D. Müllerová, T. Chlíbec, K. Plšková 

Středa se předvedla už ráno, kdy mě bouřka překvapila kolem osmé na Praze 10, kde jsem se v tu dobu zrovna pracovně pohybovala v místě snad s nejnemožnějším výhledem. Sice jsem litovala, že nemůžu celou situaci plně sledovat, ale doufala jsem, že to není pro tento den vše a že se ve večerních hodinách dočkám avizované MCS.

Když jsem před pátou dorazila z práce domů a otevřela svou mailovou schránku, docela jsem ocenila, že právě sedím na pevné židli, neboť mě tam čekal mail od Martina Ruska z redakce ČT, který se na mě obrátil s možností rozhovoru do nedělní 168, či přímo pořízení reportáže z našeho výjezdu, pokud se zrovna chystáme ven.

Okamžitě jsem uhodila na své kolegy, zdali o tom náhodou někdo něco neví, ale nikdo se k tomu nehlásil, navíc Honza už měl ten den za sebou natáčení s Novou. Nezbylo nežli hozenou rukavici zvednout.

Požádala jsem tedy o výměnu mobilních kontaktů, abychom se mohli v případě večerního výjezdu domluvit, ale zároveň jsem mu naznačila, že situace je velmi nejistá a že to také ten večer může dopadnout všelijak. Zhruba 10 minut na to jsme se s Tomášem rozhodli, že přeci jen vyrazíme asi někam směr jižní Čechy, neboť to původně vypadalo, že MCS půjde přes jih směrem na Vysočinu a Prahu by nemusela zasáhnout vůbec. Dali jsme vědět naší nové kolegyňce Karolíně, která se s námi chystala na svůj první řádný výjezd. Vzhledem k tomu, že na mailu nebyla žádná odezva, oddychla jsem si, že se vše odbude nějakým rozhovorem následující den a výjezd si užijeme pokud možno v relativním klidu.

Ověšena výbavou jako vánoční stromeček jsem vystřelila z bytu, když tu ve dveřích telefon a Martin Rusek na drátě se zvídavým dotazem, jak to dnes s námi vypadá. Přiznala jsem tedy barvu, ale znovu jsem ho upozornila, že můžeme také skončit bůhví kdy a bůhví kde s bůhví jakým výsledkem… nedal se odradit. Ostatně tito ostřílení hoši jsou schopni ledajakých kousků, takže noční výlet s partou bláznů je asi jen tak nerozhází.

Celou záležitost jsem před domem oznámila Tomášovi, který měl z toho samozřejmě velkou radost, už jen proto, že si nechal na sobě firemní tričko a po SMS jsem varovala i Karolínu, která již byla na cestě na smluvené místo. S posádkou ČT a poněkud překvapenou kolegyňkou, jsme se sešli u stanice metra Roztyly a vyrazili jsme po D1 s úmyslem pokračovat na Tábor. Už u Benešova mi pohled na radar i za sebe nevěstil nic dobrého, snad jen pláč a skřípění zubů, neboť u Prahy naskočila poměrně výrazná buňka. Takže zatímco jsme se hnali do horoucích pekel, kolem našeho domovského pozorovacího stanoviště se nám směle promenádovala, jak se později ukázalo, zřejmě LP supercela (odkaz na timelapse video Martina Setváka ve formátu MPG o velikosti 17MB). Vracet se ale nemělo smysl, tudíž jsme pokračovali v cestě a doufali, že nám to MCS vynahradí.  A ona skutečně vynahradila…

Při příjezdu do Tábora začínalo být patrné, že část s ucelenou SQL na čele se přeci jen rozhodla jít překvapivě západně od nás a zamířit na Prahu, tudíž jsme se rozhodli pro přesun na Písek nebo ještě lépe k Příbrami, a tak jsme se zanedlouho neplánovaně ocitli v místě mého jihočeského rodiště. Jelikož už nebylo více času vybrala jsem pro naše pozorování vrch Lipník u obce Kovářov, který nabízí v rámci poměrně kopcovitého kraje relativně dobrý výhled na Z-JZ a navíc pro případ nutnosti ústupu se asi 500m odtud nachází benzínka.

Vybalili jsme stativy, natočili pár záběrů a pak mi došlo, že jsme v rámci boje o výhled opomněli fakt, že se těsně za námi nachází stromy, což sice v současné době nebylo nebezpečné, ale z hlediska prezentace v rámci možností bezpečného stormchasingu poněkud pro ostudu. Naštěstí jsem objevila o kousek níž v kopci dřevěný přístřešek, který sice nebyl zas až o moc bezpečnější, ale nabízel alespoň ochranu před deštěm. Bohužel pohled na radar avizoval úplně jiné nebezpeční než možný úder blesku, a to fakt, že by nás také nemuselo mít vůbec co trefit. Tam, kde se v kolizním kurzu ještě před chvílí nacházela ostrá červená linka, se najednou po přechodu Šumavy rozprostřel hotový „dýňový koláč“. Navíc ještě před příchodem samotného systému začalo drobně pršet, takže jsme pobyt v přístřešku všichni ocenili. Toužebně jsme vyhlíželi obzor a doufali alespoň v zázrak, až se tam pár chudinek přeci jen rozblikalo a vykreslilo se tam cosi jako parodie na shelf mířící navíc tou lepší částí bezpečně bokem od nás.

Natáčení jízdy z kufru auta :-) - autor: Tomáš Chlíbec  Stormwaiting - autor: Tomáš Chlíbec  Kamereman - autor: Tomáš Chlíbec  Hvězdy při natáčení - autor: Tomáš Chlíbec

CG blesk - autor:   Vzdálený cg - autor: Tomáš Chlíbec  Zásah komína Malešické spalovny - autor: Tomáš Chlíbec

Anvil crawler - autor:

Po přechodu čela poněkud zesílil vítr i déšť, blesky až poté, co jsem prohlásila, že to nejaktivnější je už pryč. Kolem jedenácté jsme výjezd ukončili, rozloučili se se štábem a vyrazili ku Praze, abychom si po cestě užili kromě vydatného deště mnohem kvalitnější blikačku než v Kovářově. Po příjezdu do Prahy jsme s Tomášem ještě chvilku pobyli na krytém ochozu na Strahově a snažili se ulovit pár blesků, neboť na našich kartách bylo nějak podezřele moc místa… Reportáž ale nakonec přeci jen nějak dopadla, ostatně nebyla jiná možnost :-).

Animace přechodu MCSky přes pozorovací místo Kovářov.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 4258.1 kB


T. Prouza, Velké Svatoňovice – okr. Trutnov

Středa 20. června začala alespoň pro mne lehkým zklamáním, protože vůči původním předpokladům (které očekávaly víceméně jasno a teplo již od rána) zasáhly severovýchod Čech zbytky oblačnosti z nočního MCS nad západem Čech. Z těchto zbytků dokonce spadlo nejprve několik kapek okolo deváté hodiny dopolední, načež nás krátce po jedenácté hodině počastovala ještě slabá přeháňka s úhrnem 0,2 mm. Všechno zlé ale bylo pro něco dobré – přestože se teplota držela okolo pouhých 22°C (oproti Moravě to bylo o mnoho méně), vlhkost vyhnala rosný bod k hodnotám přes 20°C. Na druhou stranu pohyb v tomto prostředí nebyl nikterak pohodlný.

Po poledni začalo oblačnosti kvapem ubývat a teplota se tak vyšvihla až na denní maximum 28,7°C v 15:22 SELČ (a rosný bod se stále držel kolem 20°C). V té době již zuřily mohutné bouřky na Šumavě a jižně od Prahy. Z těchto bouřek se začala nad severovýchod Čech natahovat cirrovitá oblačnost jejich kovadlin. Po 16. hodině, kdy se zformovalo pásmo bouřek na linii konvergence od Orlických hor přes Jihlavu ke Slavonicím na rakouské hranici, začal jsem propadat skepsi, zda nakonec bude vůbec něco k vidění. Pásmo bouřek se propagovalo k severovýchodu, takže nebyla naděje že nás zasáhne. Situace ale byla v rozporu s předpovědí, která slibovala mohutný noční MCS s vydatnou zálivkou a poslední běh ALADINa ho dopřával právě severovýchodu Čech.

Dočkali jsme se okolo 18. hodiny, kdy začaly zanikat bouřky na rozhraní Čech a Moravy a v dosahu radaru se naopak na jihu začal nad Rakouskem a Bavorskem formovat rozsáhlý bouřkový systém. Ten se začal pohybovat k severovýchodu a jeho rozloha brzo dosáhla plochy přes 50 000 km2. Protože byl zatím velmi daleko, nevěnoval jsem mu příliš pozornosti a spíš sledoval příspěvky ostatních na IRC, kteří měli zatím k bouřkám blíže. Tato významná situace přilákala na IRC množství uživatelů, ve špičce se nás tam bavilo okolo 80. Zároveň nastal obrovský příval návštěvníků na radar.bourky, doména bourky.cz tak zaznamenala historický rekord v návštěvnosti – a to 161 342.

Doba pokročila, pomalu se blížila půlnoc a MCS se pohyboval teprve přes střední Čechy. Mé dilema, zda jít spát nebo ne, rázně vyřešil explozivní rozvoj množství multicel na čele systému okolo 23:30 SELČ, které směřovaly přímo na nás. První blýskavice patřící k těmto jadérkům jsem spatřil zhruba ve 23:58. Samotná aktivita bouřky však spadla až do následujícího dne.

Noc byla relativně teplá díky vysoké oblačnosti, teplota před příchodem bouřky v 1 hodinu po půlnoci byla +20,7°C. První, velmi slabé zahřmění bylo slyšitelné v 0:13. Již jasně se pak ozval další hrom v 0:22, přičemž na západním obzoru se vyskytovaly blýskavice s frekvencí zhruba jedné za deset sekund. V 0:30 jsem už přímo viděl vcelku pěkný bílý čárový CC blesk. V 0:43 začalo slabě pršet, protože nás začalo přecházet jedno z předřazených (ale neaktivních jader). Vývoj na čele MCS však dynamicky pokračoval a brzy ho tvořilo nespočetné množství malých jadérek, některá byla velmi elektricky aktivní. Z první přeháňky, která trvala do 1:05 spadlo pouhých 0,2 mm srážek. Poté nastala krátká přestávka, během které zesilovala elektrická aktivita na jižním až západním obzoru, s frekvencí jasně viditelných výbojů kolem jednoho za 5 sekund.

Radarový snímek kombinovaný s daty ze systému detekce blesků, 21.6.2012 1:35 SELČ
křížek označuje město Úpice (2 km JZ od Velkých Svatoňovic)
© 2012 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 266.2 kB

To se již přibližovalo samotné čelo MCS, elektricky stále dosti aktivní. V svitu blesků bylo na jihozápadě dobře patrné srážkové pásmo. V 1:20 tak začalo krápat a v 1:27 pak hustě pršet. Čelo MCS přešlo v 1:34, doprovázeno mohutným zesílením srážek (intenzita až 80 mm/h) a nárazovým větrem o rychlosti až 9,4 m/s (ráno jsem zjistil, že vítr olámal suché větve z topolů a především poválel nať od brambor). Před příchodem čela bouře foukal vítr od jihu, později se stočil na západ – jeho rychlost po zhruba 10 minutách výrazně poklesla a pohybovala se jen kolem 2-4 m/s. Vysoká intenzita srážek trvala až do 2:05, ve stejné době vrcholila i elektrická aktivita (přibližně jeden výboj za 2 sekundy). Převažovaly CC blesky ve větších vzdálenostech (kolem 5 km a více), pouze v 1:45, 1:48, 1:51, 1:57 a 2:05 došlo k blízkým výbojům typu CG (nejbližší cca 2 km daleko). Všechny oblasti zvýšené elektrické aktivity nás minuly ve směru na západ.

V té době jsem usoudil, že nemá cenu dále čekat a odebral jsem se do postele. Skrz otevřené okno jsem slyšel jak déšť zeslábl, ale podle údajů srážkoměru pokračoval až do 3:35 – celkem spadlo 15,4 mm srážek. Teplota poklesla na +17,5°C ve 3:35. Elektrická aktivita po přechodu čela byla v rámci MCS typicky rozptýlená, poslední blízký výboj se vyskytl okolo 3:00. Jednalo se tedy zatím o jednu z nejvýraznějších bouřek tohoto roku, a to jak s ohledem na elektrickou aktivitu, tak na intenzitu doprovodných jevů.

Data z meteostanice Davis VP 2 Velké Svatoňovice
20. června 2012 20:30 SELČ – 21. června 2012 8:30 SELČ
Velikost: 15.8 kB

Webové kamery

Webová kamera ČHMÚ v Hradci Králové zachytila na této MCS nádherné blesky.

Nádherný rozvětvený blesk - autor: Lukáš Ronge  Blízký CG blesk - autor: Lukáš Ronge  Blesky - autor: Lukáš Ronge


Související odkazy:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=46&t=1093 – Bouřky 20.6.2012 ve fóru A.S.S.

http://youtu.be/HX0eSc-hOlk – TV Nova – Noční TN 20.6. – Lovci blesků

http://youtu.be/LWW-v8awNHA – ČT 168 hodin – Lovci blesků

http://youtu.be/o_O2P-jhErQ – ČT 168 hodin – Lovci blesků + bonusy

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav