Po nepovedeném průběhu dosavadní bouřkové sezóny se naskytla další možnost na stormchasing 22. 7., kdy přes západ Čech měla večer přecházet studená fronta. Parametry jako CAPE, DLS a SREH poukazovaly na tvorbu multicel, což pro ESTOFEX znamenalo vydání stupně 1.

Kvůli teplotám přesahujícím 35°C nezbylo nic jiného než si na bouřky počkat na břehu Nechranické přehrady. Ve večerních hodinách dorazil na západ Čech shluk bouřek z Německa a zároveň nové bouřky začaly vznikat na Plzeňsku, což mě zase rozhodilo, kam teda jet…? Krušné hory jsou takovou bouřkovou jistotou, takže jsem dlouho neváhal a vyrazil jsem nad obec Hradiště u Kadaně. Hned při příjezdu bylo co fotit a zároveň mi bylo jasné, že jsem zde zase na poslední chvíli. Na přicházejícím komplexu bouřek se na nejjižnější buňce vytvořil zajímavý arcus a nadále se rychle vyvíjel.

Vzhle bouře při příjezdu - autor: Tomáš Novotný

Radarový zoom s detekcí blesků CELDN v čase 21:00 SELČ. Křížek značí město Kadaň.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 152.2 kB

Začínal jsem mít podezření o supercelární povaze buňky, protože měla některé typické znaky, např. jasně oddělený výstupný a sestupný proud, od severu se přibližující níže ležící arcus (FFD?), kolem výstupného proudu vyvinuté kelvin-helmholtzovy oblaky a „jasná“ obloha za arcusem v jižní části bouře (clear slot?). Vzhledem k modelovým podmínkám ten den (DLS 15-20 m/s, SREH kolem 100 a MLCAPE 500-800 J/kg) jsem začal věřit, že to bude supercela a začal jsem být ještě nervóznější a nevěděl, jestli fotit s trigerem nebo bez, nebo panorama? Nebo detaily? 12 minut bylo moc krátkých ale odehrálo se toho hodně…

Panorama vyvíjející se bouře - autor: Tomáš Novotný  Panorama silné bouře - autor: Tomáš Novotný

Panorama dobře vyvinutého arcusu - autor: Tomáš Novotný

Panorama bouře - autor: Tomáš Novotný  Dramaticky vyvinutý shelf cloud - autor: Tomáš Novotný  Kelvin-helmholtzovy oblaky na okraji shelf cloudu - autor: Tomáš Novotný

Přítomnost mezocyklony v bouři radarová data nepotvrdila, ale ani nevyvrátila. Kolegové z Německa rovněž pořídili zajímavé fotky (další odkaz z Frontgewiter.de) a bouři nazývali supercelou. Jelikož to nemůžeme jednoznačně doložit, tak ji do databáze supercel nezahrneme a budeme ji brát jako „hezkou multicelu“.

S příchodem bouře jsem všechno sbalil a pokusil se před ní znovu dostat na Chomutovsku, to se mi však nepovedlo a navíc se bouře stočila do Německa. V tu chvíli jsem také zjistil, že jsem na původním místě nechal v trávě trigera, který sice poslední dobou už moc nefungoval, ale kdyby přes něj v tu chvíli neprošlo „červené“ jádro bouře, tak bych se pro něj i vrátil. Takže je pochován v místě, kde by chtěl skončit každý triger, na vyhlídce v jednom z nejbouřkovějších míst v ČR :-).

Po cestě jsem potkal několik popadaných větví. Vítr si spíš pohrával s prachem a chvílemi zvedl opravdu impozantní mračna prachu. Sílu větru odhaduji tak na 20m/s. Blesková aktivita byla silnější na zadní straně bouře, převažovaly opět CCčka.

Od jihu se začal nasouvat pás přeháněk a slabých bouřek z Rakovnicka a Plzeňska, na kterém jsem se pokoušel ještě o pár nočních blesků. Jak byl ale vývoj chaotický, tak stejně dopadlo i focení, povedl se jen jeden lepší blesk.

CC blesk - autor: Tomáš Novotný  Komplikovaný CC blesk - autor: Tomáš Novotný


Související odkazy:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=49&t=1570 – Bouřky 22.7.2015 ve fóru A.S.S.

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav

http://estofex.org – European Storm Forecast Experiment