Úder blesku do vzrostlého tisovce na Mariánské louce v Děčíně pod zámkem při soutoku Labe s Ploučnicí.
Ráno v sobotu 18. 6. 2016 zprvu nevypadalo, že by mohlo být tolik bouřek na jednom místě a že budou mít i nebezpečné následky. Ačkoliv předpověď pro tento den dávala možnost vzniku přeháněk a bouřek, dopoledne bylo klidné, jako kdyby platilo „lidové“ pořekadlo „klid před bouří“. Jak čas ubíhal, kolem poledního se rozjela bujará konvektivní činnost a mnohé bouřky měly velmi zajímavé struktury oblačnosti, za které by se nemusely stydět ani některé výraznější bouře.
Téhož dne jsem zaznamenal přes své stanoviště přechod pěti bouřek. Nevybavuji si, že bych zažil takové množství bouřek během jednoho dne. Situace byla zajímavá tím, že bouřky se tvořily po celé odpoledne ve stejných lokalitách v prostoru SZ Čech až S Čech na linii konvergence a postupem dále na východ slábly. Elektrická aktivita s jejich postupem upadala, až do prostoru Krkonoš docházely jen rozpadající se zbytky přeháněk. Sobota nebyla nijak výrazně teplým dnem, teplotní maximum dosáhlo před první bouřkou +21,6 C° a po celý zbytek dne teplota kolísala mezi 15,1°C až 19,3°C.
Mariánská louka
Je unikátní archeologickou lokalitou ve středu Děčína při soutoku Labe s Ploučnicí. Na této louce leží v zemi pozůstatky středověkého Děčína, na kterém byl později vybudován hrabětem Františkem Antonínem Thun-Hohensteinem anglický park, ve kterém mají své místo tisovce dvouřadé (Taxodium distichum), dnes chráněné jako památné stromy jako nejstarší a nejpočetnější ve střední Evropě. Nedávno zde rostlo ještě 16 jedinců, dnes jich na této lokalitě roste pouze 14 nebo 13. Tisovec jako jedna z dřevin disponuje specifickou zvláštností – má vzdušné kořeny a tím může i vyrovnávat nedostatek příjmu kyslíku nadzemními orgány.
Mariánská louka byla v minulosti ovlivněná po druhé světové válce výstavbou koupaliště s autokempem, které byly při povodních v roce 2002 zničeny a následně bylo rozhodnuto o obnově parku a jeho připojení k zámeckému areálu. Dříve i dnes je Mariánská louka velmi oblíbená a hojně navštěvována různými věkovými kategoriemi k různorodým venkovním aktivitám.
Zpět k bouřkám a úderu blesku…
Po terénním ohledání, které jsme provedl den po bouřce, jsem zjistil, že úder blesku na Mariánské louce není ničím výjimečným a v okolí jsem našel na stromech několik stop, kdy v minulé době některý ze stromů obdržel zásah bleskem. Jedná se o vzrostlé listnaté stromy, převážně duby, které stále žijí, jako by se nic nestalo.
Místo, které si blesk vybral k uzemnění, je pro mě zajímavé z několika pohledů. Člověk ale nevidí pod zem, který ze stromů bleskům nabízí lepší uzemnění. Samotný tisovec v okolí nebyl nejvyšším stromem, ani celkově koruna nebyla vzrůstově nejmohutnější. V okolí bylo několik více vzrostlých dubů, jírovců, případně o kus dále se na skále majestátně tyčící Děčínský zámek. To ale ještě zdaleka nebyla všechna překvapivá zjištění, poblíž tisovců vede turistická cesta, kde jsou pouliční lampy a odhadem asi o 100 metrů dále je na střeše několika domů poměrně rozsáhlá solární elektrárna.
Bouřka, která měla tento výboj na svědomí byla teprve druhou v sobotním dni. Kolem druhé hodiny od západu z původně neškodné přeháňky vyrostla bouřka, která se svými četnými CG výboji strefovala přímo do centra Děčína. Osudná bouřka přes místo přecházela krátce před druhou hodinou odpolední, kdy v čase 13:54:16 do tisovce na Mariánské louce uhodil blesk CG o odhadované síle 38,6 kA. V této době v Děčíně to nebyl jediný zásah blesku do stromů, ke druhému došlo v děčínské čtvrti v čase 13:53:11 na Starém městě, kde výboj zasáhl břízu, z které strhal veškerou kůru. Ani to nebylo všechno, v ulici Březové opět na Starém městě proběhl třetí zásah blesku v 13:54:18 do smrku ztepilého, při kterém byli zranění 3 lidé při grilování na zahradě v okolí zasaženého smrku. Závěrem musím zmínit, že celá oblast je v centru Děčína a není od sebe příliš vzdálená, odhadem asi maximálně 2 km.
Výboj detekovaný systémem CELDN v čase 13:54:16 s proudovou amplitudou -38.6 kA. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 1332.3 kB |
Výboj detekovaný systémem CELDN v čase 13:53:11 s proudovou amplitudou -12.9 kA. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 1340.6 kB |
Výboj detekovaný systémem CELDN v čase 13:54:18 s proudovou amplitudou -14.1 kA, který zranil 3 lidi. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 1343.2 kB |
Výboj detekovaný systémem BLITZORTUNG v čase 13:54:17.178. © AMS-z.s., Blitzortung Velikost: 1272.5 kB |
Výboj detekovaný systémem BLITZORTUNG v čase 13:54:48.484. © AMS-z.s., Blitzortung Velikost: 1275.7 kB |
Při terénním zkoumání tisovce zasaženého bleskem jsem usoudil, že bylo velkým štěstím, že v okolí se nenacházely žádné osoby, poblíž místa úderu asi 40 m od tisovce jsou lavičky, vedle kterých je vzrostlý dub cca 2 m od laviček, který v minulosti také dostal zásah bleskem. Od tisovce létaly třísky do vzdálenosti cca 10-12 m od kmene stromu.
Úder blesku zasáhl strom od vrcholu celý, ale je možný i zásah ještě z boku, v dolní polovině byl strom po zásahu roztříštěný, přičemž na vrcholu se jednalo pouze o čáru sloupnuté kůry způsobené expanzí zahřáté vodní páry obsažené ve stromě.
Animace snímků maximální radarové odrazivosti mezi 12:00 a 14:00 znázorňující pohyb bouřky. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 5344.8 kB |
Přehledová situační mapka © Mapy.cz Velikost: 191.2 kB |
Znázornění situace na leteckém snímku: červeně místo zásahu s tisovcem, černé kolečko na budově je zásah blesku podle detekce, modrá čára je stezka s lavičkami a pouličními lampami, žlutě je vzrostlý dub se starým zásahem bleskem v minulosti, bílá šipka skupina listnatých stromů podél vodního toku ze Zámeckého rybníka a směr, kterým je cca 100 m na skále Děčínský zámek, hnědá šipka oblast se vzrostlejšími duby a jírovci.
Za poskytnutí přesných dat pro tento případ ze systému detekce CELDN děkujeme ČHMÚ.
Související odkazy:
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=50&t=1657 – Bouřky 18.6.2016 na fóru A.S.S.
http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav
http://decinsky.denik.cz/zpravy_region/v-decine-zasahl-blesk-tri-lidi-jeden-vazne-zraneny-20160618.html – Novinový článek k události