Čtvrtek 7. července se nesl v očekávání příchodu vlnící se studené fronty, která měla dorazit do Západních Čech v odpoledních až večerních hodinách. Estofex byl nicméně zdrženlivější a pro naše území určil zatím jen možnost bouřek bez výraznějších projevů. Skywarn tým nám proto svou předpovědí dodal trochu víc optimismu, protože jsme se od nich „dočkali“ pěkné „jedničky“.
To by to ale nebylo nevyzpytatelné počasí, aby se to nevyvíjelo úplně jinak…
Krátce po poledni se první výraznější konvekce k překvapení většiny objevila nikoliv na západě, ale na Ostravsku. Postupovala směrem od Jeseníků přibližně k východu a u Beskyd postupně zanikala.
Radarová animace vývoje bouřek na Moravě od 14:00 do 18:00 SELČ. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 11179.7 kB |
Dvě nejsilnější bouřky vypadaly celkem podezřele, ale z dostupných informací se nedalo jasně určit, zda by se případně mohlo jednat o supercely.
Na snímcích z webkamery ČHMÚ umístěné na letišti Ostrava Mošnov bylo patrné, že bouře má oddělený vzestupný a sestupný proud a na několika snímcích se objevil i náznak wall cloudu (odkaz do Slovníku stormchasera).
Obě bouře pozoroval i Zbyněk Černoch (dobrmanek) a pořídil následující videa…
Dle mého soudu se na tom videu dají najít náznaky rotace, ale daleko víc mě zaujalo rozpouštění oblačnosti na její západní (zadní) straně, což je charakteristické pro RFD (odkaz do Slovníku stormchasera). Více se ale určit asi nedalo.
Následovala delší odmlka, než se začalo zase „blýskat na lepší časy.“ Až kolem 19:00 SELČ se konečně objevilo to, na co jsme všichni tak toužebně celý den čekali. Mohutný bouřkový komplex, který se začal tvořit v jihozápadním Bavorsku, si to namířil směrem k nám.
Bouřkový komplex v Bavorsku. Snímek z družice MSG. © Český hydrometeorologický ústav, EUMETSAT Velikost: 147.2 kB |
Hned bylo ale zřejmé, že pokud se systém udrží aktivní až k nám, přijde pozdě v noci. Co chvíli jsme tak hypnotizovali radar a družicové snímky a čekali, až se bouře dostane blíž… na dosah českých radarů, podle kterých bychom byli „moudřejší“, jak se situace bude mít.
Mezitím jsme si krátili chvíli mimo jiné sledováním www.flightradar24.com a pozorovali jsme, jak letadla blížící se bouři oblétávají a někteří statečnější i prolétávají. Nutno podotknout, že můj poznatek byl, že průlety nebo nadlety bouře prováděly převážně nízkonákladové společnosti typu Ryanair, Wizzair, atd. Je vidět, že tam se prostě létá hlavně co nejlevněji a na komfortu až tak asi nesejde. Letadla Lufthansy například celkem ukázkově oblétávala, pokud to je trochu šlo. Bouřkový komplex ale nebyl kdovíjak vysoký, takže se řada leteckých společností vydala vrchem přes bouři.
Nicméně pro ujasnění musím uvést, že piloti letadel mají na rozdíl od nás data z palubního meteorologického radaru k dispozici neustále s obnovou nějakých 30 vteřin, takže se jim skulinky mezi jednotlivými jádry hledají asi lépe, než by se na první pohled mohlo zdát. Každopádně jim ale nikdo nezaručí, že se volná cesta za pár minut nezavře a nevlétnou tak do pasti. Určitě by se tak v tu chvíli našlo pár letadel, kde bych jako cestující sedět nechtěl a naopak bylo pár letů, které musely mít krásný výhled na blikající mraky buď po jedné či druhé straně, podle toho, z které strany bouři oblétávaly.
Ale zpět k naší situaci. Bouřkový komplex překročil naše hranice až po půl jedenácté večer, a tak bylo jasné, že jedině ten, kdo obětuje značnou část noci, bude mít šanci na nějaký úlovek.
Bouřkový komplex vstupuje na území ČR. Čas 22:30 SELČ. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 266.2 kB |
Nejprve můžeme pozorovat blesky na webových kamerách ČHMÚ, které se nacházejí v Západních Čechách a poté se na kameře v Plzni ukazuje celkem pěkný Arcus.
První vyráží do terénu Tomáš Novotný, aby obhlédl jedno jádro tvořící se u Středohoří, ale po chvíli se vrací s tím, že je to prostě daleko. Podruhé už vyrážíme oba. Tomáš zase o něco dřív, protože je bouřkovému komplexu blíž. Já se vydávám ven o půlnoci. Bouře je ještě relativně daleko, ale už se mi nechce čekat doma, tak v poklidu dojíždím na Rovina, monitoruji situaci a v klidu si chystám foťák.
Situace o půlnoci, kdy vyrážím do terénu. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 260.5 kB |
Než se vůbec něco začne dít, pozoruji ještě pár příletů na Ruzyňské letiště. Letadla sedají na dráhu 06… proti větru, což dokazuje i stoupající pár z chladírenské věže na Kladně. Zároveň to dokazuje, že stále ještě fouká do postupující bouře, což je dobře.
Frekvence záblesků na jihozápadě až západě rozhodně není nijak ohromující, ale dají se chvílemi identifikovat místa s četnějšími blesky. Stále jsou však hodně daleko, tak vzpomínám na fotku z plzeňské kamery, kde byl vidět pěkný shelf. Postupně se začíná rýsovat i u mě, ale jeho viditelnost je hodně zlá. Nebýt osvětlení od měst, tak bych si ho asi ani nevšiml, protože blesky mi moc nepomáhají.
Nakonec se ale dočkávám i pár pěkných blesků. Jsou blíž, než ostatní předtím. Zaměřuji fotoaparát a sleduji postupující aktivní jádro. Během relativně krátké chvilky se mi daří chytit několik obstojných kousků :-). Jejich vzdálenost odhaduji kolem 7-10 km. Rozhodně jsem nepočítal úplně přesně, spíš jen orientačně.
Situace se ale začíná měnit. Jak přese mě přechází shelf cloud, otáčí se vítr a začíná foukat od bouře. Co je ale podivné, je, že fouká stále teplý vzduch. Vysvětluji si to tak, že to musí být odražená masa teplého vzduchu, která ještě před chvílí mířila do bouře, ale silnější sestupné proudy bouřkového komplexu ji odrazily zpět před sebe. Tento proces nejspíš vedl k tomu, že se na hraně výtoku studeného vzduchu začala tvořit nová konvekce… přímo nade mnou. To jsem poznal až s prvními kapkami deště, kdy jsem si rychle uvědomil, že na posledním radarovém snímku, na který jsem se díval, bylo jádro bouře ještě daleko, takže za tu chvíli nemohlo dojít až ke mně. Rychle se tedy schovávám do auta a čekám, co bude. Kromě deště se ale nová konvekce obchází bez bleskové aktivity v mém blízkém okolí, takže mám čas prohlédnout zhotovené snímky a zhodnotit nadcházející situaci.
Nově se tvořící konvekce nad mým stanovištěm. Naštěstí bez blesků… © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 168.6 kB |
Po nějakých deseti patnácti minutách přestává pršet. Jdu ven z auta obhlédnout situaci, ale jediným zjištěním je, že fouká studený vítr. Pohled na radar moc optimisticky nevypadá, tak tento noční výjezd kolem druhé hodiny ranní ukončuji.
Související odkazy:
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=39&t=924 – Bouřky 7. 7. 2011 na diskuzním fóru A.S.S.
http://ditaf.rajce.idnes.cz/Paberky_z_nocni_MCS_7.-8.7.2011 – Paběrky z noční MCS 7.-8.7.2011 od Dáši Müllerové