Na úterý 19. srpna slibovala předpověď přechod studené fronty. Podmínky pro vznik bouřek nebyly nějak oslnivé, přesto to stačilo na vydání stupně jedna jak na Skywarnu tak na Estofexu. V České republice platila „jednička“ především v západní části země. To nám dalo určitou naději, že bychom se mohli konečně dočkat nějaké bouřkové aktivity i u nás na Kladensku. Celý den jsme proto sledovali postupný přesun fronty k  severovýchodu. Dlouho to ale vypadalo, že přijdeme opět zkrátka. Většina významnější konvekce se pohybovala na německé straně Krušných hor a ne a ne přelézt k nám.

Radarový snímek před výjezdem, 19. 8. 2008; 20:20 SELČ
©2008 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 159 kB

Nakonec jsme se přeci jen rozhodli pro výjezd, ale spíše jsme mysleli, že budeme pozorovat pouze blýskavici na západním obzoru. Naším cílem bylo tradiční místo na „Rovinách“. O nějakém vzdálenějším místě jsme ani neuvažovali, protože bylo zjevné, že by to nemělo smysl. Nakonec jsme udělali dobře. Jen co jsme dorazili na místo, tak se v jihozápadní oblasti Českého Středohoří začalo tvořit Cbčko, které se během chvilky začalo projevovat také první elektrickou aktivitou.

Snímek radar/blesky při snímání první buňky, 19. 8. 2008; 21:10 SELČ
©2008 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 161 kB

Rychle jsme zhodnotili, že je to v daný okamžik naše jediná šance na úlovek, a tak jsme vybalili stativy, posadili se na nové židličky a v  klidu teplého večera začali fotografovat. První vyfocený blesk na sebe nenechal dlouho čekat. Dařilo se nám opět to, že jsme měli v záběru celý kumulonimbus i s jednotlivými blesky. Doufali jsme tak, že by se mohlo podařit konečně vyfotit nějaký ten CG+, ale dlouho se objevovaly jen CC blesky. Na to, jak byla celá bouřka daleko, tak byly výboje docela dobře viditelné, přičemž vylétávaly téměř pravidelně ze stejného místa.
Blesk - autor: Miroslav Sedlmajer  Blesk - autor: Miroslav Sedlmajer  Blesk - autor: Miroslav Sedlmajer  Dlouhý CC blesk - autor: Jan Drahokoupil

Poté blesková aktivita ustala a vypadalo to, že je konec. Naštěstí jsme se rozhodli ještě chvíli mrak sledovat a udělat pro jistotu ještě pár fotek. A to se nám vyplatilo. Na závěr svého života bouře vyprodukovala onen pověstný poslední blesk, který je silnější než většina předchozích. Byl to pěkný CG+, který byl toho večera jediným výrazným bleskem mrak-země.

Závěrečný CG blesk - autor: Miroslav Sedlmajer

Měsíc prosvěcuje altocumulovou vrstvu - autor: Miroslav Sedlmajer

Poté již bouřka definitivně ukončila své bleskové představení. Na její původní trase se ale udělala nová buňka, která poměrně rychle začala produkovat elektrické výboje.

Otočili jsme tedy objektivy fotoaparátů staronovým směrem a jali se fotografovat nové blesky. Zde jsme ale již nebyli tak úspěšní, jako na předcházející buňce. Pár blesků se nám sice podařilo vyfotit, ale blesková aktivita rychle opadla.

Blesk - autor: Miroslav Sedlmajer  Blesk - autor: Jan Drahokoupil

Pak se ještě kousek od nás utvořila další vyšší oblačnost. Začalo i  poměrně silně foukat… odhadem tak kolem 5 m/s. Na fotce s dlouhou expozicí je i jakýsi náznak húlavy, což by vysvětlovalo ten náhlý nárazovitý vítr.

Snímek radar/blesky zobrazující blízkou novou oblačnost, 19. 8. 2008; 22:10 SELČ
©2008 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 164 kB

Možná húlava? - autor: Jan Drahokoupil

Nakonec začalo jen slabě pršet. Přesto nás překvapil jeden jediný blesk a to rovnou do země, který se vyskytl západně od nás v nepříliš velké vzdálenosti.

Celkově lze tedy toto pozorování hodnotit jako úspěšné. V rámci možností jsme nafotili asi maximum, co se dalo zvládnout z naší pozice.


Zdroje dat:

    • Radarové oddělení ČHMÚ
    • Siemens AG
    • Vaisala Oyj

Související odkazy:

http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html – Oddělení radarových měření ČHMÚ
http://www.chmi.cz/meteo/rad/blesk/ – zpracování bleskových dat ČHMÚ

Související diskuze na fóru:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=29&t=283 – bouřky 19.8.2008