Dáša a Honza Drahokoupilovi, Tomáš Novotný – Panenský Týnec, okr. Louny + Klobuky, okr. Kladno
Na tento den připadlo desáté výročí od našeho nezapomenutelného hromadného výjezdu do Jindřichova Hradce, který sice neskončil očekávaným supercell outbreakem, ale cena útěchy v podobě bow echa nebyla vůbec k zahození. Rozhodně to chtělo takové pěkné výročí náležitě oslavit. Estofex měl tentokrát zrovna nějaký výpadek, nicméně modely slibovaly, že by na nějakou oslavu dojít mohlo.
S podvečerem došlo k iniciaci prvních buněk při západní hranici a nad Plzní, odkud se tyto bouřky začaly propagovat k severu. Brandýsek zatím hrdě míjely, a tak jsme na nic nečekali a popojeli si trochu na SZ, abychom se jim dostali blíž do dráhy a zároveň se nemuseli příliš honit.
Začali jsem u letiště u Panenského Týnce, kam se přibližovala bouřka se shelfem, který se sice brzy rozpadl, nicméně nabídla alespoň pěknou zvukovou kulisu v podobě nepřetržitého hřmění v kovadlině, kde problikávaly drobné anvily, které bohužel fotoaparáty nebyly schopné zachytit.
Brzy za námi dorazil i Tomáš Novotný, který se tam někde po okolí též vyskytoval. A jelikož se další bouřky začaly vysouvat blíž k nám a měnily propagaci k SV, začali jsme uvažovat o změně pozice. Přesunuli jsme se k jakési vodárně na kopci nad obcí Klobuky nedaleko známého menhiru právě ve chvíli, kdy se na západě začal formovat mohutný shelf cloud, pod kterým to občas probliklo. Jak se blížil, začal svou barvou značně konkurovat obilnému poli před námi až zezelenal jako špenát. Podíváná to byla nádehrná a děsivá zároveň. Krajina na obzoru začala mizet v downburstech a my se rozhodli zmizet též.
Směrem domů bychom vjeli akorát do bouřky, a tak jsme s Honzou spěšně zamířili do Libochovic na benzínku, abychom se mohli schovat před případnými kroupami. Dojížděli jsme tam ve chvíli, kdy akorát venku začínal mazec. Bohužel benzínka byla zavřená a zapáskovaná, nicméně kousek od ní jsme objevili automyčku, a tak jsme zajeli alespoň tam. Automyčka se ovšem odehrávala spíš venku společně s diskotékou, naštěstí bez krup. Sem tam jsme se přikrčili při nějakém bližším úderu. Když to nejhorší pominulo, vyrazili jsme k domovu. Obloha stále blikala, ale přes nižší oblačnost jsme neviděli jediný kanál blesku.
Honza cestou zavolal mamce, aby zjistil situaci v Brandýsku a dozvěděl se, že ani naše obec nepřišla zkrátka. Dokonce u nás došlo i na kroupy, ale nejspíš do 2 cm. Naštěstí jsme doma žádné škody neobjevili. Nicméně stanička ukázala celkem zajímavá data. Při přechodu bouře fouklo 25 m/s (3. místo v našem TOP 10), za hodinu napršelo 26 mm (1. místo v TOP 10) s max. intenzitou až 311,4 mm/h (další 1. místo v TOP 10). Statistiky sítě BO nám pro tuto událost udávají až 623 bleskových výbojů v okruhu 15 km od našeho bydliště. Navzdory červnovému přechodu supercely přes naši obec se tato bouřka stala v roce 2021 pro nás jednoznačně nejsilnější.
Luboš Tuháček – Louny + Zájezd, okr. Kladno
V úterý 13. 7. jsem byl velmi zvědavý, co se bude dít. Modely slibovaly cosi ve večerních hodinách, ale vypadalo to spíše na západní část republiky. Hned po práci jsem jel domů a na radaru pozoroval pěknou buňku na Strakonicku, která se ale už před šestou hodinou odebrala do věčných lovišť. Cosi se odehrávalo u Aše a hned za hranicemi v Německu. Každopádně severně od Plzně se vyrojilo několik bouřkových buněk a směřovaly dále severně – směrem k Lounům.
Radarový snímek ČHMÚ a detekce blesků BO zachycuje podvečerní rozvoj bouřkových buněk (15:30 UTC) 17:30 SELČ
Nechtěl jsem na nic čekat, jelikož už několikrát mi bouřky utekly kvůli mé nerozhodnosti. Vyrazil jsem tedy na Lounsko v naději, že najdu místo s výhledem na západ a budu moci vše pozorovat v klidu z boku. Cestou bouřky zesílily a jejich vrcholky vzestupných proudů zasahovaly až do více než 15 km. Teplota atakovala 30 °C.
Radarový snímek ČHMÚ a detekce blesků BO zachycuje podvečerní rozvoj bouřkových buněk (17:30 UTC) 19:30 SELČ
Do této oblasti moc často nejezdím, a tak to tam skoro neznám. Snažím se najít výhled na jihozápad, protože se vytváří jakási linie, na jejímž čele by mohl být i Shelf. No byl jsem zoufalý. Nic kloudného – samé zákazy vjezdu na místa, kde by to šlo nebo dráty vysokého napětí. Bylo po 19. hodině a stále nic. U Cítolib je taková malá vodárna na kopečku (ani jsem netušil, že je to vodárna). Zastavuji před ní a všímám si kamer. Vylezu na kopec podél plotu a porozhlédnu se, zda by tam odtud bylo něco vidět. Po chvíli se spouští alarm. Siréna řve jak pominutá. Co je sakra, vždyť nejsem v areálu. No představa, že tam fotím s ječícím alarmem za zády se mi nezamlouvá, sedám tedy do auta a jedu dál. Nedaleko nalézám místo s ucházejícím výhledem, ale čelo bouřky je už proklatě blízko. Začínají se objevovat první kapky. To snad neeee!! Beru foťák a v rychlosti cvaknu několik fotek. Je tři čtvrtě na osm.
Po pár minutách mizím do bezpečí, neboť jádro jdoucí na mě je na radaru silně bílé, což je vždy poplach kvůli možnému výskytu krupobití. Trochu se mi zdá, že buňka má tendenci stáčet se vpravo oproti zbytku. Pravděpodobně se ale jednalo pouze další přirůstající buňky. Zhruba po čtvrt hodině nacházím místo na kopci s pěkným výhledem poblíž Chlumčan u Loun.
Nastavuji foťák a zapínám bleskolapku, protože v podstatě nepřetržitě hřmí. Takže šance něco chytit je hodně vysoká. Druhý foťák chvíli poté nastaven na časosběrné snímání. V dálce vidím silné srážkové pole, které mě míjí. Ale od jihozápadu se blíží další dešťová clona. Bleskolapka cvaká prakticky bez přestání, až mám podezření, že jí hráblo. Alespoň bude druhý časosběr, napadá mě. Nefunguje radar, asi špatný signál. Přemýšlím, kam ujedu dál, jde to totiž na mě. Cesta na východ je špatná, samé vesničky. Třeba bych to stihl po „sedmičce“ zpátky do Slaného. S touhle myšlenkou asi po 20-ti minutách balím techniku a odjíždím. Bohužel časosběr z druhého foťáku se nepovedl kvůli špatnému zaostření. Mám jen video z fotek, které nacvakal Trigger.
Mířím k hlavní silnici směr Slaný a Praha. Vjíždím do silného deště, stěrače nestíhají. Jedu krokem v koloně. Začínají padat kroupy, na štětí ne větší než centimetr. Dvakrát během cesty mi zahřmí přímo nad hlavou. Rány to byly jak z děla, i v autě jsem cítil, jak se otřáslo. Asi nejhorší průtrž, ve které jsem kdy jel. Chvílemi jsem litoval svého rozhodnutí. Nějakých 35 km jsem jel přes hodinu, běžně to tvá asi 25 minut. Ještě před Kladnem sjíždím z dálnice s nadějí, že se mi povede vyfotit nějaké blesky na zadní straně bouřek. Mám namířeno k nové vyhlídce východně od Kladna. Po obloze se prohání Anwily a CC-čka. Několik se mi povede cvaknout než bouřky zmizí v dálce. Až pak druhý den od kolegů zjišťuji, jaká nádhera v podobě shelfu se mi klasicky vyhnula.
Radarová animace ČHMÚ a detekce blesků BO zachycuje podvečerní rozvoj bouřkových buněk (15:30-19:30 UTC)
velikost souboru 7 880 KB
Související odkazy:
http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav
http://www.blitzortung.org – A world-wide, real-time, community based lightning detection and lightning location network with live lightning maps