Přichystali jsme pro vás novou sérii článků, které se tentokrát nebudou týkat počasí. Zamířili jsme totiž do vlastních řad a rádi bychom vám přinesli několik rozhovorů s našimi členy, přispěvateli a možná i dalšími zajímavými lidmi. Vzhledem k tomu, že jsme rozptýleni po celé republice, rozhovory proběhnou převážně prostřednictvím komunikační sítě ICQ nebo Skype.
Jako prvního vyzpovídal Mirek Sedlmajer Lukáše Rongeho, náš nejnovější přírůstek do základního týmu správců webu ASS. Rozhovor proběhl pomocí ICQ 25. července večer a nebyl nijak pozměňován, pouze byl upraven do čitelné podoby:-)
Jak ses dostal k Amateur Stormchasing Society (ASS)?
31. 3. 2006 jsem napsal svůj první článek o jarní bouřce v Trutnově a tím to začlo.
Na to si dobře vzpomínám, a jak ses o nás dozvěděl, potažmo kdy ses začal zajímat o bouřky a počasí vůbec?
Webík jsem navštěvoval již dlouho, defakto od vzniku, protože jsem se již od svých 12 let zajímal o počasí.
Co tě na počasí tak fascinuje? Rád fotíš, nebo pozoruješ sílu přírody?
Obojí… Už odmalička mě fascinujou blesky, protože jsou pokaždé jiné.
Vyfotit blesk není snadná věc. Vybavuju si pěknou fotku od tvého kamaráda Jana Fišery, jednu z prvních z vašeho regionu. S čím jsi začínal fotit ty?
Vyfotit blesk určitě snadná věc není. Focení samotných blesků jsem začal až v období, kdy jsem měl k dispozici digitální zrcadlovku, která umožňuje daleko více možností než kompaktní fotoaparáty. Jinak různé meteorologické jevy jsem fotil svým prvním dvoumegapixelovým fotoaparátem.
Dva megapixely, to je v současné době lepší foťák v mobilním telefonu. Technika jde rychle dopředu, jaké přístroje by podle tebe dnes neměly chybět ve výbavě pozorovatele počasí?
Tak určitě nějaký přístroj na zaznamenání jevů… fotoaparát, videokamera… pak už je to jen na dotyčném pozorovateli, jaké má možnosti, ale použít se dá anemometr, detektor blesků, hodí se i PDA s přístupem na internet pro kontrolu aktuálních radarových snímků…
Když to tak poslouchám, pozorovat počasí nemusí být úplně levná záležitost, ale vraťme se k samotné podstatě pozorování… co ty osobně považuješ za svůj dosavadní nejlepší úlovek?
Nedávno ulovené tornádo z 11. 7. 2007… to byl můj uplně největší zážitek.
Tak to ti rád věřím, i podle obrázků to musel být silný zážitek. Měl jsi někdy během pozorování opravdový strach?
Strach? Párkrát asi jo. Někdy je adrenalin vylézt ven z auta za bouřky. Párkrát jsem se i lekl – například při blízkém úderu blesku…
Tak to máme podobné zážitky. Někdy dokáží být výjezdy pěkně akční, ale víckrát se člověk v autě jenom tak nudí… vozíte s sebou jídlo?
Ani ne… A když už je hlad, tak se stavíme u benzinky pro bagetu.
Za těch pár hodin, které může výjezd trvat, pěkně vyhládne… mimochodem, jak tenhle tvůj trochu zvláštní koníček berou tvoji blízcí a známí?
No někdy nechápou, proč celou noc pozoruju bouřku a nespím:-) A někdy si myslí, že hrozně riskuju… Ale bezpečnost je na prvním místě.
To jsem rád, že jsi tohle téma nakousl, nemálo mladých nezkušených lidí si myslí, že lov bouří je pouze zábava a adrenalin a často zapomínají na svou bezpečnost. Co bys jim vzkázal ty, jako už zkušenější pozorovatel?
Velice nebezpečné je například fotit mimo bezpečný úkryt, pokud je bouřka již blízko. Blesk si místo moc nevybírá a může uhodit i do vás… Dalším nebezpečím jsou kroupy, proto je vhodné hledat například podjezd u mostu.
Určitě, těch doporučení je celá řada, důležité je nepotlačovat vlastní pud sebezáchovy… vraťme se ještě k tobě. Vím, že máš po maturitě, užíváš si poslední prázdniny, na co se chystáš po nich?
No v současné době pokračují intenzivní práce na dalším vývoji našeho prohlížeče meteorologických dat MeteoViewer, do budoucna bych chtěl zprovoznit posílání varovných SMS při dosažení určitého stupně odrazivosti v určitém okolí od zvoleného místa, dále taky generování nových radarových produktů z námi dostupných dat. Po prázdninách nejspíše nastoupím do pracovního poměru.
Pomýšlel jsi někdy na to, že by ses mohl věnovat meteorologii profesionálně?
Na to bohužel nemám vzdělání.
Pozorovat ale určitě nepřestaneš:-) Na jaké jevy se rád díváš?
Jakékoliv, tento rok jsem začal ve větším pozorovat i jevy optické – halové jevy nebo noční svítící oblaky.
Letos jsi pozoroval tornádo, trombu, mnoho blesků, supercely, je ještě něco, co bys rád viděl na vlastní oči?
Viděl jsem i déšť, mlhu, mrholení, jasno, polojasno, oblačno:-) Všechno důležité jsem už snad tenhle rok zažil.
Tak to máš opravdu štěstí. Komunita pozorovatelů počasí a provozovatelů malých meteostanic se hodně stýká na internetu, ale pověz, znáš někoho i osobně? Považuješ osobní kontakt za důležitý?
Osobní kontakt je podle mě důležitý… Člověk pozná i jiné pozorovatele, „co jsou zač“:-) Jinak si též myslím, že je důležité udržovat nějaký kontakt mezi profesionály a amatéry. Osobně znám dost lidí, hodně z nich jsem poznal na meteorologickém semináři ČHMÚ v Radostovicích.
Podařilo se ti někoho ze svého okolí „nakazit“ meteorologií a pozorováním počasí?
Zatím ne, většina se podobných jevů bojí. Ale zato jsem v Trutnově nalezl dalšího, poměrně dost zkušeného pozorovatele, čehož si nesmírně cením.
Určitě je vždycky lepší jezdit v týmu, vím to z vlastní zkušenosti… Čas se nám pomalu nachýlil a já mám na tebe už jenom poslední dvě otázky…. jaké máš zájmy kromě počasí?
Asi nejhlavnějšími koníčky jsou programování a elektronika.
Zbývá tedy poslední výstřel:-) Co bys vzkázal návštěvníkům ASS?
Navštěvujte naše stránky, budeme se snažit psát nové a zajímavé články, pokud bude možnost!
Dobře, díky ti za rozhovor.