M. Geryk – Přerov

Tento rok měla Morava více štěstí na zajímavé bouřky než v letech minulých a výjimkou nebyly ani prázdninové dny 30. a 31. července.V nevýrazném tlakovém poli v horkém (maxima kolem +30 °C) a dostatečně vlhkém vzduchu přecházely přes Česko slabé studené fronty a v kombinaci s mírně labilním zvrstvením (MLCAPE kolem 400 J/kg dle prostějovských sondážek) bylo zaděláno na vývoj bouřkové oblačnosti, byť celková dynamika nebyla nijak závratná, střih větru DLS (0 až 6 km) se pohyboval jen do 10 m/s.

V úterý 30. července se po 17. hodině vytvořila hradba bouřkových oblaků SZ od Přerova, postupovala směrem na město a já jsem se v hektickém dni stihl přemístit pouze na střechu nedalekého nákupního centra. Bouřka vypadala při večerním slunci impozantně, zajímavá byla i blížící se stěna srážek, ale to hlavní šlo mimo město.

Panorama bouřky - autor: Michal Geryk

Nasvícený cumulonimbus - autor: Michal Geryk  Blížící se bouřka - autor: Michal Geryk  Srážky - autor: Michal Geryk

Radarový snímek ČHMÚ v zoomu zobrazující bouřkovou konvekci 30. 7. 2019 v okolí Přerova.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG
Velikost: 318.7 kB

Večer téhož dne připutovala kolem 20. hodiny další bouřková oblaka a nad městem to doslova bublalo, viz video níže. Ale kromě turbulentní základny, zesílení větru a ochlazení z toho u mě nic nebylo. Vlastně ano, krásná dvojitá duha přes celou oblohu.

Ve středu 31. července po 18. hodině opět naskočila západně od Přerova mohutná bouřková oblačnost a přes město přešlo několik bouřkových jader. Zejména poslední bouřka po 20. hodině byla fotogenická, přinesla solidní shelf cloud, vzápětí nádherné „velrybí tlamy“ (whale’s mouth), následované silným deštěm. Bohužel povinnosti nedovolily opustit domovinu, a tak mám fotky opět jen ze střechy nákupního centra, později z okenního parapetu. Za shlédnutí stojí timelapse, kde je v závěru vidět odcházející shelf cloud.

Panorama bouřky - autor: Michal Geryk

Základna Cb - autor: Michal Geryk  V dešti... - autor: Michal Geryk  Shelf cloud - autor: Michal Geryk

Whale

Whale  Whale

Radarový snímek ČHMÚ v zoomu zobrazující bouřkovou konvekci 31. 7. 2019 v okolí Přerova.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG
Velikost: 296.7 kB

Supercely se u mě sice nekonaly, ale i tak jsem se kochal a navíc opět slušně zapršelo, za oba dny přes 20 mm vody, bez jakýchkoliv škod. Jen houšť a větší kapky…


J. Švarc – Vyškov, Zouvalka, Rybníček (okr. Vyškov)

Tentokrát se rozhodně nečekaly takové zázraky jako v neděli 21. července, kdy přes Moravu prošel povedený MCS. Bouřky v mírně labilním prostředí začaly naskakovat velmi brzy, čemuž odpovídala i jejich síla, potažmo projevy. V úterý 30. července se první bouřka vyskytla už po 11. hodině a přinesla několik blízkých CG úderů nad městem. Akusticky velmi dobrý zážitek, nicméně foťák s triggerem jaksi při plném slunci zřejmě nestíhal. Takže výsledek z bouřky žádný, teda kromě 20 mm, které na bouřce spadly. To nebylo pro dnešek vše. Kolem 13. hodiny vznikla další buňka nad Prostějovem a mířila dále k JV. Vyrazil jsem tedy na východ k Rybníčku (okr. Vyškov) a na bouřku si počkal. Bouřka měla poměrně fotogenický shelf cloud, což bylo při chabých dynamických podmínkách, co se čekaly, poměrně překvapení.

Radarová animace ČHMÚ 30. 7. 2019 od 10:30 do 13:00 UTC.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG
Velikost: 7864.7 kB

Přicházející shelf cloud od severu - autor: Jan Švarc  Přicházející shelf cloud od severu - autor: Jan Švarc

Přicházející shelf cloud od severu - autor: Jan Švarc

Přechod bouřky - autor: Jan Švarc  Po přechodu bouřky - autor: Jan Švarc

Po přesunu dále k jihu se bouřky slily do vícero neorganizovaných shluků. Ačkoliv se proháněly odpoledne v okolí další přeháňky a slabší bouřky, pro Vyškov už z toho ten den nic dalšího nekoukalo. Díky poměrně pomalému postupu a přechodu více bouřkových jader přes jedno místo sebou bouřky v úterý přinesly i poměrně vysoké srážkové úhrny. Lokální srážkové úhrny přesahovaly i 40 litrů vody na metr čtvereční. Celkovou sumu srážek za dny 30. a 31. července zobrazuje srážková analýza níže.

Srážkové úhrny na bouřkové situaci 30. – 31. 7. 2019. (c) Jan Švarc
© Jan Švarc
Velikost: 1143.5 kB

Středa 31. července přinesla o něco více dynamiky a hlavně přechod slábnoucí studené fronty. Zatímco v úterý se bouřky vyskytovaly převážně na Moravě, ve středu procházela bouřková činnost od středních Čech až na východní Moravu. Ačkoliv fronta odstartovala poměrně pěknou bouřkovou činnost ve středních Čechách, na Moravu došla v poněkud „chcíplé“ podobě s množstvím kovadlin po zaniklých bouřkách. Nakonec došlo k vzniku nových bouřkových jader na Prostějovsku a Šumpersku, které postupně sílily. Silné bouřky se nakonec vyskytly na Olomoucku Šumpersku a Kroměřížsku.

Radarová animace ČHMÚ 31. 7. 2019 od 16:30 do 18:30 UTC.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG
Velikost: 8242 kB

Vyškovsku se tentokráte bouřková činnost vyhla, resp. nestála za valnou zmínku. Tak aspoň několik fotek bouřek nasvícených pozdním sluncem hned za hranicí okresu.

Detail nasvícených vrcholků - autor: Jan Švarc  Rostoucí vrcholky s pileusem - autor: Jan Švarc

Rostoucí vrcholky s pileusem - autor: Jan Švarc  Bouřka přichází - autor: Jan Švarc

Nasvícené čelo bouřky - autor: Jan Švarc  Sluncem nasvícená srážková bota - autor: Jan Švarc

Panorama nasvícené bouřky - autor: Jan Švarc

Rozložení bleskové aktivity na Moravě 30. – 31. 7. 2019. (c) Jan Švarc
© Jan Švarc
Velikost: 941.5 kB

Související odkazy:

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav

http://www.bourky.com/pozorovani/bourkovy-konec-cervence-a-pocatek-srpna-na-hranicku/ – Článek – Bouřkový konec července a počátek srpna na Hranicku

http://www.bourky.com/pozorovani/supercelarni-prekvapeni-21-7-2019/ – Článek – Supercelární překvapení 21. 7. 2019