Z. Černoch – Větřkovice, okr. Opava

Po velmi horkém dni jsem k večeru pozoroval bublání, které bylo od jihovýchodu až k jihozápadu. Podíval jsem se na aktuální situaci a v mapce byla velmi dobře vykreslena linie konvergence. Po delší době bez bouřek nebylo nad čím váhat a jel jsem na z mého pohledu nejnadějnější místo, na kterém bych mohl něco nalovit. Naneštěstí bylo mnoho světla a tak jsem jen pozoroval množství CG blesků v Moravské bráně. S tím jak sluníčko zapadalo, jsem si nachystal věci k focení a zkoušel fotit série snímků doufajíce, že se podaří zachytit náhodně nějaký blesk. Nakonec jsem tímto způsobem nalovil pár blesků.

Blesk za šera - autor: Zbyněk Černoch  Blesk za šera - autor: Zbyněk Černoch  Blesk za šera - autor: Zbyněk Černoch

Pak už se dalo fotit na delší expozici. Bohužel bouřky slábly a s tím klesala četnost blesků a když už nějaký byl, tak mimo záběr :(. Už jsem v nic nedoufal a najednou překrásné CG a dokonce trefilo naprosto ideálně, takže je na kartě celé, což za dané situace bylo štěstí. O něco později problesklo ještě jedno CG schované ve srážkách a to bylo z této bouřky vše.

CG blesk s vysílačem - autor: Zbyněk Černoch

Na severovýchodě již v tu dobu byly dvě bouřky, ta bližší produkovala pouze CC blesky uvnitř oblaku a nakonec i jeden CG, z části ukryt ve srážkách. Skrze tuto slabší bouřku byly vidět blesky bouřky, která byla na česko polských hranicích, ale díky vzdálenosti a velmi kvalitnímu světelnému znečištění z Ostravy a okolí byla na delších expozicích rudá záře a pak pár chudinek. Protože vznikla další bouřka téměř nad Větřkovicema, rozhodl jsem se přemístit, bohužel jsem se rozhodl špatně, a tak jsem sledoval blesky jen skrze čelní sklo auta. Jeden blesk byl velmi blízko, odhaduji do 200 m a po krátkém pozorování jsem jel domů.


D. Müllerová, J. Drahokoupil – Kamenice, okr. Praha-východ

Po další nekonečné vlně veder se nám naskytla kapka naděje na krátké víkendové zchlazení v podobě přechodu studené fronty. Jak se ale víkend přibližoval, voda se začala vypařovat i z modelů a tak bylo jasné, že pokud na rozpadající se frontě uvidíme v Praze alespoň mrak, tak budeme rádi.

Sobotní skepsi trochu rozčeřila předpověď Estofexu, která nám sem udělila stupeň č. 1 a 50 % šanci na bouřky. Po 14-ti dnech bez jediné kapky to působilo skoro jako zázrak, který se tu nakonec ale stejně neuskutečnil. A tak jsme vzali zavděk i pozorováním blýskavice u Horoměřic, která pocházela z bouřky u Mladé Boleslavi.

Vzdálený blesk z bouřky u Mladé Boleslavi - autor: Dagmar Müllerová

V neděli jsme už nepočítali vůbec s ničím. Estofex nás opět počastoval pro všechny případy jedničkou, ovšem pravděpodobnost snížil na 15%.   Když ale odpoledne vlna frontální zdechliny poslala bouřky z Vysočiny nezvykle naším směrem, s radostí jsme jim vyrazili naproti na JV od Prahy na Mandavu. Že jsme udělali dobře, bylo patrno, když se před námi začaly tyčit cébáky – jev v létě docela běžný, ovšem letos jsme je v takové podobě ještě neviděli.

Cumulonimus na V - autor: Dagmar Müllerová  Cumulonimus na JV - autor: Dagmar Müllerová

Po zastávce na Mandavě jsme se rozhodli přesunout ještě o kousek dál na jihovýchod do Ládví u Kamenice, kde jsme při nedávném výletu objevili pěknou vyhlídkou. Bouřky byly zatím docela daleko, a tak jsme směle vylezli na věž vysílače mobilního operátora, která zde slouží i jako rozhledna. Nabízí krásný výhled po okolí zejména S-V-J, což bylo teď příhodné. Začali jsme pořizovat fotky i panoramy, odpovídali na zvídavé dotazy ojedinělých návštěvníků rozhledny a odháněli jsme vosy, které na nás neustále dotíraly a byly opravdu neodbytné. Honza se pustil do timelapsu, ač s obavami o jeho výsledek, neboť věž se ve větru trochu houpala.

Rozhledna Ládví u Kamenice - autor: Dagmar Müllerová  Bouřkový vývoj... - autor: Jan Drahokoupil  Kovadlina bouře - autor: Jan Drahokoupil  Cumulonimbus - autor: Dagmar Müllerová

Panorama cumulonimbů - autor: Dagmar Müllerová

Detail konvektivní věže - autor: Jan Drahokoupil  Ještě to nevzdávám.. :-) - autor: Dagmar Müllerová  HDR fotka Cb - autor: Jan Drahokoupil  Podvečerní cumulonimbus - autor: Jan Drahokoupil

Bouřky před námi rostly jako houby po dešti (skutečně i připomínaly hříbky ☺) a občas v některé buňce na radaru problikly pověstné bílé pixely avizující kroupy. Jedna taková se nebezpečně přiblížila i k mému jihočeskému rodišti a v naší scenérii u Ládví zaujímala v podobě slušné kovadliny nejjižnější místo. Zavolala jsem domů, co se tam děje. Prý jen sotva kape, ale kolem se prohnaly mraky, které „dost hučely“. Později jsem se z příspěvku na facebookové zdi ČHMÚ dozvěděla, že v nedaleké Sobědraži padaly cca 2 cm kroupy.

Radarová animace s detekcí blesků CELDN zobrazující odpolední vývoj bouřek.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 4282.9 kB

Na krátký okamžik jakoby vše zdechalo a Honza ukončil timelapse, neboť začalo víc foukat i houpat. Pak ale přímo před námi kousek u Benešova vyrazil na cestu do výšky další cébák. V dálce jsme spatřili, jak z něj prší, dvakrát zahřmělo a v radarových odrazech se to také trochu zabělelo. Dojde až k nám? Bohužel jak rychle vystřelil, tak rychle i umřel. Bylo po všem. Slezli jsme z rozhledny a vyrazili jsme na obhlídku k Benešovu, zdali nenajdeme nějakou kroupu. Inkriminované místo se nacházelo kousek od zámku Konopiště, ovšem kromě „totálního skleníku“, jsme zde nic nenalezli. Ufffff, to je luft. Vrátili jsme se zpět do suchého vzduchu a se zapadajícím Sluncem jsme zamířili k domovu.


Související odkazy:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=49&t=1578 – Bouřky 9. 8. ve fóru A.S.S.

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav