Z. Černoch – Větřkovice, Opavsko

Tento den se zapíše mezi ty nejzajímavější v mém pozorování. Již dva dny předem dával GFS jakousi naději na severovýchod pro potencionálně zajímavý vývoj. GFS však někdy pěkně kecá. V následujících výpočtech tuto situaci více či méně potvrzoval, ale pořád tam bylo co kdyby a nevěnoval jsem přípravě dostatečnou pozornost, což se mi vymstilo. Dopoledne bylo krásně jasno a postupně i dusno. Když se konečně po poledni začalo na severu něco dít, já jsem s hrůzou zjistil, že baterie, jak ve fotoaparátu, tak v kameře jsou ve stavu těžkého vybití. Kamerku jsem okamžitě připojil k nabíječce a vzal jsem fotoaparát. Na poli jsem již viděl, co se to vlastně tvoří, a uvědomil jsem si, že sleduji něco výjimečného. Rychle jsem začal fotit a náhodou byla po ruce mamka, která dostala do ruky fotoaparát s příkazem, foť, co to dá. Já letěl domů pro kamerku, rychle jsem zkouknul radar, zda ten vývoj vypadá stejně úchvatně jako skutečnost. Na radaru byl již první odraz a já si to začal užívat, zatímco jíní, kterým jsem volal, mi v prvním telefonátu  přáli, ale v průběhu odpoledne mě chtěli už přinejmenším zaškrtit. Podobně se vyvíjela debata i na IRC.

Radarová animace prvního bouřkového vývoje na Opavsku. Křížek značí Vítkov.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 2456.6 kB

 - autor: Zbyněk Černoch   - autor: Zbyněk Černoch   - autor: Zbyněk Černoch   - autor: Zbyněk Černoch

 - autor: Zbyněk Černoch   - autor: Zbyněk Černoch   - autor: Zbyněk Černoch

Když první pravděpodobná supercela mizela za severovýchodním obzorem, na kameře již nekompromisně blikala kontrolka. Baterie hlásila vybito a mně nezbývalo nic jiného, než ji dát nabít, zatímco na severu pozvolna rostl Cu con, který se o něco později změnil v další pravděpodobnou supercelu tohoto dne. Tento jsem snímal pouze fotoaparátem bez stativu a z několika snímků jsem se pokusil vytvořit krátké video. Vývoj byl opět velmi nádherný.

Radarová animace druhé bouře na Opavsku. Křížek značí Vítkov.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 1551.3 kB

 - autor: Zbyněk Černoch   - autor: Zbyněk Černoch   - autor: Zbyněk Černoch   - autor: Zbyněk Černoch

 - autor: Zbyněk Černoch   - autor: Zbyněk Černoch   - autor: Zbyněk Černoch   - autor: Zbyněk Černoch

 - autor: Zbyněk Černoch

Po odchodu druhé supercely dále k východu již rostl další cumulonimbus, ale tento jsem nesnímal, protože byl o něco dále a dal jsem přednost dobíjení před focením. V mezičase jsem na IRC popisoval velmi stručně, co se to tady děje. Zároveň jsem doufal, že bude vše řádně dobito a budu moci vyrazit na další lov, který již byl na spadnutí. Struktura této bouře (možné supercely) byla opět nádherná a navíc bylo slyšet téměř nepřetržité hřmění. Těžko se popisuje, jak jsem se cítil, ale vím jistě, co zažívaly osoby, kterým jsem v tu chvilku volal. První byla na infarkt a na druhou lezla deprese.

Snímek radarové odrazivosti PPI 0.6 stupňů. 22. 8. 2011 17:08 SELČ.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 19.9 kB
Snímek radialních rychlostí – PPI 0.6 stupňů. 22. 8. 2011 17:08 SELČ.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 20.8 kB
Radarová animace třetí bouře na Opavsku. Křížek značí Vítkov.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 2045.8 kB

 - autor: Zbyněk Černoch   - autor: Zbyněk Černoch   - autor: Zbyněk Černoch   - autor: Zbyněk Černoch

 - autor: Zbyněk Černoch   - autor: Zbyněk Černoch   - autor: Zbyněk Černoch

Vývoj bouří stále pokračoval a já si řekl, že konečně udělám i výjezd autem na nějaké místo, odkud budu mít lepší výhled na tvořící se bouřku, než z toho mého údolí. Dlouho jsem se nerozmýšlel. Vzhledem k rychlému vývoji došlo na místo kousek za Gručovicemi s pěkným výhledem na tvořící se cumulonimbus. Byla to prostě nádhera.

Radarová animace čtvrté bouře. Křížek značí Vítkov.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 1779.8 kB

 - autor: Zbyněk Černoch   - autor: Zbyněk Černoch   - autor: Zbyněk Černoch   - autor: Zbyněk Černoch

 - autor: Zbyněk Černoch   - autor: Zbyněk Černoch

Po odpoledním mnohahodinovém lovu jsem byl pln dojmů. Únava taky sehrála svoje a já si říkal, že snad už nic lepšího nebude a konečně si odpočinu. Náhle mě zburcovala mamka, že tam je nádherný mrak, abych se šel podívat, že to stojí za to. Mně už se nikde nechtělo, ale zvědavost byla silnější. Nejprve jsem uviděl cumulonimbus daleko na východě, ale nádherně osvícen zapadajícím sluncem, tak jsem rychle zapínal kamerku a točil. Další byl zakryt za stromy, nebyl vidět a mamka stále hryzala. Tož jsem šel a nelitoval. Kamerka zůstala tentokráte doma a používal jsem jen fotoaparát. Tento cumulonimbus byl jako ten nejlahodnější zákusek. Ač naprosto vyčerpán, prostě jsem ho musel mít.

Radarová animace večerní bouře nad Beskydami mezi 19:30 – 20:15 SELČ. Křížek značí Vítkov.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 2607.3 kB

Večerní bouře nad Vsetínskem  – blesky, tak jak je zachytilo video pomocí fotoaparátu Canon S95

 - autor: Zbyněk Černoch

 - autor: Zbyněk Černoch   - autor: Zbyněk Černoch   - autor: Zbyněk Černoch


M. Geryk – Přerov

Odpoledne se u Přerova začaly na čáře konvergence tvořit místní bouřky se vzdáleným hřměním, ale to nejhezčí přišlo večer – krásně osvětlený cumulonimbus z bouřky nad vsetínskem.

Rostoucí věž - autor: Michal Geryk  Pileus - autor: Michal Geryk  IC blesk - autor: Michal Geryk  Kovadlina cumulonimbu nad vsetínskem - autor: Michal Geryk

Kovadlina Cb - autor: Michal Geryk


M. Grék – Ostrava

Tento den byl pro mě už z rána velice nabitý, takže mě ani nenapadlo podívat se na předpovědi nebo vydaná varování. Až mělká konvekce nad západem, která se ukázala po poledni, mě přesvědčila k tomu, abych internet alespoň proletěl. Jako první byl samozřejmě SkyWarn. Už jen letmý pohled dával za pravdu, že se „něco“ dít bude. Nakonec na sebe bouřky nedaly dlouho čekat a za chvíli už to letělo nahoru neskutečnou rychlostí. To, že se na západě tvoří rotující buňka, jsem nevěděl, dokud se ke mně nedostalo echo od Davida Rýva a následně od Majdy Labajové. Nebýt jich, je dost možné, že bych si buňky všimnul o hodně později. Za to jim tímto děkuji.

Po sbalení techniky nastala chvíle přemýšlení nad tím, kde se „zabydlet“ tak, aby byl výhled na supercelu co nejlepší. Bohužel ve velkém městě si člověk nevybere, a tak mi zbyl pouze rušný most. Ve velkém spěchu jsem si zapomněl vzít mobil, takže sekvenční snímání na následný time-lapse jsem si musel počítat v hlavě. Vzhledem k nadšení z toho, co za bouři se ke mně valí, jsem si často ale počítal i nahlas a to se lidem v projíždějících autech zřejmě velice líbilo. V bouři docházelo ke splittingu, což z mého stanoviště vizuálně pozorovat však nešlo. Nicméně sem tam šlo nad částí wallcloudu vidět část velice rychle rotujícího vzestupného proudu, ze kterého se sem tam spustila oblačnost výrazně připomínající nálevku. Po konzultaci s Lukášem Rongem jsme se však shodli, že šlo spíše o optický klam. Srážkové jádro FFD nás minulo a tak jižní část Ostravy zůstala „suchá“.

 - autor: Matěj Grék   - autor: Matěj Grék   - autor: Matěj Grék   - autor: Matěj Grék

Po přechodu první supercely následovala rychle další. Veškerá doprovodná oblačnost však byla přikryta oblačností ještě nižší a tak nešlo nic vidět. Po těsném přechodu několika dalších, již nesupercelárních buňek se jedna přiblížila natolik, že byla pozorovatelná její gust fronta s úžasným shelf cloudem na jejím čele. Tato gust fronta dále podpořila vznik dalších jader nad východem až jihovýchodem. Jádra byla však velice slabá. Za bouří, před kterou prošla tato gust fronta, se tvořily další a další buňky, které následně splynuly do výrazné ostře ohraničené linie. Jih Ostravy zůstal takřka po celý den suchý, až na pár kapek z gust fronty. Nicméně na sever až severozápad srážky společně s větrem pustošily zbytek Ostravy.

 - autor: Matěj Grék

Pozdě večer šla ještě vidět hluboká konvekce nad Beskydy. Jádra byla elektricky velmi výrazná a valná většina výbojů byla C-C. Po utlumení insolace bouřky poumíraly.

 - autor: Matěj Grék   - autor: Matěj Grék


A. Šuršakov – Ženklava, okr. Nový Jičín

Dnešní den jsem zažil svou nejlepší bouřku, co se bleskových efektů týče. Ale od začátku. Odpoledne se to na Opavsko-Ostravsku začalo pořádně vařit, ale bohužel jsem neměl auto, takže mám jen jedno foto z domu.

1 - autor: Alexandr Šuršakov

K večeru se to krásně kumulilo nad Beskydy.

2 - autor: Alexandr Šuršakov  3 - autor: Alexandr Šuršakov  4 - autor: Alexandr Šuršakov  5 - autor: Alexandr Šuršakov

6 - autor: Alexandr Šuršakov  7 - autor: Alexandr Šuršakov  8 - autor: Alexandr Šuršakov

A to nejlepší přišlo večer nečekaně od západu z takového zezačátku nevýrazně vypadajícího kumulonimbu. To už jsem měl k dispozici auto, tak jsem vystřelil za vesnici. Zprvu to jen tak nenápadně pohřmívalo, pár pidi blesků. Pak se to rozjelo. Stovky viditelných blesků v kovadlině, která byla takřka nad mou hlavou, ale srážky byly přitom dosti daleko. S otevřenou pusou jsem natáčel na foťák. To největší divadlo trvalo cca 45minut.

9 - autor: Alexandr Šuršakov   10 - autor: Alexandr Šuršakov  11 - autor: Alexandr Šuršakov  12 - autor: Alexandr Šuršakov

13 - autor: Alexandr Šuršakov  14 - autor: Alexandr Šuršakov  15 - autor: Alexandr Šuršakov  16 - autor: Alexandr Šuršakov

17 - autor: Alexandr Šuršakov  18 - autor: Alexandr Šuršakov  19 - autor: Alexandr Šuršakov  20 - autor: Alexandr Šuršakov

21 - autor: Alexandr Šuršakov  22 - autor: Alexandr Šuršakov  23 - autor: Alexandr Šuršakov  24 - autor: Alexandr Šuršakov

25 - autor: Alexandr Šuršakov  26 - autor: Alexandr Šuršakov  27 - autor: Alexandr Šuršakov  28 - autor: Alexandr Šuršakov

29 - autor: Alexandr Šuršakov


Související odkazy:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=39&t=962Bouřky 22.8.2011 na fóru A.S.S.

www.chmi.cz – ČHMÚ