J. Švarc – Vyškov
Když jsem se po chladném víkendu, kdy jsem neměl přístup k modelům, vracel v pondělí dopoledne z chaty, vůbec jsem netušil, že by se mělo ten den urodit nějaké překvapení.
Onoho pondělí nás ovlivňovala brázda nízkého tlaku vzduchu postupující dále k východu. Před studenou frontou k nám proudil od západu slabě labilní oceánský vzduch. V slabě labilní před frontální hmotě se očekávaly pouze lokální přeháňky, bouřky pouze ojediněle. Nicméně během poledních hodin ale začaly nad Vysočinou sílit radarové odrazy do bouřkových barev s prvními výboji.
První výraznější bouřková aktivita s potenciálem obstojné bouřky narostla na Blanensku. Bouřky postupovaly pomalu na východ přes Drahanskou vrchovinu. Ačkoliv předpovědi nefavorizovaly tvorbu bouřek, orografie zřejmě iniciovala tvoru buněk, které díky dobrým dynamickým podmínkám (viz. sondážka níže) začaly nabírat podezřelého vzhledu i chování. Již první buňka postupující po 14. hod. od Kuřimi na Vyškov jevila podezřelých rysů včetně lehkého stáčení od proudění (čistě na V zatímco směr postupu ostatních buněk byl k SV). Mimo to se v dáli spustil wall cloud postupující po úbočí vrchoviny. Buňka se však při přechodu do Vyškovské brány rozpadla a vyhasla.
Polední aerologická sondážka z Prostějova. © Data: University of Wyoming; zpracování: D. Rýva Velikost: 35.6 kB |
Po ,,neúspěšném lovu“ jsem se vrátil domů s tím, že si udělám kávu a začnu se připravovat na noční směnu, která mi začínala už v 18 hodin. Po očku jsem nadále sledoval radar, kde nad Blanenskem probíhala tvorba dalších buněk. Nicméně neúspěch na předchozím výjezdu mě nechával klidným. Klidným pouze do té doby dokud další buňka postupující od Kuřimy nezačala nabírat směr na přímý strike Vyškova a kupodivu nad Drahanskou vrchovinou i nadále sílila.
Nad Bukovinkou vzdálenou asi 15 km západně od Vyškova již dosáhala buňka odrazivosti 60 dBz a začala jevit znaky pravostáčivosti. Mimo to začala bouřka sílit výrazně i co do bleskové aktivity. Ani jsem nedopil kávu, sbalil a narychlo vyjel na druhou stranu Vyškova, odkud je dobře vidět na postup buněk od západu. Od západu již sílilo hřmění a před srážkami „létaly“ četné CG vývoje.
Radarová animace v zoomu zobrazující postup bouře přes Vyškov. © Český hydrometeorologický ústav Velikost: 1978.1 kB |
Detekce blesků Blitzortung © Blitzortung.org Velikost: 106.5 kB |
Když jsem dorazil na stanoviště, nad úpatím vrchoviny už byla vidět srážková bota postupující bouřky. Po chvíli pozorování se však začal z bouřky spouštět ukázkový wall cloud (viz. fotky). Po úvodním shonu s připravením stativu a dalších věcí k dokumentaci mě Matěj a Zbyněk napsali, že na Holešovské webkameře je v dáli cosi jako wall cloud a při animaci i stáčení buňky doprava.
Radarová animace pole odrazivostí produktu PPI s elevací 0.6 stupně. Rozlišení 500m/pixel. © Český hydrometeorologický ústav Velikost: 716.1 kB |
Radarová animace dopplerových rychlostí produktu PPI s elevací 0.6 stupně. Rozlišení 500m/pixel. © Český hydrometeorologický ústav Velikost: 529.9 kB |
Radarová animace dopplerových rychlostí produktu PPI s elevací 0.6 stupně. Rozlišení 500m/pixel. Upravená paleta. © Český hydrometeorologický ústav Velikost: 536.3 kB |
Mezitím však již nastal čas na úprk, z města mi byly totiž nahlášeny až dvou centimetrové kroupy. S příchodem srážkové boty přišly i ony zmiňované kroupy avšak vzhledem k slábnoucímu charakteru bouřky pouze už ve velikosti 0,5-0,7 cm. Další den mi však bylo dle svědectví potvrzeno, že v západní části města padaly 2 centimetrové kroupy, které pokryly na chvíli celou zem (dokumentaci bohužel nemám). Se sestupem buňky do Vyškovské brány došlo k zeslabení bleskové činnosti a později i veškerých projevů spojených s bouřkou. Na odcházející bouřce ale bylo ještě vidět nasávání bouřky od jihu spolu s beaver tailem.
Pro doplnění ještě uvádíme animaci snímků z webové kamery Českého hydrometeorologického ústavu v Holešově.
Děkujeme pracovníkům radarového oddělení Českého hydrometeorologického ústavu za poskytnutí detailních radarových dat pro tento případ.
Související odkazy:
http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav
http://www.blitzortung.org – A world-wide, real-time, community based lightning detection and lightning location network with live lightning maps