J. Džugan – Bečov nad Teplou, okres Karlovy Vary

8. 8. 2015

Bylo to již týden, co naší republiku sužovala opravdu velmi silná vlna veder. Teploty i u nás ve vyšších polohách šplhaly k 35°C a to už je co říct. Pro mě osobně však představoval větší problém sucho než vedro. Už červenec byl srážkově podprůměrný, naposledy napršelo pár symbolických milimetrů v slabém dešti koncem měsíce. Sucho se v srpnu tedy dále prohlubovalo. Až nyní svitla určitá naděje na místní bouřky v západních částech republiky. To potvrdil koneckonců i Estofex se svým stupněm jedna a 50% pravděpodobností výboje v okruhu 40 kilometrů.

Zpočátku se však zdálo, že osmý srpnový den nebude vybočovat ze zaběhlého standardu. Již od rána byl značné hic a samozřejmě jasno. To se začalo měnit během odpoledních hodin, kdy se počala rozjíždět konvektivní činnost. Postupně oblačnost zakryla podstatnou část oblohy a jižním směrem se rozjely první bouřkové buňky. Základny oblačnosti byly ale šedivě rozplizlé a celkově to vypadalo dost fádně. Přestal jsem tedy pozorovat a místo toho jsem se věnoval bílení chodby. ☺ Avšak potom jsem během dalších desítek minut zaslechl první hrom. A za okamžik další. Severně od nás se právě zformovalo bouřkové jádro.

Základna bouřky nad Karlovými Vary - autor: Jan Džugan

Struktura ale samozřejmě byla neslaná, nemastná. Prostě šedivá základna, ze které se spustilo srážkové pásmo, alespoň ode mě to takhle bylo vidět. Na druhou stranu z Karlových Varů se bouřka tvářila mnohem hrozivěji, podle toho co jsem viděl z fotek na diskuzním fóru. I projevy tam byly velmi slušné. Co do blesků, tak toho moc výrazného vidět nebylo. Sice byly docela časté i CG, ovšem dost je clonilo silné srážkové pásmo. Bohužel jeden z blesků usmrtil v Karlových Varech ženu. Bouřka pak po několika minutách řádění už slábla. Myslel jsem si v tu chvíli, že už je bouřkám pro dnešek konec. Ale mýlil jsem se, další jádro se tvořilo přímo nade mnou. Protrhaná oblačnost se spojovala do jediné masy a začaly dopadat první velké kapky, nadešel tedy čas opustit vikýř, kam jsem se uchýlil a vyhledat bezpečnější místo kvůli hrozícím bleskům. Déšť nadále sílil, přešel v liják a nakonec v přívalový déšť. Padaly obrovské kapky, hustě, ovšem ani stopy po kroupách. Takový pokus o monzun :-). Vzduch se rychle ochladil z nějakých 34°C na 22°C. Konstantně pršelo asi 10 minut o přívalové intenzitě, pak déšť zvolna slábl, až po nějakých 30 minutách bylo po všem a zbylé bouřky se pomalinku posouvaly na východ. Za krátkou chvíli tak spadlo 14mm srážek a nebylo ani nutné ten večer zalévat :-).

Radarová animace s detekcí blesků CELDN zobrazující vývoj bouřek v Západních Čechách od 14:00 do 16:00 UTC.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 5940.6 kB

Video z bouřky:

Do večera se oblačnost stačila protrhat a udělalo se slušné dusno, teplota do večera překonala ještě letní hranici 25°C. Lesy se pařily a krajina se tvářila, jako kdyby sucho skončilo. Byla to ale taková Potěmkinova vesnice. Další dny byly stejné, jako dlouhá řada předešlých a bez deště. Ovšem tehdejší vlahý večer s čerstvým vzduchem a mlhou v údolí po západu Slunce byl v těchto horkých dnech doslova požehnáním :-).

12. 8. 2015

Následující dny po bouřce 8. srpna to už znovu vypadalo tak, jako kdyby vůbec nezapršelo. K další významnější aktivitě v okolí Bečova nad Teplou došlo až za čtyři dny. Tentokrát se hlavní centrum působení bouřek přesunulo malinko východně.

V brzkých večerních hodinách jsem sledoval směrem na východ mohutnící cumulus congestus, který rychle přešel v cumulonimbus.

Vznikající bouřka - autor: Jan Džugan

Následně se začalo ozývat hromobití. Kontaktoval mě Jarda Řehák, že Toužim je pod palbou CG blesků a západní část města zastihlo samotné jádro bouřky. Hromy jsem slyšel zřetelně až do Bečova, někdy to byly opravdu mohutné rány, zcela jistě z CG+. Jak se bouřka přesouvala k severovýchodu, některé musely udeřit jen pár kilometrů ode mě do kopců nad Bečovem, soudě podle záblesku a zpoždění hromu. Bohužel na video jsem žádný nezachytil, všechno přesvítilo Slunce. Bouřka nebyla nezajímavá blesků i svým vývojem. Konvektivní věž se při svém postupu malinko otáčela anticyklonálně, což je vidět právě na onom videu ve zrychlených částech. Cumulonimbus měl jako celek hezký tvar, obzvlášť během vrcholného stádia.

Sílící bouřka - autor: Jan Džugan  Bouřka ve vrcholném stádiu - autor: Jan Džugan

Potom už bouřka pouze slábla, vzestupný proud se zmenšoval a zbytek bouřky se postupně rozplizl.

Rozpad bouřky - autor: Jan Džugan

Od jihovýchodu se blížilo ještě jedno bouřkové jádro. Kvůli kopcům jsem však prakticky nic neviděl. Než se ale stačilo přiblížit, tak se také rozpadlo. Tento den nakonec nepřinesl ani jednu kapku deště. To se ale mělo za pár dní změnit…

Radarová animace s detekcí blesků CELDN zobrazující vývoj bouřek od 16:00 do 17:30 UTC.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 4872.2 kB

Video z bouřky:


Související odkazy: 

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=49&t=1577 – Bouřky 8.8.2015 ve fóru A.S.S.

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=49&t=1580 – Bouřky 12.8.2015 ve fóru A.S.S.

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav