali marně. Ačkoliv u Slaného byly poměrně velké louže a popadané větvičky pod stromy, doma v Brandýsku spadlo sotva pár kapek. Pohled na radar ovšem věštil, že to není pro dnešek vše. Od východu stále přirůstaly další buňky, které dokrmovaly odcházející MCS, a tak jsme poprvé v noci vyzkoušeli focení blesků z našeho nového domova. Obzvlášť nás namotivovalo cégéčko, které zalétlo kamsi na konec obce ve směru, kterým jsme se zrovna dívali. Ovšem na kartu jsme zachytili už jen rozsvícenou oblohu.
M. Janoušek – Slánsko
Krátce po tom, co jsem přijel z práce, se v okolí vytvořilo několik ne-zrovna slabých kumulonimbů, přičemž jeden z nich – tou dobou ještě daleko za Prahou – mířil na západ, což bylo přibližně naším směrem. I když zatím nebylo skoro nic vidět, rozhodl jsem se pro přesun do terénu na blízké a osvědčené stanoviště na západě Slaného. Nejprve jsem pozoroval nepříliš zajímavou konvekci různě kolem, pak mne náhle zaujal již zřetelnější obrys východněji situovaného cébáku. Rychle na východní stranu pozorovacího stanoviště! Po nějakých 100 metrech křoví a vysoké trávy stojím na místě s nádherným výhledem na východ. Aby ne, vždyť během zimy jsem si jej pěkně prořezal od větví a keřů a nyní se tak nečekaně dostalo do prvního ostrého testu. Vývoj mne opravdu překvapil. Nejprve to byla vrcholová část oblasti výstupních proudů, která začla nabývat atraktivní podoby více či méně ostrých „květáků“. Krátce nato se začala ukazovat i základna. Té zprvu dominovala suverénní ostrá vodorovná šedá plocha, později se začal vynořovat i shelf-cloud, za kterým po chvíli vynikalo dobře zformované srážkové pole. To vše jako na dlani v popředí města Slaný, které je odsud pěkně vidět. Bylo až nečekané, že tohle vše a z takové dálky nakonec míří přímo na Slaný.
Jak se bouřka přiblížila, přesunul jsem se více k silnici s lepším výhledem na severovýchod. To ale nebyla už tak dobrá volba. Poslední zajímavé formace mraku jsem přesunem promeškal a dále už bouřce kromě zbytků shlefu dominovala spíše neohrabaná základna se srážkovým polem, které mělo přecházet pouze severní část Slaného. Beztak se ale jednalo o poměrně vydatnou bouřku, kterou následně ještě doplnila druhá buňka, a v prvních vesnicích severně od Slaného tak spadlo více než 35mm. Po dlouhém období sucha se tedy dá mluvit o významné zálivce, protože vyschlá půda vodu velmi dobře pojímala. Jinak tomu bylo ale na některých polích, které byly překvapivě zorané (kvůli tomu, že úroda uschla) a prudký krátkodobý déšť tak rychle odtekl a ještě způsobil ztrátu půdy v podobě až metr širokých brázd. Divím se, že když už české zemědělství podléhá takovému diktátu z Evropy, tak nikomu nevadí zcela odhalená půda během letního období…
L. Tuháček – Rakovník
Modely pro tento den slibovaly, že by se mohlo něco bouřkového ukázat. Estofex dal na naše území stupeň 1, a tak jsem od rána po chvilkách koukal na radar. Během dne mě však nepotěšila oblačnost, která se u nás na Rakovnicku ukazovala – jednalo se mimo jiné o zbytky konvekce, která vznikala na Plzeňsku. Viditelnost prostě nebyla dobrá. I přes to jsem vyrazil do terénu už ve tři hodiny a snažil se dělat timelapsy bouří, které vznikaly v západní polovině republiky a na Karlovarsku. Problém však stále byla hrozná dohlednost, a tak jsem se před pátou hodinou vrátil domů. Když se pak kolem půl šesté začala formovat bouřka SV od Prahy, měl jsem cukání někam vyrazit. Pohled z okna mě však zchladil, protože obloha byla plná „sajrajtu“. Navíc pokusit se to pronásledovat by bylo dle mých zkušeností marné. A tak jsem jen seděl a sledoval, jaká „bestie“ tam za Prahou vyrostla.
Když tu náhle se kolem šesté ukázal pěkný radarový odraz přímo jižně od Rakovníka, tedy tam, kam z okna dobře vidím. Vykoukl jsem a nevěřil vlastním očím. Monstrózně vysoký Cb se mi tyčil téměř nad hlavou. Už bylo slyšet i hřmění. Zaklel jsem, vypnul počítač, sbalil techniku a doslova skočil do auta. Za 20 minut jsem byl na stanovišti s výhledem na jih až východ. Při příjezdu mě uchvátil pohled na pražskou buňku a zaměřil jsem se na ní v timelapsu.
Radarová animace v zoomu s detekcí blesků Blitzortung zobrazující pozici Olešná u Rakovníka. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG Velikost: 3321.9 kB |
Po očku jsem pak sledoval, co se děje na jihu. Buňka šla směrem na západ, avšak moc fotogenicky zatím nevypadala. Zhruba po deseti minutách jsem si všiml jakési sníženiny. Výhled směr Praha se začal zatahovat nízkou oblačností, a tak jsem nastavil časosběr na jih.
Na semináři, který se konal dva dny po té, jsem se dozvěděl, že se možná jednalo o SC, což však z videa není úplně jasné.
Související odkazy:
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=52&t=1762 – Bouřky 23. a 24. 5. 2018 ve fóru A.S.S.
http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav
http://www.blitzortung.org – A world-wide, real-time, community based lightning detection and lightning location network with live lightning maps