Autoři: J. Švarc, M. Záhorcová

Po velmi výživném týdnu pouze dva dny bouřkové pauzy. A hned další kolo. Pravdou je, že ve středu 19. června jsme zrovna nějaké zázraky nečekali. Ovlivňovalo nás nevýrazné tlakové pole s poměrně vysokou vlhkostí vzduchu v přízemní vrstvě. Bouřky se tedy čekaly, nicméně vzhledem k absenci dynamické podpory spíše nevzhledné a pomalu postupující. Trošku jsme koketovali s nějakými nočními blesky, které se nám zatím letos nepovedlo ulovit.

První bouřky se začaly tvořit již v dopoledních hodinách a to na celém území ČR. Po přechodnou dobu se objevovala radarově výraznější jádra, nicméně doba životnosti byla typická jednobuněčným bouřkám. Takže nemělo moc smysl cokoliv v průběhu odpoledne vymýšlet. Struktura veškerá žádná, zato opět slušné srážkové úhrny. Jedna taková buňka s vysokou odrazivostí se vytvořila po 14. hodině na Konicku. Za ní jsme sice nezamířili, nicméně škody, které bouřka napáchala, stojí za krátký report.

Bouřka velmi rychle dosáhla maximální odrazivosti přes 60 dBZ. Kroupy sice zaznamenány nebyly, zato srážkové úhrny na stagnující bouřce byly opět extrémní. Díky místní topografii došlo k tzv. backbuildingu jednotlivých bouřkových buněk a ty tak po do dobu téměř 3 hodin, kdy bouřka stagnovala, stály doslova na místě.

Radarová animace ČHMÚ zobrazující mimo jiné stagnující bouřky na Olomoucku.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG
Velikost: 6705 kB

Ačkoliv předešlé situace 13. a 16. června bouřky mikroregion ovlivnily pouze částečně, tentokrát na sebe odezva nenechala dlouho čekat. Přívalová povodeň zasáhla hned několik obcí v povodí říček Blata, Český potok a Šumice.

Průtok na stanici Čechy pod Kosířem – Český potok
© Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 31.1 kB
Průtok na stanici Cakov – Blata
© Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 27.9 kB
Průtok na stanici Senice na Hané – Blata
© Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 28.6 kB

Voda z polí a potoků zaplavila Čechy pod Kosířem, Senici na Hané, Náměšť na Hané, Seničku, Laškov, Olbramice, Lipovou a další vesnice v okolí. Během chvíle vytvořila tekoucí voda a bahno z polí a potoků rozsáhlé laguny na ulicích a vnikla do garáží a přízemí domů. Olomoučtí hasiči zaznamenali téměř pět desítek událostí spojených s čerpáním vody ze sklepů garáží či čištění komunikací od nánosů bahna.

Konicko, přívalová povodeň - autor: Jan Švarc  Konicko, přívalová povodeň - autor: Jan Švarc

Konicko, přívalová povodeň - autor: Jan Švarc  Konicko, přívalová povodeň - autor: Jan Švarc

Konicko, přívalová povodeň - autor: Jan Švarc  Konicko, přívalová povodeň - autor: Jan Švarc
  Extremitu srážkových úhrnů potvrzuje i srážková analýza regionu Konicka, kde v povodí tří výše zmíněných potoků spadlo až 100 mm srážek (Raková u Konice). Srážkové úhrny z jednotlivých stanic vstupujících do analýzy jsou zaneseny přímo v mapě, která je přílohou tohoto článku.

Během večera začala z Čech volně k východu postupovat linie konvergence. Bouřky se tak na radaru jevily kompaktněji a tvořily pás táhnoucí se ze severního Rakouska ke Svitavám. Zejména na Třebíčsku a Žďársku měli hasiči opět pohotovost díky popadaným stromům a zatopeným sklepům (viz. příloha reporty z databáze EWSD). Zejména na Žďársku se objevily i menší kroupy s velikostí do 2 cm.

Radarový snímek ČHMÚ zobrazující večerní systém bouřek západně od Brna.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG
Velikost: 368.8 kB

Kroupy na Žďársku - autor: Jan Švarc  Přívalový déšť na Žďársku - autor: Jan Švarc

Přívalový déšť na Žďársku - autor: Jan Švarc  Přívalový déšť na Žďársku - autor: Jan Švarc

Vzhledem k tomu, že se již stmívávalo, jevila se naděje na noční blesky lepší a lepší. Bohužel bouřkové buňky na linii konvergence měly taktéž jepičí život, takže jsme potřebovali notnou dávku štěstí a trpělivosti, abychom se také dočkali. Vyjeli jsme tedy na Zouvalku a pozorovali bouřku směřující přes Slavkov u Brna. Ačkoliv se bouřka zprvu ostýchala, v sílící fázi začala produkovat celkem slušné CG výboje.

Radarová animace ČHMÚ zobrazující postup večerních bouřek přes Jižní Moravu.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG
Velikost: 7799.7 kB

Jako bonus na závěr pak začaly v kovadlině létat Crawlery. Při svém postupu východně od Brna i tento bouřkový shluk dosáhl poměrně výrazné radarové odrazivosti. Srážkové úhrny se lokálně pohybovaly až kolem 40 mm za hodinu. Není divu, že i jihomoravští hasiči (asi 25 výjezdů spojených s bouřkami) museli odčerpávat vodu ze sklepů a garáží.

S prvními nočními blesky jsme tedy byli spokojení. To jsme ale ještě netušili, že těch nočních bouřek s viditelnými blesky už letos příliš nebude.

Vzdálené výboje u Brna - autor: Jan Švarc  CG výboje - autor: Jan Švarc

Rozsáhlý CG výboj - autor: Jan Švarc

CG výboj nad Slavkovem u Brna - autor: Jan Švarc  ,,Záda

,,CG s paprsky  ,,CG Crawler

Crawlery - autor: Jan Švarc

CG výboje nad Ždánickým lesem - autor: Jan Švarc  Přibližující se čelo bouře - autor: Jan Švarc

Obrazové přílohy:

Mapka nahlášených událostí do ESWD.
© ESWD.eu
Velikost: 381.3 kB
Analýza srážkových úhrnů na Konicku 19. 6. 2019
© Jan Švarc
Velikost: 1590.7 kB

 


Související odkazy:

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav

https://www.eswd.eu – European Severe Weather Database

http://www.bourky.com/pozorovani/bourky-a-supercely-na-morave-13-cervna-2019/ – Bouřky a supercely na Moravě 13. června 2019

http://www.bourky.com/pozorovani/dalsi-kolo-silnych-bourek-na-morave-16-6-2019/ – Další kolo silných bouřek na Moravě 16. 6. 2019

HSZ Olomouckého kraje

Denik.cz