T. Novotný – Nové Strašecí, okr. Rakovník

CG blesky - autor: Tomáš Novotný

CG blesk - autor: Tomáš Novotný  CG blesk s cumulonimbem - autor: Tomáš Novotný


J. Drahokoupil – Brandýsek, okr. Kladno

Bouřky v září… záležitost ne neobvyklá, ale ani ne tak častá. Nicméně září roku 2014 „jede“ a sobota 6. je ve znamení četných přeháněk a bouřek postupujících od poledních hodin až do večera od jihovýchodu na severozápad. Jejich vývoj je zprvu vázán na hornaté části, ale postupem času se bouřky relativně chaotickým způsobem rozšiřují zmíněným směrem i do dalších částí země.

Radarový zoom s detekcí blesků CELDN zobrazující bouřkovou situaci v půl páté odpoledne. Křížek značí Brandýsek.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 248.6 kB

Poprvé vyrážím do terénu po čtvrté hodině odpolední, abych si prohlédl slabou bouřku, která vyrostla za Slaným. Jak ale rychle vyrostla, zase zanikla a zanechala po sobě jen kovadlinu…

Kovadlina rozpadlého Cb - autor: Jan Drahokoupil

Zůstávám na místě, protože vývoj v okolí pokračuje. V naději očekávám, co provede bouřka, která jde od JV na Prahu. Doufám, že nějakým způsobem dojde až ke mně, ale je to bláhová představa. Pokouším se i o timelapse, ale zpětně zjišťuji, že by se dalo timelapsovat i něco jiného. Zkouším tedy východní pohled, kde se také něco na obloze odehrává, ale stále se tomu nechce přerůst do cumulonimbu. A když už se to nakonec povede, tak je mrak okamžitě zahalen nižší doprovodnou oblačností v podobě stratocumulů. Tak si aspoň fotím detaily konvektivních věží, které občas někde vykouknou.

Cumulus Congestus - autor: Jan Drahokoupil  Detail konvektivní oblačnosti - autor: Jan Drahokoupil  Detail konvektivní oblačnosti - autor: Jan Drahokoupil  Detail konvektivní oblačnosti - autor: Jan Drahokoupil

Blížila se chvíle, kdy jsem musel přerušit pozorování a stavit se pro mamču na Kladně, ale ještě jsem si stihl popojet nad sousední obec Stehelčeves, abych si získal trošku odstup od oblačnosti, která se začala vyvíjet nade mnou. Kromě toho se nakonec objevily i pozůstatky předchozího skrytého vývoje Cb na východě.

Kovadlina rozpadlého Cb - autor: Jan Drahokoupil  Slabá bouřka téměř nad Brandýskem - autor: Jan Drahokoupil

Poté jsem pozorování musel definitivně přerušit, ale jakmile jsme se vrátili domů, pokračoval jsem opět do terénu zpět na Rovina, abych se podíval na nový bouřkový vývoj na západě. Tvořící se bouřka byla nějakých 30 km daleko a rozhodně jsem se za ní nechtěl vydávat. Situace spíš nabízela focení celé bouřky i s nadějí na nějaký ten CG+ a s počínající noční oblohou nad tím vším. Nakonec došlo jen na tu noční oblohu. „Plusák“ se za mé přítomnosti nekonal, ale i tak to byla docela pěkná podívaná, kterých bylo letos opravdu málo…

Vzdálená bouřka s blesky - autor: Jan Drahokoupil  Vzdálená bouřka s blesky - autor: Jan Drahokoupil  Vzdálená bouřka s blesky - autor: Jan Drahokoupil

Vzdálená bouřka s bleskem - autor: Jan Drahokoupil

Vzdálená bouřka s bleskem - autor: Jan Drahokoupil  Cb prosvícený výboji uvnitř mraku - autor: Jan Drahokoupil  Vzdálená bouřka s bleskem - autor: Jan Drahokoupil

Radarová animace s detekcí blesků CELDN zobrazující postup bouřky od Rakovníka k Žatci. Křížek značí Brandýsek.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 4350.1 kB

M. Janoušek – Slaný, okr. Kladno

Po šesté hodině večerní začala krátce před Slaným vznikat vyvinutější kupovitá oblačnost a já jsem doufal, že se na vrcholku některého z kumulů objeví aspoň náznak struktury kovadliny. K tomu ale jakoby nedocházelo a konvekce se mezitím nasunula příliš blízko na pozorování jejích vrcholků. Krátce před nástupem se v některých místech oblaků objevilo něco jako virga, ale na focení to moc nebylo. Ani by to do toho člověk neřekl a najednou začalo hřmět. Současně se vyrýsoval i jeden srážkový pruh. Následně něco vzniklo i kousek severněji a Slaný zasáhla bouřka.

Když se sešeřilo, na Rakovnicku naskočila docela silná bouřka s pěknou kovadlinou a v jednu chvíli z ní vyletěl i plusák. Na focení blesků mou technikou bylo zatím moc světlo. Nicméně dále se stmívalo, tak jsem vyrazil pozorovat. Na severozápadní straně systému vznikaly nové buňky a stále se v nich s dostatečnou frekvencí blýskalo. Chvíli jsem byl v naději, že se mi letos konečně podaří pořídit obstojnou fotku blesku nebo nočního cumulonimbu. Nicméně výhled velice rychle zkazily altokumuly, takže nakonec zůstává u toho, že z této sezóny si za rámeček žádnou noční fotku nedávám.

 

Večerní bouřka s dvěma CG blesky - autor: Michal Janoušek  Večerní bouřka - autor: Michal Janoušek


Související odkazy:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=48&t=1489 – bouřky 6.9.2014 ve fóru A.S.S.

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav