— SITUACE —

Nad západní Evropou a severním Atlantikem se stále udržuje hluboká brázda. V jejím rámci se i nadále udržuje nad západní a Střední Evropou slabě vyjádřené, zvlněné frontální rozhraní, táhnoucí se přibližně od jihu Skandinávie až po Španělsko. Před ní k nám přibližně od jihozápadu proudí teplá,poměrně vlhká a slabě až mírně instabilní vzduchová hmota.

— PŘEDPOVĚĎ —

Očekáváme spíše slabší bouřky, zejména v rámci horských oblastí. Přitom oblast s největší pravděpodobností vzniku bouřek je Slovensko. V průběhu noci z úterka by přes Slovensko a část Moravy měl přejít výrazný srážkový komplex – převážně vrstevnaté srážky, které by měly odcházet během ranních a dopoledních hodin. Co se času týče, většina tohoto komplexu bude přecházet v období mimo platnost této předpovědi, v období její platnosti je pak otazné, nakolik budou srážky ještě konvektivní a nakolik vrstevnaté. proto zde nejsou zahrnuty.
Po jeho přechodu by se zejména v rámci hor měly tvořit bouřky. Ty by měly být spíše slabší , Aktuální běh modelu GFS(12Z) počítá s CAPE mezi 500-1000J/kg při střihu větru do 10m/s. Takovéto prostředí favorizuje slabě organizované a spíše pomalu postupující bouřky. Tyto by se měly většinou obejít bez výraznějších projevů. V zhledem k poměrně vlhkému vzduchu zejména na jihozápadě Slovenska ale nevylučujeme v rámci bouřek ojediněle intenzivnější srážky (až přes 30mm/hod). Situace je velice složitá a zejména rozložení lability a střihu větru se neustále výrazně mění. Situaci budeme neustále sledovat a podle našich možností se bude předpověď aktualizovat.