D. Müllerová, J. Drahokoupil – rozhledna Stříbrník – Červený vrch, okr. Louny; Kněževes, okr. Praha-západ

V sobotu 13. června 2015 přecházela přes Střední Evropu vlnící se studená fronta, která měla přinést na naše území místy intenzivní bouřky. Estofex nám přidělil „stupeň 1“, který pokryl prakticky celou republiku. A tak nastalo nervózní vyčkávání… O pořádnou bouřku člověk letos ještě ani pořádně nezavadil, takže naše očekávání se zvyšovala a s tím rostla i nervozita, zda se „něco“ povede konečně vyfotit. Konvekce měla díky absenci zádržné vrstvy začít již kolem poledne a jak bylo předpokládáno, tak se taky stalo. Jako první se bouřky nad ČR začaly tvořit nad Brdy a během hodiny dosáhly stádia s bílými odrazy na radarových snímcích, což značilo vysokou pravděpodobnost výskytu krup. Bouřky se vydaly přibližně severovýchodním směrem k Praze. Vyrazil jsem tedy na OC Šestka, kde jsem plánoval střet jednak s jedním z bouřkových jader a taky s Dášou, která chvátala z práce…

Radarový snímek zobrazující bílá jádra značící velmi vysokou pravděpodobnost krup.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 273.8 kB
2 výrazná bouřková jádra mířící na sever resp. na SV k Praze.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 249.2 kB

Co se ale ještě před chvílí jevilo jako bouřka nesoucí kroupové jádro, se po chvíli změnilo v nevzhlednou nefotogenickou přeháňku, která ztratila i poslední bleskovou aktivitu. Takže když se Dáša přiřítila na Šestku, bylo už prakticky po všem, aniž by o něco přišla. Řešili jsme tedy, co podnikneme dál. Vývoj bouřek byl sice v plném proudu, ale vzhledem k absenci nějakého významnějšího střihu větru, byla situace nečitelná. Bouřky vznikaly, slučovaly se a zase zanikaly… A teď babo raď, kam se vydat… nebo snad zůstat a počkat, zda ještě něco nepřijde?

Nakonec jsme se rozhodli soustředit naši pozornost na nový vývoj na západě. Vydali jsme se po R7 na severozápad v konfliktním kurzu, doufajíc, že někde v okolí Loun se s bouřkami potkáme. Jako cíl pro naše pozorování jsme zvolili nové místo – rozhlednu Stříbrník na červeném vrchu kousek od města Louny. Nikdy jsme zde ještě nebyli, ale okamžitě po příjezdu jsme si místo oblíbili. Jednak se dalo dojet autem až nahoru k rozhledně, která kromě celkem nerušeného výhledu do kraje a na místní kopcovité dominanty Ranou a Oblík nabízela i skromné zázemí s občerstvením. Po rychlém průzkumu lokality jsme se usadili na rozhledně a zaujali místa pro pozorování. Od západu se občas ozvalo varovné dunění hromů, ale dohlednost byla špatná. Přesto jsme přes tmavnoucí obzor tušili příchod bouře. Za nedlouho se na západě začaly objevovat kontury shelf cloudu, který nám potvrdil telefonicky i Tomáš Chlíbec, který byl bouři blíž.

Nové bouřkové buňky na západě Čech…
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 170.3 kB
Bouřky na západě se slévají do bouřkového komplexu. Pozice kříže značí město Louny.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 106.5 kB

Shelf cloud na přicházející bouři - autor: Jan Drahokoupil

Panorama blížícího se shelf cloudu - autor: Dagmar Müllerová

Přecházející čelo bouře - autor: Dagmar Müllerová  Whale´s mouth - autor: Dagmar Müllerová  Přicházející bouře - autor: Jan Drahokoupil

Bouři jsme samozřejmě kromě vizuálního pozorování sledovali i na radaru a když se objevily bílé odrazy nedaleko od nás mířící naším směrem, začal jsem mít obavy o své auto, které bylo sice částečně schované pod stromem, ale ten dával spíš falešný pocit bezpečí.

Radarový snímek zobrazující celkovou situaci včetně kroupového jádra JZ od Loun.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 259.2 kB

Když se přes nás shelf přehnal s „tyrkysem“ v zádech, opřely se do rozhledny nárazy větru, které mohly mít sílu až k 25 m/s, ale to jsme nemohli změřit, protože jsme drželi foťáky, aby nám neodlétly. Stáhli jsme se tedy do zázemí rozhledny a za cvakání fotoaparátů za oknem jsme se mohli i občerstvit. Tento způsob lovu bouřek není špatný :-). Bohužel pokud jde o výsledek, tak ten byl spíš tristní… Fotku blesku jsme nepořídili prakticky žádnou, protože převážná většina se odehrála uvnitř mraku a hlavně za té chvilkové průtrže stejně nebylo kromě záblesků „kdesi“ nic kloudného vidět. Po přechodu toho nejsilnějšího jsme opět vyběhli na věž v naději, že bychom vyfotili blesky na odcházející bouřce, ale kromě jednoho zachyceného CC blesku jsme neměli štěstí. Vrátili jsme se tedy opět dolů, abychom zde přivítali Tomáše s Karin, kteří přijeli obdivovat naše pozorovací stanoviště a rádi se zde hned občerstvili.

Poté jsme se rozloučili a vydali se více či méně k domovu. S Dášou jsme zamířili zpět na Šestku, kde jsme povečeřeli a na to se rozešli. Já jsem se rozjel k domovu, ale mou pozornost upoutala slabá bouřka, která se statečně držela v závěsu za přeživším bouřkovým komplexem. Stavil jsem se tedy na Rovinách, kde jsem zjistil, že bouře si to šine k Šestce :-)… to byl tedy špatnej odhad situace… takže zase honem zpátky :-). Abych ale stihl alespoň něco vyfotit, musel jsem odbočit ještě před letištěm a najít jiné provizorní místo… aspoň ale trochu v přírodě místo obchodního centra. Bouře mě již nepoctila bleskovou aktivitou, ale zase se na ni dalo koukat. Vzduch byl po přechodu předchozího systému vyčištěný a oblačnost byla fotogenická včetně pěkné dvojité duhy…

Bouřka nad letištěm Ruzyně - autor: Jan Drahokoupil

Dvojitá duha nad ruzyňským letištěm - autor: Jan Drahokoupil  Letadlo startující z mokré dráhy - autor: Jan Drahokoupil  Nasvícená oblačnost nad Prahou polhedem přes letiště - autor: Jan Drahokoupil  Sluce mizející za oblačností na západě - autor: Jan Drahokoupil

Radarová animace s detekcí blesků CELDN zobrazující izolovanou slabou bouřku postupující za MCSkou.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 4502.9 kB

Dáša stejnou situaci monitorovala z Prahy z Riegrových sadů…

Zdechlá bouřka - autor: Dagmar Müllerová  Slabý shelf cloud na přeháňce - autor: Dagmar Müllerová  Konvekce za Hradem v západu Slunce - autor: Dagmar Müllerová

Takže nakonec nejpovedenější fotky vznikly na něčem, co už prakticky nemělo vzniknout…


T. Chlíbec, K. Vymětalová – letiště Teplice (LKTEPL)

Shelf nad Chomutovem - autor: Tomáš Chlíbec  Příchod bouřky - autor: Tomáš Chlíbec  Vzdálený blesk - autor: Tomáš Chlíbec  CG ve srážkách - autor: Tomáš Chlíbec

Vzdálené blesky - autor: Tomáš Chlíbec

CG ve srážkách - autor: Tomáš Chlíbec  CG - autor: Tomáš Chlíbec

Bouřka v rozpadu při západu slunce - autor: Tomáš Chlíbec


T. Novotný – Nové Strašecí, okr. Rakovník

13. června zasáhly Nové Strašecí dvě bouřky, takže nebylo nutné podniknout dlouhý výjezd. První bouře byla charakteru šedé clony s občasnými blesky, takže podívaná žádná. Druhou bouři postupující ve shluku několika multicel od západu jsem málem prošvihnul, protože čelo bouře v podobě arcusu bylo velmi předsunuto. Při postupu arcusu nad okolní lesy se tvořily četné „lesokumuly“ (scud cloud) protáhlé z arcusu až na zem. Na několik desítek vteřin se nad čelem arcusu dokonce vytvořila tromba s jasně patrnou rotací a výmluvným tvarem, což tento jev jen potvrzuje. Při západu slunce se ještě na chvíli spustila konvekce doprovázená i oblaky pileus.

Panorama arcusu - autor: Tomáš Novotný

Tromba na shelf cloudu - autor: Tomáš Novotný  Pileus na congestu - autor: Tomáš Novotný

Radarový snímek s detekcí blesků CELDN ze 16:10 SELČ. Křížek značí Nové Strašecí.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 91.2 kB

 


L. Ronge – letiště Nové Město nad Metují (LKNM), okr. Náchod

Tak jako každou sobotu jsem byl i v sobotu 13. 6. na letišti v Novém městě nad Metují, kde často trávím volný víkendový čas.

Okolo 13. hodiny, kdy již začala najíždět termika, jsme vyrazili do vzduchu zkusit, „jak to bude nosit“. Vystoupali jsme nějakých 1200 výškových metrů a začali se kochat přibližujícím se Cumulonimbem s krásnou kovadlinou. Ovšem po chvilce jsem již začal litovat, že jsem si do letadla nevzal i zrcadlovku, která by se opravdu na toto focení hodila, ale protože se jinak velký foťák v letadle docela plete, nechal jsem ho na zemi. Nedalo se nic dělat a tak jsem začal pořizovat fotky alespoň pomocí mobilu.

Vzdálený cumulonimbus z letadla - autor: Lukáš Ronge  Vzdálený cumulonimbus z letadla - autor: Lukáš Ronge  Vzdálený cumulonimbus z letadla - autor: Lukáš Ronge  Konvekce z letadla - autor: Lukáš Ronge

Po asi hodinovém létání jsme začali pomalinku klesat, abychom stihli letadlo uklidit ještě před příchodem bouřky.

Nakonec se bouřka skutečně přiblížila k našemu letišti a já začal fotit nejdřív ze staré AFIS věže, ze které je výborný výhled, ale z důvodu bezpečnosti jsem se zanedlouho přesunul níže na novou věž, která je menší. Na ochozu jsem si připravil stativ se zrcadlovkou a lightning triggerem a snažil se ulovit několik blesků na procházející bouřce, jejíž jádro minulo letiště asi o kilometr. Všechny vyfocené blesky jsou k dispozici níže.

Blízký CG blesk - autor: Lukáš Ronge  Blízký CG blesk - autor: Lukáš Ronge  CG blesk - autor: Lukáš Ronge  CG blesk - autor: Lukáš Ronge

CG blesk - autor: Lukáš Ronge  CG blesk - autor: Lukáš Ronge  CG blesk - autor: Lukáš Ronge

Pro doplnění ještě uvádím radarovou animaci přechodu bouře kolem letiště.

Radarová animace přechodu bouřky kolem letiště Nové Město nad Metují.
© 2015 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 2471.9 kB

 


J. Kaňovský – Černotín, okr. Přerov

Tento den jsem bouřky moc nesledoval, protože se v naší obci konala každoroční cykloturistická akce MORAVSKÁ BRÁNA. Jel jsem trasu 50 km na kole. V odpoledních hodinách po návratu domů jsem zkoukl radar a viděl nad Čechami směs bouřek pokrývající skoro celé jejich území. Bouřky postupovaly tak nějak k severu a nic nenaznačovalo, že by se měly přiblížit k Moravě. Počítal jsem s tím, že uvidím jen blýskavici.

Večer kolem deváté jsem si všiml na severozápadě kovadliny, která se sunula k severu, ale stále jsem předpokládal, že bouřky dodržují směr a půjdou bokem. V tuto chvíli ale zřejmě docházelo k vývinu linie bouřek na západní Moravě, která se začala pohybovat k východu a nabírala na síle. O půl hodiny později jsem zaregistroval tmavší mraky jihozápadně, ale stále jsem věřil tomu, že nás to míjí. Navíc tyto cumuly byly relativně nízké, maximálně tvar congestus. Změna nastala v deset, kdy jsem uviděl záblesk na jihozápadě, za chvíli další a pak další a už mi bylo jasné, že je něco špatně. Běžel jsem omrknout situaci na radaru a teprve mi došlo, že bouřky na Moravě jedou k východu a to celkem rychle. Nastavil jsem tedy do okna zrcadlovku se zapnutým sériovým snímáním a druhý foťák, co natáčel video. Zatím nebyly vidět žádné čárové blesky, jen se blýskalo v mracích a občas hřmělo. S přibližováním se oné linie rostl počet záblesků a objevily se i první čárové blesky CC i CG. Zároveň zesiloval jihozápadní vítr. Jak se bouře dále blížila, objevil se jasně ohraničený arcus na čele jdoucí od západu, ale srážky dorazily od jihu. Během přechodu napršelo slušných 20 mm a blýskalo se i celkem blízko. Některé krásné CG i CC blesky se podařilo zachytit na fotkách, většinu pak na videu. Během přechodu gust fronty vypadla elektřina, po opětovném nahození ji vyhodil pro změnu jeden z bližších CG úderů. Natrvalo ji zapli až kolem druhé ráno.

CC blesk ve srážkách - autor: Jiří Kaňovský  CC blesk - autor: Jiří Kaňovský  CG blesk - autor: Jiří Kaňovský  Mohutný CG blesk - autor: Jiří Kaňovský


Související odkazy:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=49&t=1553 – Bouřky 13.6.2015 ve fóru A.S.S.

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav