Po loňském létě, kdy mnoho bouřek nebylo nebo se naší obci vyhýbaly, jsme se konečně dočkali pořádné bouřky.
Meteorologové vydali na tento den varování. Hrozily přívalové deště, prudké bouřky, ojediněle doprovázené krupobitím a nárazovým větrem. Předpověď se opravdu vyplnila. Přes Litovel prošlo tornádo síly F3 (odhadnuto podle následných škod vyčíslených na odhadem 100 miliónů korun), na Rakovnicku se vyskytla dokonce supercela (silná bouře, která má vytrvalý rotující vzestupný proud a je schopná vytvořit tornáda).
Zpětně jsme zjistili, že se nám ji podařilo vyfotit. Supercela se pohybovala od ZSZ (západo-severo-západu). První obrázky jsme začli fotit po půl šesté. Ze dvou stanovišť jsme zhotovili série mnoha snímků. Ty, na kterých je nejlépe zachycen vývoj supercely (s hlavním výstupným proudem), jsme pro vás vybrali. Tyto fotky jsme zaslali do ČHMÚ (Český hydrometeorologický ústav) a výskyt supercely nám zpětně potvrdil RNDr. Martin Setvák, CSc.
Animace ukazuje situaci od 16 do 19 hodin SELČ. Za poskytnutí děkujeme Českému hydrometeorologickému ústavu.
Ještě ten samý den kolem půl deváté večer přišla další bouře (tentokrát již nesupercelární :-). Dostali jsme důvěryhodné informace ze spolehlivého zdroje, že blížící se bouře jde přímo na nás a je velice silná. Bouři jsme filmovali z dvou nezávislých míst (z „hořejšího“ Brandýska – HB a z Brandýska-Olšan – BO). Snažili jsme se zachytit co nejvíce blesků. Jak se nám to podařilo, můžete posoudit níže.
Aktualizace 6. 5. 2006: Následující družicové snímky nám poskytl ČHMÚ ve spolupráci s EUMETSATem. Na všech snímcích je vidět supercela nacházející se na Rakovnicku v 18:15 SELČ.
První snímek je ve vysokém rozlišení viditelného spektra – HRV (High Resolution Visible). Zde je nejlépe patrná vlečka, která se často vyskytuje ve spojitosti se supercelami. Více o vlečkách se dozvíte v článku od Martina Setváka, viz související odkazy níže.
Druhý snímek zobrazuje rozložení vodních par v atmosféře – WV (Water Vapour).
Třetí snímek zobrazuje infračervené spektrum střední vlnové délky o 3,9 µm – IR039 (Infra Red).
Čtvrtý snímek též zobrazuje infračervené spektrum, tentokrát dlouhé vlnové délky o 10,8 µm – IR108.
Související odkazy: