J. Drahokoupil + D. Müllerová – okolí Slaného a Brandýsek
Čtvrtek 26. května by se dal nazvat dnem naděje. Modely na tento den snad poprvé letos předpovídaly možnost bouřek s výraznější podporou větru, a tak se řada z nás těšila, že by se na scéně mohly konečně obejit i nějaké pěkně organizované bouřky, neřkuli supercely :-). SCP (supercell compozite parameter), STP (significant tornado parameter), helicita, CAPE a mnoho dalších modelů GFS ukazovalo, že by se západní část republiky mohla stát dějištěm pěkné nebeské podívané.
Přesto Estofex i Skywarn zůstali konzervativní (asi věděli proč) a o supercelách se ani jeden z nich nezmiňoval. To ovšem neznamenalo, že bychom nemohli „dostat“ stupeň jedna pro zmíněnou lokalitu v rámci ČR.
Již den předem jsem měl z nadcházející situace docela dobrý pocit a utěšoval jsem se tím, že jsem viděl případy supercel, při kterých byly modely daleko pesimističtější. No, nakonec byl můj pocit vyslyšen, jen se ale prezentoval o nějakých 250 km dál, než by bylo vhodné :-/. Mezi Alpami a Mnichovem se prohnala radarově velmi výrazná bouřka, která byla nejspíš supercelou. Šlo prozatím o jednoznačně nejzajímavější buňku na našich radarech v roce 2011. Jak to vypadalo v místě, se můžeme podívat na serveru Sturmwetter a na videu na Youtube.
Radarová animace supercely na jihu Bavorska v Německu. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 8861.1 kB |
Snímek z družice MSG v tepelném pásmu ukazující náznak studeného U. © Český hydrometeorologický ústav, EUMETSAT Velikost: 153.9 kB |
Snímek z družice NOAA v pseudoviditelném spektru. © Český hydrometeorologický ústav, NOAA Velikost: 389.3 kB |
Hojná účast na IRC ukazovala, kolik lidí je natěšených na pořádnou bouřku, ale situace se ne a ne vylepšit. Čerstvě vznikající bouřky v západních Čechách na rozdíl od té německé nevykazovaly téměř žádnou organizaci a vznikaly a zanikaly značně chaoticky.
Po půl osmé večer konečně vyrážím do terénu. Přijde mi, že bouřky táhnoucí k SV podél Krušných hor slábnou, tak volím směr k Praze, konkrétně opět na střechu OC Šestka, kde plánuji sraz s Dášou. Spoléhám na čerstvé buňky vznikající v okolí Plzně a doufám, že by mohly dojít někam k nám. Jen co přijíždím na parkoviště, kontroluji aktuální situaci na iPadu 2 a jaké je mé překvapení, když zjišťuji, že bouřky pod Krušnými horami opět nabraly na intenzitě a ty od Plzně si to namířily také stranou, takže by nás minuly. Volám tedy Dáše, že měním plány, odjíždím a Dášu nabírám na křižovatce od Šestky.
Vyrážíme ke Slanému po R7 a prvním cílem naší zastávky se stává letiště Slaný. Je zde krásný výhled na přicházející bouřky na SZ, ale vidíme, že momentálně nejsilnější jádro nám už utíká. Nevadí. Fotíme srážkové pruhy od dalších přeháněk a bouřek, pod kterými občas prosvítá zapadající slunce. Pohledem přes město vidíme i srážkovou botu.
Bouřky na SZ. Křížek značí Slaný. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 264.3 kB |
Stále se ale zdá, že nám všechna jádra „utíkají“ na SZ a přejdou nás jen vzdáleně, tak volíme další přesun. Míříme přes město a zastavujeme na jednom téměř zapomenutém místě – totiž na silnici nad vesničkou Otruby. Je zde pěkný výhled na severozápad a jsme také o něco blíž dění na obloze. Dle radaru vidíme, že Tomáš Novotný si „vychutnal“ to nejsilnější jádro, ale my se teď věnujeme naší situaci.
Očekáváme příchod dalšího bouřkového jádra od západu, a tak se přesouváme na lepší místo s požadovaným výhledem. Monitorujeme radarové snímky a všímáme si známého jevu, pěkného očka, které se otevírá přímo nad námi. Jednu chvíli se blýská doslova všude kolem jen ne u nás. To však netrvá dlouho. Jen co rozbalíme stativy a dáváme se do focení blesků, musíme zase rychle balit, neb začíná pokapávat – známka tvorby nové konvekce přímo nad námi. Bez jediného úlovku tedy kvapně skáčeme do auta a sledujeme bleskovou show, která se začíná odehrávat přímo před námi.
Vyrážíme za aktivním jádrem a na slánském silničním obchvatu se dostáváme do silného deště prozařovaného jak CC tak CG blesky.
Vzhledem k pokročilé denní době je každý výboj docela oslepující a jízda moc pohodlná není. Situace nás zavádí k nám na Rovina – pro Dášu její první návštěva našeho exkluzivního pozorovacího místa. Jen co dorážíme, přestává pršet a konečně se zdá, že přichází chvíle nerušeného fotografování blesků. Bouře sice rychle odchází, ale přesto se nám daří vyfotit pár blesků. Pro Dášu jsou to její vůbec první fotky blesků, takže lze konstatovat, že z tohoto hlediska se jednalo o úspěšný lov.
M. Sedlmajer a V. Mičáková – Brandýsek a okolí
Zatímco Honza se vyskytoval v okolí Slaného, my s Verčou jsme do poslední chvíle pekli rebarborový koláč:-) Hned jak to bylo možné jsme ale vyrazili na místo z nejobvyklejších, na Rovina nad Brandýskem. Dojeli jsme právě včas – severozápadně od nás oblastí mezi Slaným a Louny procházela hlavní část bouřek, nutno dodat velmi srážkově vydatných. Mohutné srážky spolu s dostatkem světla umně skrývaly blesky a nám se tak jen občas podařilo zahlédnout slabé zablesknutí a když už se poštěstilo, i bleskový kanál. Pohled na oblohu jihozápadním směrem, kde se rýsovala vzdálená kovadlina, nás však uchovával naději na přechod aspoň jedné malé buněčky nad Brandýskem:-)
Dosavadní klid na našem současném stanovišti nám alespoň dal možnost vyzkoušet Verčin nový Ricoh CX5 k timelapsu srážkových pruhů přecházejících přes zapadajícím sluncem zlatavě zabarvenou díru pod všudypřítomnou oblačností. Po chvíli si však o pozornost začala říkat nejbližší ze severně položených bouřek. Blesky začaly nesměle překonávat hradbu srážek a byly k vidění stále hezčí výboje. Jeden malinký CC blesk se Verče povedl zvěčnit úplně náhodně, když fotografovala srážkové pruhy.
S vědomím že případná blížící se bouřka je ještě dostatečně daleko jsme se vydali pod Rovina nad obec Knovíz, odkud se otevírá námi často nevyužívaný výhled na severní obzor. Sotva jsme zastavili na počátku polní cesty, oba jsme vyskočili, já vybavený Lightning Triggerem a Verča posílenou sebedůvěrou, doufající v podobné štěstí, které se na ní usmálo před chvílí, když z ruky „chytila“ slabý CC blesk. Jako stativ nám posloužila, jako už tolikrát, střecha auta. V mžiku se spustila serenáda cvakajících závěrek:-) a byť úspěšnost by se měřila v jednotkách procent, pár pěkných „kousků“ se nám povedlo. Naše šance však posiloval ještě kompaktní Canon natáčející z auta. Celá akce však netrvala déle než nějakých deset minut, než se nám bouře příliš vzdálila a my se vrátili zpět na Rovina čekat na přicházející bouři, která se tou dobou plazila někde v oblasti Rakovníka.
Oba alergici jsme měli uprostřed pole s obilím a trav o zábavu postaráno a tak více než sledování situace a potažmo i radaru jsme se soustředili na hledání kapesníčků a kapek do očí:-) Také netrvalo dlouho a příroda nás překvapila „v nedbalkách“. Ani jsme se nenadáli a oblohu nad našimi hlavami začaly křižovat CC blesky z bouřkové buňky rostoucí nám přímo nad hlavou. To nám vlilo novou energii do žil, otřeli jsme uslzené oči a okamžitě vyrazili k domovu, který nám poskytne bezpečný úkryt a zároveň místo, kde budeme moci rozbalit fotografické „nádobíčko“ o poznání bezpečněji než na nejvyšším místě v okolí.
Tak rychle jako toho večera jsme snad ještě nikdy nezaparkovali. Během pár minut už jsme pobíhali po domě hledajíc si místo odkud bude vidět na směr, kam nemáme zrovna ideální výhled – na sever a severovýchod. Nakonec se strategicky rozdělujeme – já okupuji severozápadní obzor, Verča severní z přízemí a já posléze východ z terasy. Buňka v tu chvíli prochází přímo nad našimi hlavami, okamžitě následovaná bouřkou z Rakovníka, která přináší opravdu mohutné CG blesky ve vzdálenosti zhruba 1–2 km od nás i mezimračné výboje, které křižují celou oblohu. Ještěže nás nikdo přes bouřkový lomoz nikdo neslyší, protože by se i otrlý dlaždič možná začervenal:-)
Blesky na severozápadní až západní straně, odkud šla bouře:
Blesky na severu:
Blesky ze severovýchodním směrem orientované terasy:
Následuje sestřih blesků z celého dnešního večera – jak od Knovíze, tak z domova:
Pro úplnost ještě přidáváme radarovou animaci přechodu bouří přes Brandýsek – abyste viděli, že si nevymýšlíme:-)
Radarová animace přechodu bouřek přes Brandýsek (značený křížkem). 26. 5. 2011, 20:30–22:30 SELČ. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 2639.2 kB |
T. Novotný – Lounsko
Tento den jsem měl cestu do Bíliny s tím, že zhruba od dvou hodin odpoledne budu mít čas na výjezd za bouřkami. Vůbec mi nevadilo, že jedu právě sem, protože zde podle modelů měly být zajímavé parametry na tvorbu organizovaných bouří. Je pravda, že na první bouřku bylo třeba čekat několik hodin, ale vyplatilo se. V podvečer a večer do této oblasti dorazily první bouřky, které se postupně začaly spojovat ve větší komplex. Nad mojí hlavou se nejprve natáhla kovadlina a postupně na ní vznikly mammaty. Chvíli jsem váhal, jestli raději nemám jet domů do Nového Strašecí, protože nedaleko mého bydliště začaly růst nové bouřky. Nakonec jsem si na pozorování vybral letiště západně od vrchu Raná na Lounsku, odkud již bylo patrné srážkové pole bouřky.
Blesková aktivita té části bouře, která mě měla zasáhnout, byla téměř nulová, zatímco všude okolo se blýskalo. Myslím, že tohle je pro všechny moc dobře známá situace. Jak se bouře přibližovala tak její spodní základna začala být hezky nasvícena sluncem, což bylo ještě zvýrazněno, když se několik kilometrů přede mnou začala na jejím čele tvořit hezká húlava.
Radarová situace ve 20:20 SELČ. Křížek značí Louny. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 228.9 kB |
Díky nulové bleskové aktivitě v okolí jsem si mohl dovolit fotit téměř až do příchodu prvních kapek. Projevy bouře nebyly moc výrazné, pouze silnější déšť a vítr do 10 m/s. Poté jsem se ihned pokoušel znovu dostat dál před čelo bouřky. Díky děravým silnicím stylu „polní cesta“ a samé vesnici jsem to po 15 kilometrech vzdal ve snaze vyfotit alespoň nějaký blesk na odcházející bouřce, což se mi nakonec povedlo.
Následně jsem se zaměřil na slabší bouřky na Slánsku. Díky ubývajícímu slunečního svitu bylo fotografování blesků snadnější a další úlovky na sebe nenechaly dlouho čekat, což bylo příjemné završení tohoto podařeného bouřkového dne.
L. Ronge – Trutnov
Vzhledem k poměrně zajímavé předpovědi na tento den jsem předpokádal, že i naše oblast kolem Trutnova by se hlavně ve večerních hodinách mohla dočkat nějaké té bouřky. První zajímavý vývoj se začíná odehrávat až kolem 19. hodiny v západních Čechách (Karlovy Vary) a postupně se bouřky posouvají dále na severovýchod. Kolem 20:30 SELČ se vytvořila poměrně zajímavá linie v oblasti Bíliny a Loun a tato línie dále mohutněla, což byl za tento den jeden z nejvýraznějších radarových odrazů. Bohužel ani v 22 hodin SELČ nevypadá vývoj pro Trutnovsko moc dobře – linie jdoucí od Bíliny k Liberci začala ztrácet na intenzitě a navíc se už dostávala mimo území ČR. Nakonec až v 22:30 se začíná na radaru v oblasti Jičína vytvářet velmi nepatrný radarový odraz u kterého jsem předpokládal další vývoj. Pro jistotu tedy začínám chystat vybavení a připravuji se k výjezdu.
Následný vývoj byl vcelku rapidní. Již za 15 minut, tj. v 22:45 se kolem Jičína a Hořic objevilo několik nových jader se vzrůstající radarovou odrazivostí (již kolem 40 dBZ) a SZ pohybem – k Trutnovsku. Posbírám všechny potřebné věci a přesouvám se na nové pozorovací místo, které jsem si vyhlídl několik dní předem. Po příjezdu na místo (po 15 minutách) na radaru zjišťuji, že odrazivost buněk je již 55 dBZ a vývoj stále sílí.
Radarová animace přechodu bouřek přes Trutnov (značený křížkem). 26. 5. 2011, 22:20–0:00 SELČ. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 4381.7 kB |
Po shlédnutí radaru jsem chvilku sledoval situaci na obloze abych si byl jistý směrem pohybu a podle toho mohl správně nastavit foťáky na stativech. Bohužel rychlost pohybu bouřek byla poměrně vysoká, a první kapky přišly vzápětí. Protože jsem byl na poměrně otevřeném kopci, uchýlil jsem se pro jistotu do auta, které jsem zaparkoval tak, aby boční okénko bylo ve směru bouřky, stativ jsem rozložil v autě a fotil jsem přes pootevřené okénko.
Nejintenzivnější srážková jádra mě úspěšně minula, takže žádný intenzivní déšť a nebo kroupy se nekonaly. Mohl jsem proto pokračovat ve focení přecházející bouřky.
Přechod bouřky byl velmi rychlý, pozorování jsem ukončil v 23:45, kdy již slábnoucí bouřka byla v okolí Broumova s téměř neznatelnou elektrickou aktivitou.
Po příjezdu domů jsem jako obvykle zkontroloval snímky z webových kamer a i tam se našlo několik zajímavých úlovků.
Za zmínku rovněž stojí i záznamy z webové kamery na meteorologické stanici ČHMÚ v Přibyslavi, kde jsem ještě před odjezdem nastavil častější snímání. I tam se povedlo zachytit několik nádherných blesků a intenzita záblesků byla velmi vysoká, téměř na každém snímku byl alespoň jeden blesk.
M. Popek
26.5.2011 přecházela přes Čechy studená fronta a na této frontě se tvořily bouře s pěknou bleskovou aktivitou. A tak jsem opět vyzkoušel štěstí pomocí vysokocitlivé kamery Watec zachytit nějaký ten nadoblačný stratosferický blesk. A skutečně jsem po 22h zachytil první samostatný stratosferický blesk typu Red sprites přibližně nad městem Pelhřimovem, což je vzdálenost od pozorovacího místa asi 260 km. V 21 10h UT se na stejné bouřce objevil vzácnější druh stratosférického blesku tzv. Elves jenž byl obklopen Sprity. Tento blesk měl typický tvar kruhu. Nejkrásnější roje Red sprites se odehrávaly severněji – přibližně nad okolím města Vamberk, což byla vzdálenost od pozorovacího místa asi 180 km. Ukázkové roje Red sprites byly v některých případech i s jemnými vlákny na konci výboje tzv. Tendril. Dva jasné roje jsem viděl i pouhým okem, ale vše vypadalo okem na obloze jako velmi krátká blýskavice bez možnosti viditelnosti obrysu samotných Red sprites. Těsně po půlnoci představení skončilo s postupným slábnutím bouřkové činnosti a příchodem cirrovité oblačnosti.
(Následující série snímků nese barevnou úpravu výše uvedených do přibližné reálné podoby Red sprites.)
Dvě videa ke stažení z Ukazy.astro.cz:
http://ukazy.astro.cz/prirustky.php?Id=5369
http://ukazy.astro.cz/prirustky.php?Id=5367
M. Sedlmajerová
Aby bylo naše pozorování situace úplně kompletní, přidáváme ještě ranní oblaka mamma pozorovaná násleujícího dne ve čtvrt na sedm z Brandýska.
Související odkazy:
Transient Luminous Events – Projekt pozorování stratosferických blesků
http://forum.bourky.com/viewforum.php?f=40 – Diskuze ke stratosferickým bleskům