J. Drahokoupil, D. Müllerová – Brandýsek, okr. Kladno

20. červen byl ve znamení běžného letního dne, který měl být poznamenaný přechodem studené fronty. Ještě před samotnou frontou už od poledních hodin docházelo ke vzniku kupovité oblačnosti a bouřek, které byly zprvu inicializované orografií, ale samotná fronta se očekávala od západu až večer. Estofex nám sice sliboval „stupeň 1„, ale zároveň jsme se nacházeli na rozhraní 15 a 50% pravděpodobnosti výskytu bouřky. Co si o tom myslet?

Teploty u nás během dne atakovaly 30 °C hranici, nicméně vlhkost vzduchu během dne spíš klesala, což nám moc naděje na výraznější konvekci nedávalo. Kde je sucho a suchý vzduch, těžko můžeme čekat lokální vznik konvekce. Leda, že by přišlo něco podpořeného samotnou frontou. A skutečně, celý den se nám jakékoliv srážky vyhýbaly a už jsme se báli, zda vůbec zaznamenáme nějaký déšť. Když se kolem 8. hodiny večerní začala tvořit bouřková konvekce pod Prahou, která se posléze začala rozrůstat přes Prahu na sever, rozhodli jsme se vyrazit aspoň na Rovina, odkud jsme se jali pozorovat situaci východně od nás. A docela to tam blikalo. Nebylo to sice zrovna nejblíž, ale fotit se dalo a navíc jsme byli v relativním bezpečí, protože to, co jsme sledovali, mířilo směrem od nás. A na západě to zatím na žádné drama nevypadalo…

Kompletní cumulonimbus :-) - autor: Dagmar Müllerová  Bouřka s vykukujícím vrškem a CG bleskem - autor: Dagmar Müllerová

Vzdálený CG blesk - autor: Dagmar Müllerová  Vzdálený CG blesk - autor: Dagmar Müllerová

CG blesky I - autor: Jan Drahokoupil  CG blesky II - autor: Jan Drahokoupil

CG blesky III - autor: Jan Drahokoupil

Strávili jsme tím přibližně 45 minut poklidného focení, ale to už se i na JZ začalo něco tvořit a přibližovat. Konečně! Přesunuli jsme se na výhodnější místo, abychom měli lepší výhled na novou bouřku. Pod námi se rozprostírala naše obec Brandýsek a od Kladna se již blýskalo a sem tam pěkně zahřmělo. Chvíli to vypadalo docela dramaticky. Na čele se začal tvořit shelf a podél něj prolétávala letadla na přistání v Praze na RWY 12. Ti museli mít výhled :-). Bouřka postupovala zdánlivě pomalu, takže jsme byli na hraně srážek déle, než jsme si mysleli. Fotili jsme do poslední chvíle a jakmile začalo pršet, tak jsme se přesunuli domů, kde jsme pokračovali v pozorování.

Blížící se shelf s CG bleskem - autor: Dagmar Müllerová  CG blesk a přistávající letadlo - autor: Jan Drahokoupil

Blížící se shelf s CG blesky - autor: Dagmar Müllerová

CG blesk a trhající se shelf cloud - autor: Jan Drahokoupil  CG blesky a shelf cloud - autor: Jan Drahokoupil

CG blesky a shelf cloud II - autor: Jan Drahokoupil

Pokus o shelf od Kladna - autor: Dagmar Müllerová  Rozpadající se shelf - autor: Dagmar Müllerová

Doma jsme naběhli do pozorovatelny a pokračovali ve sledování bouřky, jak nad námi trochu zesílila a začalo se blýskat docela blízko. (Konečně taky trochu zapršelo… Stanička měřila krátkodobě intenzitu deště 54 mm/h a celkem napršelo 5,2 mm). No a při tom všem pobíhání od konzole meteostanice a foťáku v okně, do kterého zrovna nepršelo, najednou BLIKBUUUM!! Ještě pár vteřin poté vidím blesk na oční sítnici. Je ale také vypálený na čipu foťáku, který mířil tím směrem a zrovna exponoval?? JE! takhle blízký CG blesk jsme z domova vyfotili poprvé. Podle fotky to vypadá, že uhodilo někam do areálu Pharmosu, což je do nás vzdušnou čarou cca 700 m. Po detailním prohlédnutí fotky v plném rozlišení dokonce objevujeme své prvně zaznamenané vstřícné výboje! Škoda, že se dotek se zemí schoval za strom, jinak by to byla asi ještě zajímavější podívaná.

Blesky - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk I - autor: Jan Drahokoupil

Blízký CG blesk - autor: Jan Drahokoupil

Detail místa úderu se vstřícnými výboji - autor: Jan Drahokoupil

Bouřka se vzdaluje, ale CG střelnice neustává a dokonce dochází i k několika „powerflashům“ a i krátkodobému výpadku elektřiny. Zajímavé, že se tak děje až po blescích, které byly dál, přičemž ten blízký zdánlivě nic nezpůsobil (možná až na lokalitu zásahu).

CG blesky I - autor: Jan Drahokoupil  CG blesky s powerflashem - autor: Jan Drahokoupil

CG blesky II - autor: Jan Drahokoupil

Větvený CG blesk - autor: Jan Drahokoupil  Skupinka CG blesků - autor: Dagmar Müllerová

Otazník - autor: Dagmar Müllerová  CG blesk III - autor: Jan Drahokoupil

Celou večerní akci dokresluje pohled na radarovou animaci i pohled na synoptickou mapu ČHMÚ:

Radarová animace s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující večerní bouřky ve Středočeském kraji. Křížek značí Brandýsek.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Blitzortung.org
Velikost: 6820.7 kB

 

Synoptická situace večer 20. 6. 2019
© český hydrometeorologický ústav
Velikost: 805.9 kB

 


L. Tuháček, J. Kratochvíl – Kladensko

V pátek 20. června se očekával přechod studené fronty v pozdních večerních až nočních hodinách. Během odpoledne se vytvořila zajímavější linie na Moravě. U nás ve středních Čechách to zatím moc dobře nevypadalo. Pár jader se později vytvářelo jižně od Prahy a něco naskakovalo pod Plzní, pravděpodobně na frontě jdoucí od JZ. Očekával jsem, že když budu mít štěstí, povede se mi vyfotit nějaký pěkný noční blesk. Kolem osmé večer začlo blikat na Rokycansku, což jsem vyhodnotil jako signál k odjezdu z domova. Postup buňky byl směrem na Prahu, jižně kolem Kladna, kde mám klidné místo s výhledem tím směrem. Hned po příjezdu již bylo možné v dálce sledovat občasné probliknutí. Světlo už ale nebylo moc dobré. Nastavil jsem tedy foťák tím směrem s intervalem snímání 4 sekundy v naději, že se tam nějaká chudinka ukáže. Jak čas plynul a bouře se blížila, všiml jsem si náznaku čehosi na čele přicházející buňky, která mezitím stále sílila. Shelf se začal pěkně tvarovat a dokonce z něho občas vystřelil CG blesk s viditelným kanálem před srážkami. Mezitím volám Jirkovi, který v tu dobu vyráží k větrným elektrárnám u Pcher, aby si také užil focení.

Blížící se bouře s CG bleskem a vznikajícím shelfem - autor: Luboš Tuháček  zajímavá struktura blížící se bouřky - autor: Luboš Tuháček

Blížící se bouře s CG blesky a vznikajícím shelfem - autor: Luboš Tuháček

Bylo už téměř 10 hodin večer. Světla ubývalo. Přidával jsem hodnoty ISO i čas závěrky, aby bylo na fotkách vidět i případnou strukturu. Arcus zmohutněl, dokonce se mi zdálo, že tam vidím prosvětlovat azurovou barvu. Několik pěkných blesků. Pokus o focení série fotek pro panoramko, které se nakonec nepodařilo kvůli jedné rozmáznuté. Škoda.

Na mou hlavu i na zrcadlovku začínají dopadat první kapky deště. Tuhle část nemám rád – v nejlepším začít balit. Ještě poslední blikanec a klidím se do auta.

CG blesk s shelfcloudem I - autor: Luboš Tuháček

CG blesk s shelfcloudem II - autor: Luboš Tuháček

mohutnící arcus - autor: Luboš Tuháček

Arcus se blesky již ve srážkách - autor: Luboš Tuháček

dvojitý CG blesk - autor: Luboš Tuháček

Domlouvám se s Jirkou, že přijedu k elektrárnám za ním. Zkoušíme fotit blesky z auta a za deště. Něco málo se daří, když nás bouřka míjí východně. S focením končíme po půl jedenácté. Nakonec se to celkem povedlo. V půlce června jsem ještě netušil, že by to mohla být nejlepší bouřková situace, kterou letos vyfotím. Doma jsem pak ještě zkusil poskládat časosběrné video z pořízených fotografií

190620 - 06 - autor: Jiří Kratochvíl  190620 - 05 - autor: Jiří Kratochvíl

190620 - 04 - autor: Jiří Kratochvíl

190620 - 03 - autor: Jiří Kratochvíl

190620 - 01 - autor: Jiří Kratochvíl  190620 - 02 - autor: Jiří Kratochvíl

CG blesk I - autor: Luboš Tuháček  CG blesk II - autor: Luboš Tuháček

CG blesky - autor: Luboš Tuháček


M. Janoušek – Slaný, okr. Kladno

Zajímavá soustava blesků - autor: Michal Janoušek  CG a CC blesky - autor: Michal Janoušek

Dvojice větvených blesků s popředím Slaného - autor: Michal Janoušek


J. Kaňovský – Černotín, okr. Přerov

Na čtvrtek 20. 6. si ani moc nepamatuji předpověď, ale počítalo se s bouřkami na nějaké frontě, která měla přecházet od západu. Bouřky se vyskytovaly kdekoli, jen u nás to vypadalo bledě až do nějaké 18. hodiny SELČ.

Tehdy začala být vidět na západě až severozápadě hradba cumulů a dokonce i kovadlin přeháněk a bouřek, které však jevily tendenci spíš slábnutí. Při svém postupu k nám dále slábly, ale na jejich outflow se začal tvořit náznak shelfu postupujícího od SZ a toto rozhraní nakonec přispělo k následující situaci.

Při přechodu výrazné základny oblaků začalo foukat celkem nepříjemně, ale srážky zůstávaly daleko a rozpadaly se, z toho usuzuji na odtrženou outflow boundary, která podnítila vznik konvekce v mém bezprostředním okolí, neboť se mezi temnými základnami začaly objevovat vrcholky cumulů a Cb. Občas se z dálky ozvaly hromy, ale byly slabé a nebylo jasné odkud pocházejí, protože SZ ode mě se rozpadala bouřka.

Hlavní dění začalo kolem 19:15 SELČ. Nejprve slabý hrom zdánlivě odnikud, za minutu další, pak za 30s další a po dalších pár vteřinách hučení, které připomínalo zvuk letadla letícího vysoko nade mnou, ale přicházelo jakoby z celé oblohy. Vůbec jsem nejdříve nevěděl, co to je, až pak mi došlo, že to jsou hromy, které burácí přímo nade mnou,. Znakem byly totiž srážky, které začaly vypadávat jen pár stovek metrů východně. Jeden prudší pás deště zasáhl i nás a pak se bouřka odsouvala pomalu k východu spolu s celým rozhraním a začala slábnout. Na její zadní straně se objevila výrazná duha, která vydržela na obloze až do 19:45.

Po odchodu a zeslábnutí bouřky se ještě před západem slunce ukázalo slabé levé parhelium a tím tento zajímavý večer skončil.

Na závěr lze říct jen to, že i situace, která vypadá beznadějně se může nakonec otočit a překvapit. Ještě doplním, že po dobu aktivity této buňky neuhodil ani jeden CG blesk.

Hradba cumulů - autor: Jiří Kaňovský  Základna - autor: Jiří Kaňovský

Náznak shelfu na přicházející oblačnosti - autor: Jiří Kaňovský  Duha po bouřce - autor: Jiří Kaňovský

Radarový snímek ČHMÚ v zoomu s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující situaci na Moravě v 19:20 SELČ. Křížek značí Hranice na Moravě.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Blitzortung.org
Velikost: 272.5 kB

Související odkazy:

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav

http://www.estofex.org – European Storm Forecast Experiment

http://www.blitzortung.org – A world-wide, real-time, community based lightning detection and lightning location network with live lightning maps

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=53&t=1814 – Bouřky 20. 6. 2019 ve fóru A.S.S.

http://dasaahonza.cz/meteo – Amatérská meteostanice v Brandýsku